Pildimängu arhiiv

Sellel lehel avaldame vastused ja teeme kättesaadavaks ka varasemad küsimused.

Tagasi pildimängu lehele

Mida on punases raamis näidatud kohas maha kirjutatud ja kus see asub? Ilmselt selle asula või ka kihelkonna nimi ongi vastuse võti 

Image
Pilt 12.04.2023

Allikas: Maa-amet

Teoreetiliselt võiks ju igas külas olla oma nimega õhust vaadeldav peenar. Õnneks on siin mõned filtrid pildi lokaliseerimiseks. Esiteks on tegu vähemalt alevikumõõtu asulaga, mida näitavad üksteise külge lükitud krundid ja kergliiklustee. Kindlasti on tegu ka hea põllumajanduspiirkonnaga, kus on avarad ja pigem tasased põllumaad. Oluline maantee on kõrval, võib-olla on siin isegi sõlmpunkt. Siis veel varakevadine rohelus, mis pole väga lopsakaks jõudnud areneda ja jätab üle poole Eestist vaatluse alt välja. Andsime veel ühe võtme - tegu on ka kihelkonnakeskusega. See ahendab valikut veelgi. Sedaviisi jõuame õige pea Viru-Jaagupisse Lääne-Virumaal Vinni vallas.

Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Vaimar Abel, Marje Jõearu, Timo Kangur, Aleksander Tamm, Martti Suur, Sten Väinaste ja Maris Pärn.
 

Mõni võib siin näha ka lihavõttejäneseid. Häid saabuvaid pühi! Nendel jänesekõrvadel on aga ka kindel nimetus. Kuidas neid nimetatakse ja kus see kõik asub?

Image
Pilt 05.04.2023

Allikas: Maa-amet

Rabasse kiilunud metsased siilud peavad olema kuivemad alad. Sellele piirkonnale omaselt on need piklikud ja kõverad, mis reedab nende luitelist päritolu. Need on massiliselt sisemaal ja muistsest Peipsi järvest jäänud, enne kui see lõuna poole ära valgus. Jah, soosaared või võhmad küll, nagu rohkesti pakuti, kuid siin, Alutaguse madalikul, Iisaku kihelkonna maadel nimetatakse neid kriivadeks. See oli see maagiline nimetus, mida me Pootsiku luidestiku kõrval väga kuulda tahtsime. Pooled õigesti vastanutest seda ka märkisid.

Saime 55 õiget vastust, seitse kiiremat olid Kaur Maran, Vaimar Abel, Marko Mitt, Marje Jõearu, Eleri Hirv, Anne Serv ja Kadri Paulus.

Üks eriline objekt. Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 29.03.2023

Allikas: Maa-amet

Võiks ju arvata, et pildil on mõne Tallinna sadama kaid, aga see rajatis on veidi liiga keeruline laevade tavaliseks sildumiseks - miks peaks sadamakail näiteks olema kitsad kanalid? Ja ega ka kaide seisukord ole väga hea, need on ilmselgelt pikka aega lagunenud, ehk loogiliselt võttes nõukogudeaegne militaarrajatis. Tegu on Hara endise sõjaväesadamaga, kus demagnetiseeriti laevu ja allveelaevu magnetmiinide vastu. 

Saime 110 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Aleksander Tamm, Elmo Jõeleht, Raido Raagmaa, Mats Mikkor, Ivo Ojamäe ja Marje Jõearu.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 22.03.2023

Allikas: Maa-amet

Jällegi oleme pildil tabanud midagi tavapäratut - hulga rõngaid ja abstraktseid kontuure ja ka üks väike trikipark. Selgub, et rõngaste keskel kasvavad puud ja küllap on tegu mingi memoriaalpargiga. Võib arvata, et puid on rohkem kui 30, ütleme et näiteks 100? Mis tähendab, et rajatud Eesti Vabariigi 100ndaks juubeliks. Nii see on, pildil on Tamsalu EV100 esindustammik "Sõnasalud", kus iga tamme ümber on vanasõnaga vöö. 

Saime 47 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Marta Olvet, Vaimar Abel, Marko Mitt, Eleri Hirv, Helari Buht ja Sten Väinaste.
 

 

 

Tervitame teid eilse emakeele päeva puhul! Kus on niimoodi kirjutatud?

Image
Pilt 15.03.2023

Allikas: Maa-amet

Väga lihtne vist seda kohta leida ei ole. Kaks põhilist abinõud otsimisel on pildi suvine roheline tonaalsus ja lõunaservas näha olev korralik jõgi. Reljeef ei ole hästi tajutav, aga kiri on lõigatud siiski oru nõlvale. Oleksime ju võinud pilti venitada veidi põhja poole, kus jookseb ida-läänesuunaline raudtee, aga siis oleks kiri jäänud liiga kribuks. Au neile vähestele, kes koha tuvastasid Soena külas Võrumaal Piusa jõe ligiduses.

Saime 17 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marje Jõearu, Eleri Hirv, Aleksander Tamm, Rene Ottesson, Ivar-Elbert Parman, Martti Suur ja Joosep Aia.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 08.03.2023

Allikas: Maa-amet

Pildil avaneb veidi kummaline vaade jõele, mis justkui lookleks läbi pruuni mudavälja. Roheline saar ainult kinnitab seda, et tegu pole meelepette või ajutise kevadise üleujutusega. Selline pilt on omane paisjärvedele, kui seal vesi alla lasta. Tegu on Põlva järvega, kus sillaehitus nõudis veetaseme langetamist.

Saime 23 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Hinnosaar, Mats Mikkor, Karl Tammiste, Raido Raagmaa, Birgit Purga, Siim Pikkur ja Elari Kalmaru.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 01.03.2023

Allikas: Maa-amet

Pildil on ilmselgelt mõni linnapark, paljudele peab tuttav olema ka kunstlik veenire betoonist rennis. Meid paeluvad aga pildi keskel olevad rohelised figuurid, mis meenutavad kangesti elevante. Elevandid aga need ongi! Loomad paistavad võtvat endale Pärnu vapiloomade rolli. Konkreetne elevandipere püstitati Pärnu rannaparki 2021. aastal.

Saime 63 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Liina Palu, Raido Raagmaa, Martin Tuul, Triin Roosimäe, Mats Mikkor ja Ülle Anton.

Vahelduseks talvist pilti Tartu maratoni tuules. Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 22.02.2023

Allikas: Maa-amet

Kevadisi kaadreid, kus on lume- või jääkatet näha, on Maa-ameti piltidel vaid näpuotsaga. Seda põnevam, kui neilt võib leida huvitavaid lisandusi. Sellel pildil näeme kahte viirgu rändlinde lendamas. Tegu on Poka järvega Kastre vallas Tartumaal.

Saime 48 õiget vastust, seitse kiiremat olid Elmo Jõeleht, Marta Olvet, Harrys Poll, Triin Roosimäe, Marje Jõearu, Siim Pikkur ja Martti Suur.

Meenutades sõbrapäeva. Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 15.02.2023

Allikas: Maa-amet

Selline südamekujuline pinnavorm on reaalselt olemas ja võime veenduda, et ka piisavalt suur – hakkab vabalt veerandi Eesti pealt silma. Piirjooned on piisavalt tahutud, nagu oleks Kalevipoeg ise käinud seda voolimas. Kõrgusvärving viitab selgelt Otepää kõrgustiku tonaalsusele. Mäe otsas keskel on näha mingi rajatise jälgi, kuhu kahelt poolt tõusevad ühendusteed. Rajatis on moodsas keeles väljendudes „klassifitseeritud“. Mägi ise õnneks mitte, tegu on Tõikamäega Pilkuse külas Otepää vallas.

Saime 59 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marje Jõearu, Eleri Hirv, Liina Palu, Marta Olvet, Vaimar Abel, Ivo Ojamäe ja Rene Ottesson.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 08.02.2023

Allikas: Maa-amet

See et pildil on tuulepark kuskil madalal tasasel alal, on üpris selge - kraavitus annab sellest aimu. Puändiks on keskmine tuulegeneraator. Võib jääda mulje, et seda pannakse tükkidest kokku, aga ei! Täpsemal vaatlemisel võib aru saada, et see on hoopis murdunud ja vastu maad purunenud. Juhtus see Salme tuulepargis Saaremaal täpselt aasta tagasi.
https://www.err.ee/1608502058/galerii-salme-tuulepargis-murdus-tuulik

Saime 86 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martin Tuul, Madis Joonsalu, Rene Ottesson, Eleri Hirv, Urmas Nõgu, Liina Palu ja Kadri Paulus.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 01.02.2023

Allikas: Maa-amet

Risti rist kõlab vastusena ka väga hästi ja koht on õige, aga pildi keskel on üks veelgi põnevam objekt elektrikõrgepingeliini nurgas, mida võib ära tunda roostekarva värvist ja ebahariliku kujuga varjust - tegemist on Eesti esimese disainmastiga Soorebane Läänemaal Rõuma külas (arhitektid Sille Pihlak ja Siim Tuksam). 

Saime 122 õiget vastust, seitse kiiremat olid seekord Triin Roosimäe, Marko Mitt, Raido Raagmaa, Eleri Hirv, Mats Mikkor,  Mati Tiit ja Siim Pikkur.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 25.01.2023

Allikas: Maa-amet

Värske ilmega park rohkete jalgradadega asub tõenäoliselt linnas või suuremas asulas, sest sellel on parasjagu mastaapi ja hinda. Seda mõtet toetab ka võrdlemisi suure hoone ja parkimisplatsi olemasolu pildi ülaservas. Kui me sellist asja Tallinnas ei leia, siis tasub pilgu pöörata Ida-Virumaale. Muide, laste mänguväljaku värvid on iseloomulikud just sellele piirkonnale. Tegemist on Eesti Vabariigi 100. aastapäeva pargiga Narvas Puškini tänavas. Seal asub lisaks veel 100 tamme salu, Eestimaa rahvuste salu, Jaapani aed ja spordikeskus.

Saime 49 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marko Mitt, Aleksander Tamm, Raido Raagmaa, Martti Suur, Toomas Toomri, Triin Roosimäe ja Marje Jõearu.