Märtsi lõpus toimunud Tartu planeerimiskonverentsi peateema oli „Üle riigi planeerimine“. Konverentsil arutleti tulevase üleriigilise planeeringu ja selle ettevalmistamise teemadel, puudutades valdkondi alates elukeskkonna kvaliteedist kuni taastuvenergeetika ja liikuvuslahendusteni.
Planeerimiskonverentsil vaadeldi millised võimalused on meil ruumivisioonide elluviimiseks ja poliitikaharude koondamiseks nii, et kokkuvõttes oleks hea ruumikvaliteet tagatud riigis kõigile.
Konverentsi peaesineja oli Tartu Ülikooli tehnoloogiauuringute kaasprofessor Laur Kanger, kes vaatles süsteemiinnovatsiooni olemust ja pakkus selle kiirendamiseks välja kaheksa sekkumispunkti. Süsteemiinnovatsioon võimaldaks väljuda raiskavast, praeguste keskkonnaprobleemideni viinud ühiskonna- ja liikuvuskorraldusest ning suunata ühiskonna süsteemselt kestlikule arengurajale.
Teise päeva peasessioonil keskenduti taastuvenergeetikale. Garri Raagmaa juhitud debatis osales teiste seas endine keskkonnaminister Madis Kallas. Rõhutati vajadust taastuvenergeetika tervikvisiooni järele: räägiti, mida oodatakse planeerijatelt, et Eesti saaks aastal 2030 toota tarbitava energia mahus taastuvenergiat, ning kuidas panna eri ametkonnad selle nimel tööle. Energiatootjate ja arendajate esindajate (Enefit Green, Utilitas, Saare Wind Energy) ootus on, et riik koordineeriks taastuvenergeetika taristu rajamist selliselt, et Eesti energiaüleminek toimuks oodatud kiirusega. Kõige enam oodataksegi riigilt selgust. Kallas väljendas riigi selget seisukohta hoida energiadebatis fookust ka Eesti elurikkusel ja loodusväärtustel.
Kvaliteetse elukeskkonna temaatikat käsitleti nii linnalooduse, tervisemõju, sotsiaalse õigluse, esteetika, pärandi kui ka funktsionaalsuse vaatenurkadest. Kvaliteetse ehituskultuuri ja ruumiloome vajadust toonitab 2018. aastal vastu võetud Davosi deklaratsioon. Ka Eestis on praegu käimas kvaliteetse elukeskkonna arengukava koostamine. Mõlemad dokumendid annavad alusteavet üleriigilise planeeringu ja seega Eesti ruumipoliitika kujundamiseks.
Liikuvusega seotud sessioonides käsitleti kestliku liikuvuse võimalikkust ja säästvate liikumisviiside kättesaadavust kõigile elanikerühmadele. Uuringutele tuginedes vaadeldi liikuvuslahenduste tulevikuperspektiive, mis võimaldaksid nii linna- kui ka maaelanikel teha argipäevatoimetusi ja võtta ühiskonnaelust osa autost sõltumatult. Analüüsiti ka planeerimise ja kliimaeesmärkide seoseid. Programmi „Horisont 2020“ projekti Waterlands abil tutvustati konverentsiosalistele, kuidas arvestada Eesti ruumiplaneerimisel süsiniku sidumise eesmärke (märgalade taastamine). FinEst Targa Linna Keskuse esindajad rääkisid Narvas toimunud katseprojektist, mille käigus mõõdeti inimeste psühholoogilist ja füsioloogilist heaolu erinevates linnakeskkondades. Traditsioonilises tulevikutähtede sessioonis esinesid Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli, Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Tehnikaülikooli doktorandid, kes kõnelesid oma uurimistöödest kestliku ja õiglase ruumiloome, vajamineva andmetaristu ja otsustustoe teemadel.
Konverentsi peakorraldajad olid Tartu Ülikooli geograafia osakond ja Eesti Planeerijate Ühing. Konverentsil osales 300 ruumilise planeerimise valdkonna eksperti kohalikest omavalitsustest üle Eesti, riigi- ja teadusasutustest ning erasektorist. Sessioonide salvestised avaldatakse konverentsi veebilehel https://planeerimiskonverents.ut.ee/.
Konverents sai teoks Tartu linna, Tartu Ülikooli, EL-i programmi URBACT, programmi „Horisont 2020“ projekti Waterlands, Rahandusministeeriumi, Tallinna Ülikooli, Eesti Maaülikooli, Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikaülikooli ja EL-i programmi ESPON toetusel.
Tööstusühiskond tugineb sotsio-tehniliste süsteemide võrgustikule, mis tagavad olulisi tarvidusi nagu energia, liikuvus, toit, majutus või jäätmekäitlus. Nende 250-aastane koosareng ehk Esimene Suur Siire on ühest küljest võimaldanud enneolematu ühiskondliku heaolu, süvendades samas järsult keskkonnakriisi. Olukorra lahendamiseks on vaja tööstusrevolutsiooniga võrreldavat Teist Suurt Siiret, suunamaks süsteemide koosareng kestlikule ja õiglasele arengurajale. See tekitab vajaduse muuta harjumuspäraseid viise ruumist mõtlemisel, selle reguleerimisel ja kasutamisel.
Ettekanne kasutab näiteid nii ajaloolistest kui tänapäevastest siirdeprotsessidest nii meil kui mujal, keskendudes kolmele küsimusele:
Neile küsimustele vastamiseks tutvustab ettekanne 8 sekkumispunktist koosnevat raamistikku, mis hõlmab uudsete nišilahenduste toetamist, olemasolevate süsteemide tasakaalust välja viimist, süsteemidevaheliste sidemete ümberkujundamist ning süsteemide laiemat konteksti.
Peaettekandele järgnev paneelarutelu mõtestab Suure Siirde teemat ruumilise planeerimise kontekstis. Kuidas peaks ruumiline planeerimine suhestuma laiema siirdega, mis on süsteemide ülene? Milliseid vanad mõttemallid vajavad muutust? Värskelt on algatatud uus Üleriigiline planeering Eesti 2050 ning ettevalmistamisel on ka Kvaliteetse elukeskkonna arengukava. Ootused neile dokumentidele kestliku arengu suunamiseks ning killustatud ruumivaldkonna sildamiseks on suured, kuna planeerimist jms ruumilisi suuniseid ei nähta alati muutuse võimaldajana, vaid hoopis takistajana. Arutleme küsimuse üle kuidas pöörata Eesti ühiskonda nii ökoloogiliselt kui sotsiaalselt kestliku ruumilise arengu rajale?
Moderaator: Kristi Grišakov
Panelistid/perspektiivid:
Teadlase vaade: Laur Kanger (TÜ), Helen Sooväli Sepping (TalTech)
Avaliku sektori vaade: Kaja Pae (MKM), Tõnis Arjus (Tartu LV), Tarmo Jüristo (SALK)
Moderaator: prof. Alvar Soesoo (TTÜ, Eesti Geotermaalenergia Assotsiatsioon (EGA))
Esinejad:
Esinejad:
Modereerib Hendrik Kuusk, ULA baarman
Ettekanded:
Moderaator: Garri Raagmaa (ESPONi Eesti kontaktpunkt, Tartu Ülikool)
Esinejad:
Esinejad:
Sessiooni videosalvestis
Esinejad
Paneelarutelu: ettekannete tegijad, lisaks Triin Reisner (Riigikantselei) ja Andro Mänd (EAL)
Moderaator: Kristi Grišakov (Rahandusministeerium)
Esinejad:
Esinejad:
Moderaator: Kaie Enno, Narva linnavalitsus
Esinejad:
Ettekanded:
Moderaator: Hendrik Puhkim (KeMÜ, Skepast&Puhkim OÜ)
Läbiviijad: Eesti Keskkonnamõju Hindajate Ühing MTÜ, Tartu Ülikool
Esinejad:
Esinejad:
Arutelus osaleb ka keskkonnaminister Madis Kallas ja MKMi esindaja Rein Vaks ning arutelu juhib Garri Raagmaa (Tartu Ülikool).
Esinejad:
Moderaator: Veronika Valk-Siska (MKM)
Läbiviija: MKM
Esinejad:
Moderaator: Tarmo Pikner ( Maastiku ja kultuuri keskus, Humanitaarteaduste instituut, Tallinna Ülikool)
Sessiooni korraldajad: Tarmo Pikner, Anu Printsmann, Raili Nugin (Maastiku ja kultuuri keskus, Humanitaarteaduste instituut, Tallinna Ülikool)
Esinejad:
Moderaator: Taavi Pipar, Rahandusministeerium