Silvia Luik

150 aastat tagasi toimunud polaarekspeditsioonidel jäädvustas Tšehhi Arktika uurija ja maalija Julius Payer polaarmaastikke

Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan ning Tšehhi suursaadik Eestis avasid 6. detsembril loodusmuuseumi hoones näituse „Ekspeditsioon põhjapoolusele“. Tšehhi suursaatkonna korraldatud näitusel tutvustatakse fotokoopiatena Tšehhist pärit Arktika uurija ja polaarmaastike maalija Julius Payeri raamatuillustratsioone ja maale.

Image
Teplice Regionaalmuuseumi foto: Julius Payer. Jää poolt purustatud Tegelthofi pardal (oktoober 1872)

Tšehhis sündinud polaaruurija ja kunstnik Julius Payer (1841–1915) oli üks juhtidest 1872.1874. aastal toimunud Austria-Ungari ekspeditsioonil põhjapoolusele. 150 aastat tagasi, 1873. aastal avastati sellel ekspeditsioonil saarestik Põhja-Jäämeres – Franz Josephi maa. Payeri nimi on antud ühele saartest.

1876. aastal ilmus Viinis Payeri reisikiri mainitud ekspeditsioonist koos ülevaatega Saksamaa teisest ekspeditsioonist põhjapoolusele 1869.–1870. aastal ja polaarretkest 1871. aastal. 2019. aastal ilmus oluline osa sellest raamatust tšehhikeelses tõlkes. Näitus põhineb teoses avaldatud Payeri illustratsioonidel.

Näituse avapaneel on reproduktsioon ühest neljast nn Franklini polaartsükli maalist „Nälja abajas“, mis kujutab John Franklini 1845. aasta polaarekspeditsiooni traagilist lõppu. Alates 1964. aastast on üks selle kunstiteose hilisemaid versioone olnud alaliselt eksponeeritud Prahas Tšehhi Teaduste Akadeemia geofüüsika instituudi auditooriumis.

Näituse tõi Tartusse Tšehhi suursaatkond Tallinnas. 6. Detsembri avamisel kõnelesid lisaks dekaanile professor Leho Ainsaarele ja suursaadikule David Králile ka näituse koostaja ja endine Tšehhi diplomaat Zdeněk Lyčka, Tartu Ülikooli geograafia ajaloo kaasprofessor Erki Tammiksaar ning Arktika uurija, Eesti Maaülikooli makroökoloogia professor Lauri Laanisto.

Näitus „Ekspeditsioon põhjapoolusele“ jääb õppehoone Vanemuise tn 46 dekanaadi galeriis avatuks kuni 21. märtsini 2024 ja seda saab külastada tasuta õppehoone lahtiolekuaegadel.

Harmonia Universitatis

Õppeaasta viimane kontsert sarjas „Harmonia Universitatis“

Astronoomialoeng

Astronoomialoeng "Kuidas osta oma esimest teleskoopi?"

Tuur näitusel

Kadi Polli kuraatorituur näitusel „Maastikumaali geoloogia“