Pildimõistatuse arhiiv

Mis on pildil ja kus see asub?

Pilt 27.09.2023
Allikas: Maa-amet

Vastus pole veel avaldatud, tuleb 3. oktoobril

Mis on pildil ja kus see asub?

Pilt 20.09.2023
Allikas: Maa-amet

Ega lõunasse orienteeritud liivaranda ja männimetsa meil ülearu palju ei ole. Siin on eristavaks elemendiks kaunid laudteed ja puhkenurgad. Küsimus oli lihtsate killast - ilmselt pole kedagi, kes ei oleks Peipsi põhjarannikul Kauksi rannas käinud. 

Saime 92 õiget vastust, seitse kiiremat olid Aleksander Tamm, Raido Raagmaa, Marje Jõearu, Martin Tuul, Elari Kalmaru, Siim Pikkur ja Kätlin Oviir.

Vahelduseks rabapilti. Mis on pildil ja kus see asub?

Pilt 13.09.2023
Allikas: Maa-amet

Eks selliseid rabasid vaatetorni ja laudteega ole meil kui mitte sadu, siis kümneid. Aga põnevamaks teeb situatsiooni diagonaalis üle raba jooksev siht. See on nimelt Eesti-Läti piir. Nii et sellest vaatetornist saab nautida kahe riigi soomaastikku. Tegu on Rongu rabaga Sookuninga looduskaitsealal Pärnumaal. 

Saime 37 õiget vastust, seitse kiiremat olid Valdo Hälvin, Kadi Külasalu, Aleksander Tamm, Ivo Ojamäe, Andres Org, Liina Palu ja Helari Buht.

Alustame sügishooaja küsimustega! Mis on pildil ja kus see asub?

Pilt 06.09.2023
Allikas: Maa-amet

Kui mõõtmeid mitte hoomata, võiks tunduda, et üksteise kõrvale on justkui kenasti laotud savist kedratud arheoloogilised leiud. Hea küll, killustikuhunnikud tunneb ju ikkagi ära, aga enamasti on need ehitusplatsidel korrapäratus kaoses, siin aga lausa lust vaadata. Tõenäoliselt pole kohta samuti raske taibata – kõik viitab suuremale tee-ehitusele. Normaalmõõtmetes tee laius on ju kõrval näha, uue tee trass viitab neljarealisele Tallinna–Tartu maanteele. Ja et kõik see kulgeb läbi laiuvate põllumaade, siis kahtlemata Järvamaa. Täpsemalt Purdi külas Otiku maanteesõlme kõrval. Keel tõrgub ütlemast, et kõik see on ametlikult Paide linn.

Saime 45 õiget vastust, seitse kiiremat hõikame ka välja, need on Raido Raagmaa, Mats Mikkor, Eleri Hirv, Aivi Kasik, Klaid Melnikov, Anne Serv ja Martin Tuul.
 

Kevadhooaja viimane küsimus! Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 31.05.2023

Allikas: Maa-amet

Lõpetasime kevadsemestri pildiküsimused järjekordse "geomeetriaga". Eks ringikujulisi objekte ole Eestis päris palju, seda vormi kasutatakse tihtipeale pargikujunduses. Kui me seda konkreetset pilti tähelepanelikumalt uurime, siis näeme, et see on spiraal - mõnevõrra unikaalsem nähtus. Ilmselt on tegu Eesti suurima spiraaliga, millel läbimõõtu oma 120 meetrit. Spiraal kuulub teatud kompleksi, kus on näha eramute tunnuseid. Aga milleks see maa "raiskamine" spiraali näol? Tundub, et sümboolse ja vaimse tagamõtte tõttu. Nimelt, kui kujutada ette, et tegu on vaimse puudega noortele rajatud keskusega, siis tundub asi väga loogiline. Tegu on kurva saatusega Liikva Päikesekoduga Harjumaal Harku vallas.

Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Janno Tilk, Helena Sild, Marje Jõearu, Elmo Jõeleht, Martti Suur ja Richard Reiles.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 24.05.2023

Allikas: Maa-amet

Näeme kummalist rada, millel on idapoolses servas korralik vari ehk kõrgus, piirdeid ja platvormid. Otsad viivad jõeni, aga haakumist jõelaevandusega ei paista kõigel sellel olevat. Omab sarnasust Pärnu rannaniidu matkarajaga. Jõe laevatatavusest annab tunnistust kaldas olev laev. Asjatundjad võiksid selles ära tunda uurimislaeva "Bioloog" ja see on juba suur samm mõistatuse lahendamisel. Pildil on Tänassilma jõgi ja Oiu sadama matkarada Võrtsjärve ääres.

Saime 46 õiget vastust, seitse kiiremat olid Aivi Kasik, Aleksander Tamm, Klaid Melnikov, Marta Olvet, Mats Mikkor, Kriss Oha ja Kadri Paulus.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 17.05.2023

Allikas: Maa-amet

Mõned värvilised pontoonid reedavad, et tegu on veepargiga, muidu võiks ju asjasse pühendamatu inimene kahtlustada mõnd keerukamat tehnorajatist. Kohta aitavad tuvastada kindlasti Kesk-Eestile omased avarad põllumassiivid erksa kollase rapsiväljaga ja järve kaldas jooksev asfalttee. Sellist kombinatsiooni väga mujal ei näegi, kui Põltsamaa lähedal Kamari (pais)järves.

Saime 60 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Liina Palu, Marta Olvet, Madis Joonsalu, Richard Reiles, Mati Tiit ja Kadi Külasalu.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 10.05.2023

Allikas: Maa-amet

Võime pildil ära tunda motoringraja terava kurvi, millel näeme valget palakat. Parasjagu ukerdab seal punane auto. Paljud on sõiduõppe käigus sellise asja läbi teinud ja teavad, et tegu on libedarajaga. Neid leidub eelkõige autokoolide juures, aga sellise kõvera saabli kujuga libedaraja leiame Vana-Võidust, kus asub Viljandi Kutseõppekeskus (VIKK).

Saime 32 õiget vastust, seitse kiiremat olid Elmo Jõeleht, Mariann Lutsoja, Marje Jõearu, Richard Reiles, Siim Pikkur, Raido Raagmaa ja Helari Buht.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 03.05.2023

Allikas: Maa-amet

Mitte igal staadionil pole huvitavaid sirgeldisi, mis näevad välja nagu mikroskeemid. Aga uutel spordiväljakutel püütakse ikka midagi põnevat kehakultuuri edendamise nimel lisada, nagu see harjutusrada. Kurb, et sama staadion sattus 30. aprillil traagiliste sündmuste keskpunkti. Jutt on Aruküla aleviku staadionist Raasiku vallas.

Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marta Olvet, Liina Palu, Harrys Poll, Eleri Hirv, Madis Joonsalu, Aleksander Tamm ja Kersti Ristimägi.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 26.04.2023

Allikas: Maa-amet

Pole ju välistatud, et mingi hipikogukond rajab endale heaolukeskust ja manifesteerivad sellise suure sümboliga toetust kanepi legaliseerimisele. On ka teine, mõnevõrra väiksema mässumeelsusega kanepilehe eksponeerimise võimalus - juhul, kui jutt on Kanepi vallast. Mõnigi vastaja oli teadlik Savernas viljapõldu lõigatud kanepilehekujulisest labürindist. See pole paraku Maa-ameti aerofotodele jäänud, aga Kanepi alevikus endas, Otepää maantee ääres Savimäel on sama motiiv näha meie pildil. 

Saime 64 õiget vastust, seitse kiiremat olid Liina Palu, Mihkel Puusepp, Mats Mikkor, Richard Reiles, Marje Jõearu, Siim Pikkur ja 
Helari Buht.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 19.04.2023

Allikas: Maa-amet

Kui me näeksime sellist pilti õhus, siis ütleksime, et tegu on tabamuse saanud leegitseva sõjalennukiga, mis sööstab maa poole, must suitsujuga taga. Siin toimub äkšen madalas rannikumeres ja tegijaks on ilmselt mootorpaat. Mis täpselt toimub, ega me ei tea, aga paistab kangesti sedamoodi, et tegu on kütuselekkega. Kas peaks keskkonaametit teavitama? Kohta võib-olla lihtne leida ei olegi, sest pilt ei ole võetud avamere rannikust, vaid jäänukjärvest - ülaservas on aimatav, et seal tuleb ka rannik vastu. Siin leidub rändrahne ja roostikku (aga kus neid ei leiduks), kuid pöörake tähelepanu igihaljaste puude varjudele. Need on kadakad! Pildi tonaalsus sobib Saaremaa või siis Pärnumaa rannikuga. Ida-Saaremaal, Kübassaare poolsaare juures on Arjulaht, seal see ongi.

Saime 22 õiget vastust, seitse kiiremat olid Eleri Hirv, Raido Raagmaa, Marje Jõearu, Helena Sild, Siim Pikkur, Helari Buht ja Maris Pärn.

Mida on punases raamis näidatud kohas maha kirjutatud ja kus see asub? Ilmselt selle asula või ka kihelkonna nimi ongi vastuse võti 

Image
Pilt 12.04.2023

Allikas: Maa-amet

Teoreetiliselt võiks ju igas külas olla oma nimega õhust vaadeldav peenar. Õnneks on siin mõned filtrid pildi lokaliseerimiseks. Esiteks on tegu vähemalt alevikumõõtu asulaga, mida näitavad üksteise külge lükitud krundid ja kergliiklustee. Kindlasti on tegu ka hea põllumajanduspiirkonnaga, kus on avarad ja pigem tasased põllumaad. Oluline maantee on kõrval, võib-olla on siin isegi sõlmpunkt. Siis veel varakevadine rohelus, mis pole väga lopsakaks jõudnud areneda ja jätab üle poole Eestist vaatluse alt välja. Andsime veel ühe võtme - tegu on ka kihelkonnakeskusega. See ahendab valikut veelgi. Sedaviisi jõuame õige pea Viru-Jaagupisse Lääne-Virumaal Vinni vallas.

Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Vaimar Abel, Marje Jõearu, Timo Kangur, Aleksander Tamm, Martti Suur, Sten Väinaste ja Maris Pärn.

Mõni võib siin näha ka lihavõttejäneseid. Häid saabuvaid pühi! Nendel jänesekõrvadel on aga ka kindel nimetus. Kuidas neid nimetatakse ja kus see kõik asub?

Image
Pilt 05.04.2023

Allikas: Maa-amet

Rabasse kiilunud metsased siilud peavad olema kuivemad alad. Sellele piirkonnale omaselt on need piklikud ja kõverad, mis reedab nende luitelist päritolu. Need on massiliselt sisemaal ja muistsest Peipsi järvest jäänud, enne kui see lõuna poole ära valgus. Jah, soosaared või võhmad küll, nagu rohkesti pakuti, kuid siin, Alutaguse madalikul, Iisaku kihelkonna maadel nimetatakse neid kriivadeks. See oli see maagiline nimetus, mida me Pootsiku luidestiku kõrval väga kuulda tahtsime. Pooled õigesti vastanutest seda ka märkisid.

Saime 55 õiget vastust, seitse kiiremat olid Kaur Maran, Vaimar Abel, Marko Mitt, Marje Jõearu, Eleri Hirv, Anne Serv ja Kadri Paulus.

Üks eriline objekt. Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 29.03.2023

Allikas: Maa-amet

Võiks ju arvata, et pildil on mõne Tallinna sadama kaid, aga see rajatis on veidi liiga keeruline laevade tavaliseks sildumiseks - miks peaks sadamakail näiteks olema kitsad kanalid? Ja ega ka kaide seisukord ole väga hea, need on ilmselgelt pikka aega lagunenud, ehk loogiliselt võttes nõukogudeaegne militaarrajatis. Tegu on Hara endise sõjaväesadamaga, kus demagnetiseeriti laevu ja allveelaevu magnetmiinide vastu. 

Saime 110 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Aleksander Tamm, Elmo Jõeleht, Raido Raagmaa, Mats Mikkor, Ivo Ojamäe ja Marje Jõearu.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 22.03.2023

Allikas: Maa-amet

Jällegi oleme pildil tabanud midagi tavapäratut - hulga rõngaid ja abstraktseid kontuure ja ka üks väike trikipark. Selgub, et rõngaste keskel kasvavad puud ja küllap on tegu mingi memoriaalpargiga. Võib arvata, et puid on rohkem kui 30, ütleme et näiteks 100? Mis tähendab, et rajatud Eesti Vabariigi 100ndaks juubeliks. Nii see on, pildil on Tamsalu EV100 esindustammik "Sõnasalud", kus iga tamme ümber on vanasõnaga vöö. 

Saime 47 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Marta Olvet, Vaimar Abel, Marko Mitt, Eleri Hirv, Helari Buht ja Sten Väinaste.

Tervitame teid eilse emakeele päeva puhul! Kus on niimoodi kirjutatud?

Image
Pilt 15.03.2023

Allikas: Maa-amet

Väga lihtne vist seda kohta leida ei ole. Kaks põhilist abinõud otsimisel on pildi suvine roheline tonaalsus ja lõunaservas näha olev korralik jõgi. Reljeef ei ole hästi tajutav, aga kiri on lõigatud siiski oru nõlvale. Oleksime ju võinud pilti venitada veidi põhja poole, kus jookseb ida-läänesuunaline raudtee, aga siis oleks kiri jäänud liiga kribuks. Au neile vähestele, kes koha tuvastasid Soena külas Võrumaal Piusa jõe ligiduses.

Saime 17 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marje Jõearu, Eleri Hirv, Aleksander Tamm, Rene Ottesson, Ivar-Elbert Parman, Martti Suur ja Joosep Aia.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 08.03.2023

Allikas: Maa-amet

Pildil avaneb veidi kummaline vaade jõele, mis justkui lookleks läbi pruuni mudavälja. Roheline saar ainult kinnitab seda, et tegu pole meelepette või ajutise kevadise üleujutusega. Selline pilt on omane paisjärvedele, kui seal vesi alla lasta. Tegu on Põlva järvega, kus sillaehitus nõudis veetaseme langetamist.

Saime 23 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Hinnosaar, Mats Mikkor, Karl Tammiste, Raido Raagmaa, Birgit Purga, Siim Pikkur ja Elari Kalmaru.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 01.03.2023

Allikas: Maa-amet

Pildil on ilmselgelt mõni linnapark, paljudele peab tuttav olema ka kunstlik veenire betoonist rennis. Meid paeluvad aga pildi keskel olevad rohelised figuurid, mis meenutavad kangesti elevante. Elevandid aga need ongi! Loomad paistavad võtvat endale Pärnu vapiloomade rolli. Konkreetne elevandipere püstitati Pärnu rannaparki 2021. aastal.

Saime 63 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Liina Palu, Raido Raagmaa, Martin Tuul, Triin Roosimäe, Mats Mikkor ja Ülle Anton.

Vahelduseks talvist pilti

Image
Pilt 22.02.2023

Tartu maratoni tuules. Mis on pildil ja kus see asub?


Allikas: Maa-amet

Kevadisi kaadreid, kus on lume- või jääkatet näha, on Maa-ameti piltidel vaid näpuotsaga. Seda põnevam, kui neilt võib leida huvitavaid lisandusi. Sellel pildil näeme kahte viirgu rändlinde lendamas. Tegu on Poka järvega Kastre vallas Tartumaal.

Saime 48 õiget vastust, seitse kiiremat olid Elmo Jõeleht, Marta Olvet, Harrys Poll, Triin Roosimäe, Marje Jõearu, Siim Pikkur ja Martti Suur.

Meenutades sõbrapäeva. Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 15.02.2023

Allikas: Maa-amet

Selline südamekujuline pinnavorm on reaalselt olemas ja võime veenduda, et ka piisavalt suur – hakkab vabalt veerandi Eesti pealt silma. Piirjooned on piisavalt tahutud, nagu oleks Kalevipoeg ise käinud seda voolimas. Kõrgusvärving viitab selgelt Otepää kõrgustiku tonaalsusele. Mäe otsas keskel on näha mingi rajatise jälgi, kuhu kahelt poolt tõusevad ühendusteed. Rajatis on moodsas keeles väljendudes „klassifitseeritud“. Mägi ise õnneks mitte, tegu on Tõikamäega Pilkuse külas Otepää vallas.

Saime 59 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marje Jõearu, Eleri Hirv, Liina Palu, Marta Olvet, Vaimar Abel, Ivo Ojamäe ja Rene Ottesson.

Mis on pildil ja kus see as

Image
Pilt 08.02.2023

ub?


Allikas: Maa-amet

See, et pildil on tuulepark kuskil madalal tasasel alal, on üpris selge - kraavitus annab sellest aimu. Puändiks on keskmine tuulegeneraator. Võib jääda mulje, et seda pannakse tükkidest kokku, aga ei! Täpsemal vaatlemisel võib aru saada, et see on hoopis murdunud ja vastu maad purunenud. Juhtus see Salme tuulepargis Saaremaal täpselt aasta tagasi.
https://www.err.ee/1608502058/galerii-salme-tuulepargis-murdus-tuulik

Saime 86 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martin Tuul, Madis Joonsalu, Rene Ottesson, Eleri Hirv, Urmas Nõgu, Liina Palu ja Kadri Paulus.

Mis on pildil ja kus see a

Image
Pilt 01.02.2023

sub?


Allikas: Maa-amet

Risti rist kõlab vastusena ka väga hästi ja koht on õige, aga pildi keskel on üks veelgi põnevam objekt elektrikõrgepingeliini nurgas, mida võib ära tunda roostekarva värvist ja ebahariliku kujuga varjust - tegemist on Eesti esimese disainmastiga Soorebane Läänemaal Rõuma külas (arhitektid Sille Pihlak ja Siim Tuksam). 

Saime 122 õiget vastust, seitse kiiremat olid seekord Triin Roosimäe, Marko Mitt, Raido Raagmaa, Eleri Hirv, Mats Mikkor,  Mati Tiit ja Siim Pikkur.

Mis on pildil ja kus see asub?

Image
Pilt 25.01.2023

Allikas: Maa-amet

Värske ilmega park rohkete jalgradadega asub tõenäoliselt linnas või suuremas asulas, sest sellel on parasjagu mastaapi ja hinda. Seda mõtet toetab ka võrdlemisi suure hoone ja parkimisplatsi olemasolu pildi ülaservas. Kui me sellist asja Tallinnas ei leia, siis tasub pilgu pöörata Ida-Virumaale. Muide, laste mänguväljaku värvid on iseloomulikud just sellele piirkonnale. Tegemist on Eesti Vabariigi 100. aastapäeva pargiga Narvas Puškini tänavas. Seal asub lisaks veel 100 tamme salu, Eestimaa rahvuste salu, Jaapani aed ja spordikeskus.

Saime 49 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marko Mitt, Aleksander Tamm, Raido Raagmaa, Martti Suur, Toomas Toomri, Triin Roosimäe ja Marje Jõearu.

Kevadhooaja viimane küsimus - mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kompass või tuulteroos on kaartidel sageli kasutatav kena geograafiline element, millega oli hea lõpetada meie kevadhooaeg. Pildil on näha korralik meresadam, sest kai ääres on kahemastiline, katamaraan tõstetud maa peale, hooneid on ka päris palju. Tähtsusetu koht igal juhul see ei ole. Eks meil ole mõned edelasse avanevad sadamad nagu Kopli, Miiduranna, Loksa, Rohuküla või Paldiski, aga need on veidi teist tüüpi. Selle kauni kompassi leiame Orjaku sadamast Hiiumaal. Saime 73 õiget vastust, seitsme kiirema hulka pääsesidKaur Maran, Liina Palu, Martti Suur, Maria Anttila, Pille Tang, Raili Jahtmaa ja Marje Jõearu. Teeme nüüd pausi ja jätkame plaanide järgi septembri esimesel kolmapäeval. Head suve kõigile!
Mis on noolega tähistatult pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

All vasakus servas on näha iseloomulik mulgi mustris ruuduline linnaväljak. Lisaks kaarjas hoonestus üleval viivad meid kiiresti Tõrva linna keskusesse. See ei tekitanud vastajatele suurt raskust. Teine asi, mida küsisime - kuju ringtee ääres, sai ülekaalukalt vastuseks Volodõmõr Zelenskõi liivaskulptuur. See vastus oli meil sihikul küll, sest praegu seal seisabki Zelenskõi. Tõe huvides olgu siiski mainitud, et pilt on tehtud eelmisel aastal ja siis võttis liivakuhi Elina Netšajeva kuju https://kov.torva.ee/uudised-ja-teated/-/asset_publisher/CqYsyaB83ozk/c…- Saime 113 õiget vastust, seitse kiiremat oli Richard Reiles, Raido Raagmaa, Liina Palu, Marko Mitt, Triin Roosimäe, Marje Jõearu ja Harrys Poll.
Tekstuuri! Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil nähtav tekstuur ei ole kindlasti looduslik, inimese käsi on siin mängus. Aiandit või tavalist metsaistutamist, mis tekitab samuti regulaarseid taimetupse, on siin siiski raske näha. Miks mitte aga kaaluda nõlvade kindlustamiseks kasutatavat geotekstiili. Tõsi, reeglina tehakse seda suhteliselt väikestel pindadel, nagu teede muldkehadel. See suur pind on leitav erilises kohas. Pildi üleval vasakul nurgas on jäetud väike mustjas vihje - tegu on Kohtla-Järve poolkoksimägedega, mille "sulgemistööde" käigus kaeti mingi osa neist mitmekihilise katendiga. Saime 42 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Raido Raagmaa, Triin Roosimäe, Vaimar Abel, Marje Jõearu, Liina Palu ja Knut Tamm.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on tükike reljeefi väga tugevalt sisselõikunud võimsast orust. Seda näitavad tugevad varjud ja sügavalt sisselõikunud jäärakud. Värvid viitavad suurtele kõrgustele, mida tuleb otsida Otepää või Haanja kõrgustikult. Aga kõige reetlikumad elemendid peaksid hoopistükis olema mäesuusanõlvad. Teiste sõnadega, sellise koha leiame Iskna oja äärest, Kütioru suusakeskusest Võrumaal Koloreino ja Tohkri küla piiril. Saime 43 õiget vastust, seitse kiiremat olid Liina Palu, Eleri Hirv, Triin Roosimäe, Kaur Maran, Joosep Aia, Marje Jõearu ja Lennart Maala.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on näha mitmeid puidust installatsioone, aga keskel olev asjandus on üpris eriline. Kui selle olemus ära mõistata, siis on ülesanne sisuliselt lahendatud. Tegu on kiviheitemasinaga, mille heitekangi pikkus on 7,5 m ja see on varju pealt näha. Kiviheitemasinaid on Eestis teisigi, kuid asukoha reedavad siin maalinnusele omased muudki elemendid, eelkõige pirakas ringvall. See ongi Muinas-Eesti suurim ja üks mõjukaim linnus - Varbola Jaanilinn Raplamaal Põlli külas. Varbolat läbib, muide, nelja kuninga tee. Neli eestlaste sõjapealikku tapeti 1343. aastal Paides, meie pildi ilmumise kuupäeval 4. mail. Saime 44 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Roosimäe, Marje Jõearu, Marta Olvet, Aleksander Tamm, Raido Raagmaa, Richard Reiles ja Aivar Avalo.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on näha linnamõõtu keskväljak - hoone, mis võiks olla raekoda, kaunistatud plats selle ees ja kesksel kohal monument. Viimane ongi ehk kõige kõnekam - inimfiguur kera peal. See kujutab endast maadluslegendi Georg Lurichit tuntud poosis seismas graniidist maakeral, mis omakorda toetub sümboolsele graniitplaatidest maadlusmatile. Loomulikult oma sünnikohas Väike-Maarjas, Lääne-Virumaal. Pealegi oli 22. aprillil Lurich sünnipäev. Saime 78 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Triin Roosimäe, Marta Olvet, Ivo Ojamäe, Marje Jõearu, Liina Palu ja Triin Hinnosaar. https://geograafia-vana.ut.ee/sites/default/files/styles/ut_content_wid…
Pildi keskel, tee all, on üks objekt, mida aprillikuus paslik küsida. Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Meie vihjed aprillikuule maausuliste karjalaskepäeva künnisel, kõrvalolevad laudad ja tunnel tee all, mis ilmselgelt mõeldud kariloomadele, pidid mõtted viima mõistele "karjatunnel". Üllataval kombel on selle kategooria objekte Eestis omajagu, aga õnneks annab internetiotsing need üpris kergesti välja ja pealtnäha nõela otsimine heinakuhjast polegi nii lootusetu. Eks maantee aitab ka kaasa. Pildil on niisiis Kumna karjatunnel Harku vallas Keila lähedal. Saime 24 õiget vastust, seitse kiiremat olid Eleri Hirv, Rene Ottesson, Aivar Avalo, Iris Laatsarus, Mati Tiit, Ivo Ojamäe ja Mairold Vaik.
Pildi keskel on üks tuttav kontuur. Mis seal on ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildi keskel on Võrtsjärvekujuline veesilmake. Päris suures asulas - väljaku ääres näeme ka uhke torniga maja poolt heidetavat varju. Seegi on kohalik nö maamärk, sattunud mõndagi Eesti filmi. Pealegi jookseb oluline Viljandi-Rõngu maantee siit läbi ja pilt paljudele tuttav - tegu on Viljandimaa endise linna,Mustla, keskväljaku, bussijaama ja Martin Kleini platsiga. Saime 90 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marko Mitt, Mati Tiit, Liina Palu, Aleksander Tamm, Marta Olvet, Raido Raagmaa ja Triin Roosimäe.
Märkame jällegi Ukraina värve (millesse on kiilunud veidi musta ja punast). Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ukraina värvid, millesse on kiilunud natuke punast ja musta pärinevad ilmselgelt laste mänguväljakult. Kaarjas ringikujuline ehitis sisehoovidega on Eesti üks moodsamaid lasteaedu. Huvitava kooslusena liitub lasteaiaga veel ujula, mullivann, staadion, välilava jm. Leiame selle Pärnust Raja tänava lõpust. Saime 56 õiget vastust, seitse kiiremat olid Liina Palu, Kadi Külasalu, Harrys Poll, Triin Roosimäe, Marje Jõearu, Martti Suur ja Raido Raagmaa.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kõva mullaga müttamine käib, näha on nelja ekskavaatorit. Oluline element on jõgi. Sellega seoses võiks arvata, et lastakse kuivaks üks järjekordne paisjärv ja heakorrastatakse selle trööstitut mudavälja. Aga ei - seda tavaliselt ju ei tehta ja rohelisuse ning põõsaste järgi näeme, et uputatud pole see org viimasel ajal kindlasti olnud. Paisjärv on aga teemaks küll. Nimelt on siin teoksil Elva vallas Annikoru külje all oleva Kentsi paisjärve taastamistööd - eemaldatakse võsa ning järve põhjast kaevatakse välja seal aastakümneid kogunenud setted. Saime 22 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Tanel Dovnar, Raido Raagmaa, Hans-Hendrik Kirsila, Harrys Poll, Madis Joonsalu ja Triin Roosimäe.
Nagu oleks sõda üle käinud. Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Tegu ei ole muidugi otseses mõttes sõjakahjustustega, vaid postsovjetliku asulate kahanemisega, kus elanike vähenemise tõttu ei suudeta kortermaju enam ülal pidada. Ja siis nad lagunevad. Enamasti on Eestis selle probleemiga hakkama saadud hüljatud ja lagunevate majade lammutamisega, siin aga on jupp tänavat varemeis. Kus mujal, kui nõukaaegses õitsvas tööstuspiirkonnas põlevkivimaal. Pilt on võetud siiski veidi "nurga tagant" - Viivikonnast, sümboolse nimega Rahu tänavalt. Haldusreformi kurioosumina on tegu veel Narva-Jõesuu linnaga, ehkki sinna on tubli 20 kilomeetrit. Geograafiat kui palju :) Saime 77 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Triin Roosimäe, Marje Jõearu, Raido Raagmaa, Harrys Poll, Mihkel Puusepp ja Ülle Anton.
Mis on pildil ja kus see asub? NB! Geograafia lisaküsimus: mille poolest eriline? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on Tuuljärv Plaksi külas Suurest Munamäest veidi lõunas. Igaüks ei pruugi teda kuju järgi teada, rekordiomanik on ta geograafias aga selle poolest, et tegu on Eesti kõige kõrgemal asuva järvega -- tema veepind on ümmarguselt 257,5 meetri kõrgusel üle mere. Mõne tehisliku veesilmakese võib veelgi kõrgemalt leida, aga neid ei saa arvestada järvede kategoorias. Saime 44 õiget vastust, seitse kiiremat olid Liina Palu, Eleri Hirv, Triin Roosimäe, Martti Suur, Marko Mitt, Ülle Anton ja Kadri Paulus. Praktiliselt kõik teadsid ka seda, mille poolest järv eriline on.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Oleme mitmel korral juba arutlenud, et meresaartel ei saa puud nii veepiiril kasvada, sest lainetus ja tormid ei lase. Jääb üle otsida seda saart/saari järvedelt. Kui praegu on maailmas kuumaks terminiks vennasrahvad ja muud lähedased suhted, siis siin on pildile jäänud kokkuhoidvad Sõsarsaared - Eesti vast kõige tuntumad järvesaared, leiame need Pühajärves Otepää kõrgustikul. Sobilik küsimus ka naistepäevajärgseks päevaks. Saime 72 õiget vastust, seitse kiiremat olid Aleksander Tamm, Triin Roosimäe, Eleri Hirv, Marko Mitt, Rene Ottesson, Vaimar Abel ja Martti Suur.
Seekord Ukraina lipuvärve. Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ukraina lipuvärvid suurtel pindadel kõrvuti koos on ortofotodel leitavad eelkõige tehislikel objektidel. Siin näeme parkimiskohti invasõidukitele ja lastega peredele. Lõikasime pildi niimoodi välja, et oleks võimalik aru saada, see on katuseparkla. Ehk vaatama peab eelkõige Eesti suuremaid ostukeskusi. Kohe kaadri taga edelas oleksime näinud katusel suurt kirja "Rocca al Mare". Nii et vastuseks on Tallinna Rocca al Mare kaubanduskeskus. Saime 66 õiget vastust, seitsme kiirema hulka jõudsid (veebilehe tehniliste viperuste kiuste) Emma Lauk, Martti Suur, Aigar Tarre, Marje Jõearu, Laur Saar, Raido Raagmaa ja Rene Ottesson.
Lehvitame aastpäeva eel lipuvärve. Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Teadupärast riigilipp niisama lipumastis igapäevaselt ei lehvi. Konteksti arvestades võiks tegu olla mõne linna või valla esindusväljakuga. Ametiasutuse lähedusele viitavad ka neli lippu pildi lõunaservas. Eestis on 79 omavalitsust, suuremad linnad võib otsingust kindlasti välja jätta ja alustada erksamaroheliselt fotokangalt, mis tehtud pigem mai lõpust kui algusest. Ja leiamegi sellise lipuväljaku Saue linna keskusest Kütise tänava äärest. Kuigi küsimus oli ajendatud vabariigi aastapäeva saabumisest, siis geograafiaga seob Saue valda juhtumisi üks abivallavanematest. Saime 49 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Marek Karm, Mati Tiit, Harrys Poll, Triin Roosimäe, Merit Mandel ja Ülla Kivilaid.
Mis objektike on pildi keskel pargis ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Mis me siis pildil näeme? Üpris tiheda hoonestusega tükk linna kahe-kolmekorruseliste majadega, hulga kivikatuseid, mis peab olema mõnest ajaloolise linnasüdame säilitanud asulast. Neid loendab sisuliselt vaid ühe käe sõrmedel. Teiselt poolt aga küsitav pisike detail pildi keskel pargis on vaevumärgatav valge täpp, mille ümber on kast. Ainult ülevalt ongi/oligi seda objekti näha, sest tegu on Jaak Joala kinnikaetud skandaalse ausambaga Viljandis Posti tänavas. Tänaseks on taies siis eemaldatud. See on üks põhjus, miks me tahtsime, et pilt säiliks meie arhiivis. Teine põhjus on vast ka aimatav - Viljandisse on ilmselt sündinud uus põlvkond suuri lauljaid, kes eelmisel nädalavahetusel toimunud lauluvõistluse võidud kodulinna tõid. Saime 94 õiget vastust, seitse kiiremat olid Laur Saar, Raido Raagmaa, Merit Mandel, Marta Olvet, Triin Roosimäe, Kadi Külasalu ja Marje Jõearu.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pilt omab jällegi kultuurigeograafilisi tunnuseid. Küllap hauaplatsid on siin suhteliselt kergesti tuvastatavad, aga Eesti kontekstis on üpris tavatu kõrghaljastuse puudumine. Eks väikeseid lagedaid platse tuleb ka vanade kihelkonnakalmistute uute laienduste puhul ette, aga vene surnuaedade jaoks on see tunduvalt loomulikum. Nii tulebki seda pilti otsida mõne suurema vene elanikkonnaga asula lähedusest. Ülemäära palju variante ei olegi, pilt on võetud Vaivara Sinimägedest, mis on eelkõige Sillamäe linna lähikalmistu. Kaardihuvilisele võib pakkuda veel huvi ka selle kalmistu uue osa teede võrdlemisi täpne joondus kaardivõrgu ida-lääne suunaga. Saime 28 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Triin Roosimäe, Marje Jõearu, Kadi Külasalu, Eleri Hirv, Rene Ottesson ja Triin Hinnosaar.
Midagi on kirjutatud. Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kiri "Estonia" on pildilt kergesti tuvastatav, teises reas on märgatav veel V-täht. Kui võrrelda naabruses olevat jalgpalliväravat, siis on selge, et kiri põllu peal on ikka ülisuur, mida üks lihtne asjaarmastaja sirgelt sisse naljalt ei niida. Aktsiooni taga peab olema suurem organisatsioon ja inglikeelne vorm viitab rahvusvahelisele reklaamipüüdlusele, mida oleks õhust vaadata. Tuletame meelde, et 2020. aasta septembris sai Eesti endale WRC autorallietapi korraldamise. Helikopteripildid on nende võistluste lahutamatu osa ja tervituskiri "VISITESTONIA TARTU VALD" Raadi väljadel Vahi alevikus, kus oli võistluste peaareen, seda õhupilti püüdma läksid. Kiri mõõdeti, muide, ette geodeetide abiga. Küsimus ilmus Tartu rahu aastapäeval ja Tartu äramärkimine oli meil samuti tagamõtteks. Saime 32 õiget vastust, seitse kiiremat olid Merit Mandel, Martti Suur, Marion Liivand, Marta Olvet, Marje Jõearu, Triin Roosimäe ja Tõnis Laugesaar.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eks see pilt natuke Egiptuse Giza püramiide meenutab, aga tegu on ikka elumajadega. Piisavalt erilistega siiski, sest nende energeetika pidavat olema väga dikteeriv. Näiteks ei tohtivat magama minna seal peale kella 22.30. Kadakane ja männine maastik suunab otsingud Põhja- või Lääne-Eesti paelavale, aga küllap on selle huvitava küla kuulsus niigi suur ja guugeldamine sõnaga "püramiidmaja" annab kohe välja, et tegu on Adra külaga Harku vallas. Saime 91 õiget vastust, seitse kiiremat olid tehniliste viperuste kiuste Rene Ottesson, Martti Suur, Triin Roosimäe, Marje Jõearu, Knut Tamm, Marta Olvet ja Mihkel Puusepp.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kui helikopteri maandumisplatsi võib ära tunda tähe "H" kaudu, siis siin on täienduseks veel valge rist, mis märgib haiglale kuuluvat platsi. Eriti vajalik on selline helikopteriplats saartel. Valikuid palju ei olegi -- pilt on võetud Kärdlast Hiiumaa haigla kõrvalt. Sellega ka väike pühendus juba kolmandale hooajale, mil peame meditsiiniabile ja tervishoiule jätkuvalt mõtlema. Saime 68 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Roosimäe, Merit Mandel, Raido Raagmaa, Ülle Anton, Marje Jõearu, Aleksander Tamm ja Lennart Maala.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ootasime selle platsi valmimist mitu aastat ja nüüd on see pildil eksponeerimiseks valmis. Jalgradade ja parempoolses sevas aimatava silla järgi võib oletada, et siin on tükk värskelt rajatud kompleksist - haljastus on veel tite-eas. Reljeef on siin oluline element - sellest võib aru saada nii silla kui ka mõnede varjude järgi. Tegu on uhke Rakvere vallimäe vabaõhukeskusega ja selle 38-meetrise foorumiga. Aasta lõpetamiseks igati kena geomeetriline motiiv. Saime 66 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Roosimäe, Merit Mandel, Richard Reiles, Liina Palu, Marje Jõearu, Raido Raagmaa ja Mati Tiit.
Mis sõõrjas objekt on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

ärjekordne ringjas objekt kujutab endast ringvalli, mis viib esimese mõtte kindlasti muistsete maalinnade peale. Teine võimalus oleks kaaluda meteoriidikraatrit, aga sellise suurusega kraatrid on praktiliselt kõigile une pealt teada, pealegi tekiks küsimus, miks peaks see "kraater" metsast lage olema? Niisiis, ikka inimtekkeline ringvall. Paraku teeb asja keeruliseks (aga võib-olla hoopis lihtsaks?) see, et seos meteoriidikraatriga on ikkagi olemas - tegu on Kärdla meteoriidikraatri mudelväljakuga Hiiumaal Palukülas. See seletab kaitsealustele maalinnadele sobimatuid detaile kooritud pinnase, kaevandatud auguga lääneküljes ja autoga keset ringi. Kes aga otsis objekti valest, maalinnade kategooriast, siis abistavaid vihjeid koha leidmiseks maantee, Paluküla lasketiiru, kadakase karjamaaga on pildile ka jäetud. Saime 25 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Rasmus Tamm, Knut Tamm, Merit Mandel, Triin Roosimäe, Marje Jõearu ja Kaur Maran.
Mõistatuslik ring. Kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsimus on nende jaoks lihtne, kes taipavad ära, mis ehitis on pildil. Esiteks võime ära tunda üpris tüüpilise jõukama mõisakompleksi paljude hoonetega, mille hulgas on nii majandushooneid kui ka mõisatööliste maju. Niisiis võiksid ka ringikujulised müürid kuuluda samasse kompleksi. Enamasti ehitati selliste suletud hoovidega hooned hobustele, ehk tallid. Kui internetist otsida mõistet "ringtall", siis annab otsing välja ainult näpuotsatäie, vast ainult kolm, millest Sangaste oma pole üldse ringjas ja Heimtali oma liiga uhke, et sobida otsitavaga. Kolmas ongi meie pildile jääv Torma ringtall oma 2011. aastal põlengust allesjäänud müüridega. Saime 26 õiget vastust, seitse kiiremat olid Toomas Toomri, Mati Tiit, Raido Raagmaa, Merit Mandel, Harrys Poll, Marje Jõearu ja Triin Roosimäe.
Mõistatuslik ring. Kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil olev objekt üllatab sellega, et kuuskedest ring on ka tsentriks kaarjale metsaservale edelakaares. Tegu oleks justkui suurema mõtestatud rajatisega. Äkki seni avastamata Stonehenge'i tüüpi muinasobservatoorium või mõni kultuskeskus? Paraku peab pettuma - kes koha üles leiab, võib veenduda, et kuused tekivad aerofotodele alles 2009. aastal. Ühe meie vastaja abil saime teada, et puud istutati tee-ehitamisel ettenähtud kohustuse täitmiseks asendada mahavõetud puud vähemalt 1,5 meetriste kuuskedega kinnistu omaniku näidatud asukohas. Asukohta aitavad tuvastada jõgi, linnalähedane nn põlluarendus, aga kindlasti ka kevadine pildi tonaalsus ja suhteliselt kõrge lahutus. Niisiis leiame selle ringi Tallinna külje alt Patika külast Pirita jõe äärest. Saime 24 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Roosimäe, Merit Mandel, Rasmus Tamm, Raido Raagmaa, Knut Tamm, Aleksander Tamm ja Lennart Maala.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildilt vaatab vastu üpris sürreaalne maastik - keset ei-midagit uhkeldavad linnamõõtu asfaltteed rohkete perspektiivsete sissesõitudega. Natuke nagu mikrokiip rohelisel emaplaadil. Selge, et arendus, mis on aga ilmselgelt soiku jäänud - asfalt on juba luitunud, külgnevatel kruntidel ei toimu midagi, need kasvavad võssa. Siia, Olgina alevikku Narva lääneservas, oli plaanis rajada Narva äripark, mis aga paar aastat tagasi läks pankrotti. Saime 22 õiget vastust, seitse kiiremat olidToomas Toomri, Eleri Hirv, Merit Mandel, Triin Roosimäe, Mati Tiit, Rene Ottesson ja Martti Suur.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Selliseid kohti, kus talumehe tagahoov on täis mõttetut risu, autoromusid ja ehitusmaterjali, leidub ju üle terve Eesti. Siin me näeme siiski teatud korrapära ja loogikat, nii et sellel "prahil" on mingi mõte. Kui see ära tabada, siis on vastus praktiliselt juba käes. Tegemist on värvikuulimängu ehk paintball'i väljakuga, kus vajatakse varjumiseks erisuguseid takistusi. Pildile on jäänud üks suuremaid väljakuid Mooste lähedal Viisli külas. Saime 42 õiget vastust, seitse kiiremat olid Knut Tamm, Raido Raagmaa, Toomas Toomri, Aleksander Tamm, Rasmus Tamm, Esther Linask ja Triin Roosimäe.
Mida on pildil noolega osutatud ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ka see küsimus läks meil neljandat nädalat järjest lennunduse tsüklisse - pildil on vee kohal hõljuv helikopter, mis on löönud järve pinna virvendama. Aeropildistamise eripärast tingituna on tiiviku labad pildil väändunud naljakalt kämblakujuliseks. Vastustes on enamasti ära tuntud PPA helikopteri värvid ja tõenäoliselt on tegu õppusega - pilti suuremalt uurides võib aimata kopteri all trossi ja päästeparvekest. Igal juhul on tegu Seli karjääriga Rae vallas Harjumaal. Saime 39 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Marko Mitt, Rene Ottesson, Eleri Hirv, Aigar Tarre, Toomas Toomri ja Rasmus Tamm.
Jätkame veelgi lennunduse radadel. Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Paistab, et ülesanne oli väga lihtne, lennuk leiti kiiresti üles ja teada anti meile isegi selle nimi. Koht jääb ju vägagi sõidetava tee äärde ja linna serva, millest annab aimu nähtav ringtee. Ja teine oluline vihje on hoone ise koos platsiga. Silma torkab korporaatiivne sinakas-roheline värv rendikärudel ja lennukil ning tanklale iseloomulikke mahutite luuke. Tegu on siis Tartu piiril Tila külas asuva Terminal Oili Raadi teenindusjaamaga. Saime 88 õiget vastust, seitse kiiremat olid Toomas Toomri, Merit Mandel, Hendrik Neubauer, Marko Mitt, Triin Roosimäe, Raido Raagmaa ja Aleksander Tamm.
Jätkame lennunduse radadel. Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Asju oma mittetavapärases keskkonnas on ikka põnev leida ja kindlasti ei ole siin tegemist Oleg Grossi isikliku kopteri ja koduhooviga. Paljud vastajad on pildil ära tundnud kunagise piirivalve lennusalga kopteri Mi-8T. Nii see on. Aga ka hoone on iseloomulik - nõukogude arhitektuuripärand ja kuulub hästi kopteriga ühte ansamblisse. Tegu on Sisekaitseakadeemia B-korpusega Pirita-Kosel Kase tee 61. Saime 46 õiget vastust, seitse kiiremat olid Richard Reiles, Triin Roosimäe, Rasmus Tamm, Merit Mandel, Marje Jõearu, Knut Tamm ja Oskar Kivisiv.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pole vast raske taibata, et pildil on üks väga heas seisus murukattega lennuväli - paremal servas on tähistatud lennurada, näha on lennukite angaarid ja olulisema märgina keskel lennuk ise. Tegu on Lõuna-Eesti kõige idapoolsema, Ridali väikelennuväljaga Põlvamaal Suurkülas ja nagu me juhuslikult just tänasest Postimehest teada saame, siis üks kõige tihedama liiklusega üldse. Ilmselt on põhjuseks see, et lennuväli on populaarne purilendurite ja langevarjuhüppajate hulgas. Saime 73 õiget vastust, seitse kiiremat olid Merit Mandel, Liina Palu, Marje Jõearu, Kadi Külasalu, Mati Tiit, Toomas Toomri ja Martti Suur.
Mis on pildil ja kus see asub? Kindlasti jääb silma üks ebaharilik detail. Millega võiks tegu olla? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ebaharilik detail muidu mittemidagiütleva loodusmaastiku peal oli meie jaoks veekogu palistav valgete puude rida. Tolm ja sügis see ju olla ei saa. Eristuv puuliik oleks juba tähelepanu vääriv. Mitmed vastajad pakkusid võrgendkoi tegevust, mis on väga lähedal tegelikule põhjusele - kormoranide kolooniale! Mitmel pool laidudel, kus nende lindude kolooniad on suuremad, ei paista heleda kiviklibu taustal kormoranide laastav tegevus väga silma, aga siin on see hästi nähtav. Mis koht siis? Mere rannikul ei jookse puud niimoodi vee piirile. Veekogu ei saa ka olla väga väike, sest koloonia peab ennast ära toitma. Abiks on kindlasti elektriliin ja veekogus ulpivad roostikusaared. Jutt on siis kormoranide Peipsi kolooniast Praaga külas Emajõe ja Koosa jõe suudmete vahel. Saime 30 vastust, seitse kiiremat olid Karl Joann Jürimaa, Martti Suur, Toomas Toomri, Merit Mandel, Triin Roosimäe, Mati Tiit ja Raido Raagmaa. Neli vastajat (Ivo, Triinu, Maris ja Marko) märkisid ära kormoranid, nendele anname ühe lisapunkti.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Selle tööstuse iseloomulikeks elementideks, mis pildil silma hakkavad, on silindrilised mahutid, biopuhastid ja ootevalmis kaubaautod, mis kõik viitavad toiduainetööstusele. Sinine värv pole juhuslik, see on sama, mis ühel piimapakil ja pealegi on kergesti märgatav Tallinna-Tartu maanteel sõitjale. Maantee on meelega välja jäetud, aga võtmeelemendid seljandiku, endises karjääris paikneva toidukoha ja kuulsa nõlvakirja parafraseeringu näol võib pildil ära tunda. Ehk siis tegu on Valmaotsa piimatööstusega ja vist ei ole juhuslik, et siin toodetakse Alma piima. Olime küsimuse koostamisel mõttes teadlaste öö festivaliga, mille üks peateemadest pühendati toidule. Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Roosimäe, Merit Mandel, Marko Mitt, Marje Jõearu, Mats Mikkor, Hendrik Neubauer ja Martti Suur.
Mis on sinise joonega tähistatud liikluspinna nimi ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ilmselt jäi kõigile silma geoloogide pidu eelmisel nädalal 200 (tegelikult 201) aasta möödumisest geoloogia õpetamisest Tartu Ülikoolis. Ja küsitav nn liikluspind, nagu moodsas ruumiandmete terminoloogias öeldakse, kannabki Geoloogia tänava nime. Leiame selle Sillamäe linnast, endise Kannuka küla maade pealt. Sillamäe tunneb ära Eesti mõttes eriilmelise punasest tellisest kortermajade järgi. Saime 42 õiget vastust, seitse kiiremat olid Merit Mandel, Triin Roosimäe, Martti Suur, Marje Jõearu, Marko Mitt, Toomas Toomri ja Raido Raagmaa.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eks kõrgepingemastide suuremat kogumit tuleb otsida elektrivõrgu sõlmpunktides. Üheks selliseks on Tartu. Liinide koondudes Ilmatsalu tänava alajaamadesse näeb pilt Betooni tänava ääres väga eklektiline välja. Kaadrisse on jäänud vaid osa sealsetest mastidest. Nagu küsimuse esitamisel oletasime, võiks tegu olla kõige tihedama kõrgepingemastide rägastikuga Eestis. Saime 50 õiget vastust, seitse kiiremat olid Knut Tamm, Marko Mitt, Aleksander Tamm, Merit Mandel, Marje Jõearu, Rasmus Tamm ja Lennart Maala.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Varjude järgi on aru saada, et tegemist on hoonega, aga nähtavast ruudust kagupoolne diagonaalsektor on avalikuks ruumiks kujundatud plats. Lipumastid, sõõrjad statsionaarsed istepingid, pinksilauad ja poolik korvpalliplats sobivad kõige enam moodsa kooli kontseptsiooniga. Mis on ju ülimalt loogiline 1. septembri küsimuse jaoks :) Eesti ehitab päris innukalt riigigümnaasiume ja eks tuleb see valminud koolide rida korra silme eest läbi lasta. Asukohta aitab kindlasti tuvastada kaarjas tänav pildi lõunaservas. Vast on aimatav ka see, et tegu on nõuka-aegse kortermajade piirkonnaga. Kõike kokku pannes leiame otsitava Ida-Virumaalt, pildil on Kohtla-Järve 2019. aastal valminud riigigümnaasiumiga. Küsimuses juhtisime tähelepanu sellele, et koolimaja on ehitatud põhikaardi ristkoordinaatide süsteemi järgi joondudes, sest seinad jooksevad üpris täpselt pildi servadega paralleelselt. Saime 45 õiget vastust ja seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Marko Mitt, Toomas Toomri, Harrys Poll, Martti Suur, Merit Mandel ja Triin Roosimäe.

Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsimus ei olnud keeruline - vabariigi üht tuntumat platsi teavad praktiliselt kõik. Ehk siis Tallinnas Viru ja Estonia vahel asuva A.H. Tammsaare pargi vastamine läks sisuliselt kiiruse peale. Sellest väljusid võitjatena Laur Saar, Martti Suur, Richard Reiles, Toomas Toomri, Merit Mandel, Triin Roosimäe ja Ülle Anton. Kokku oli vastajaid ilus number 99. Teeme nüüd väikese pausi ja jätkame septembri esimesel nädalal. Head suveaega!
Miskit toimub. Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ilmselt pole raske ära mõistatada, et tegu on traditsioonilise laadaga, milliseid Eestimaal peetakse päris palju. Raske pole leida laadakalendrit, aga milline neist ca sajast laadast on pildil? Näha on müügipaviljonide alad, mille vahel inimesed jalutavad ja küla serva tekitatud parkimisalad. See viimane annab seejuures hea vihje, kust otsinguid alustada. Nimelt, kevadistele põllumaadele, isegi kui need on rohumaad, ükski põllumees sellist massi tallama ei lubaks. Nii, et mõte läheb siis sügislaada poole. Sellele viitavad ka esimesed kollakad laigud puude lehestikus. Septembri pilte on tähelepanelik x-gisi kasutaja märganud Peipsi ja Võrtsjärve kallastel ja sealt vastuse leiabki - tegu on Lüübnitsa kala- ja sibulalaadaga Setomaa vallas 19. septembril 2020. Saime 35 õiget vastust, seitse kiiremat olid Merit Mandel, Kelli Marie Jaama, Kadri Paulus, Toomas Toomri, Triin Roosimäe, Marti Ranne ja Ülle Anton.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pilt pälvib tähelepanu suure valge pinna tõttu, mis märgib katteloori all olevaid peenraid. Suuremat looritatud pinda ei õnnestunud igal juhul meil leida. Tegu on ilmselgelt korraliku põllumajandusettevõttega, mida aitavad leida oluline maantee ja paisjärv selle kõrval. Eks ka aprillikuu maastiku tonaalsus. Tegu on Valgamaa parimate talude nimestikku kuuluv Puide talu Valga-Uulu maanteeääres Jõku jõe ääres. Ühtlasi ka üks Eesti suurimaid maasikakasvatajaid ja teraviljatootja. Eelmise nädala soojad ilmad aktiviseerisid silmnähtavalt maaharimistöid, nii et küsimuse pühendasime kõigile, kes meie põllud korras hoiavad. Saime 27 õiget vastust, seitse kiiremat olid Kadi Külasalu, Raido Raagmaa, Marta Olvet, Merit Mandel, Rene Ottesson, Marko Mitt ja Toomas Toomri.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Objekt pildil viitab silmnähtavalt loodushariduskeskusele. Seda võime ära tunda mitmetest öko-asjadest, nagu muldkatus, ümarad vormid, puitpiirded, tiigike ja muidugi ämblik katusel ja ämblikuvõrk. Korralike mõõtmetega purjepaat annab jällegi aimu mere lähedusest ja rohke asfalt linnast. Keskus on vast loodusesõpradele ka varasemast teada, aga Eesti üldsuse suuremat tähelepanu pälvis see üpris hiljuti seoses mereakvaariumi kolimisega ja sellest sündinud mürgitusjuhtumiga. Tegu on Pärnu loodushariduskeskusega Pernova Kooli tänav ääres. Saime 61 õiget vastust, seitse kiiremat olid Toomas Toomri, Liina Palu, Alvin Järving, Raido Raagmaa, Marje Jõearu, Richard Reiles ja Ülle Anton.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Masti vari on pildil sihilikult eksponeeritud, sest tegu on Eesti kõrgeima ehitisega, mis väärib kandmist geograafiliste huviobjektide nimistusse. Jutt on Koeru raadio- ja telemastist Järvamaal Kapu külas. Masti kõrguseks on mõõdetud 349,5 m. Saime 66 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marko Mitt, Knut Tamm, Triin Roosimäe, Raido Raagmaa, Hendrik Neubauer, Liina Palu ja Rasmus Tamm.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Mitmel pool Eesti soometsades näeme sporaadilisi sälke, mis ei kuulu loogilise metsaraiumise kategooriasse. Küsitaval pildil on see eriti silmatorkav, jääb mulje, et metsa on lausa teadlikult mingid kujundid või lausa sõnum sisse lõigatud. Asi on siiski mõnevõrra proosalisem. Nagu öeldud, kohtab selliseid kujundeid soodes ja need on tekkinud turbavõtmise käigus. Konkreetne turbavõtukoht asub Väike-Maarja vallas Liigvalla külas Rakke lähistel. Saime 27 õiget vastust, seitse kiiremat olid Toomas Toomri, Harrys Poll, Hendrik Neubauer, Marta Olvet, Eleri Hirv, Ivo Ojamäe ja Sander Mirme.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eks meil väike lootus oli, et kui näitame nö elevandi varbaküünt, siis elevanti kohe selle taga ei nähta. Aga ei suutnud kedagi ära petta :) niivõrd monumentaalne arhitektuurne teos nagu Eesti Rahva Muuseum Tartus Raadil on ju igas oma elemendis ära tuntav. Vähemalt on pilt nauditav ka sellele jäänud motiivi tõttu. Ja ei saa jätta märkimata, et küsimus oli ajandatud ERMi sünnipäevast. Saime 69 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marko Mitt, Aleksander Tamm, Toomas Toomri, Mihkel Puusepp, Eleri Hirv, Triin Roosimäe ja Hendrik Neubauer.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Sõõrjas moodustis pildi keskel on ringvall - sellest saab aru varjude abil. Ehk siis maalinn, monument ka keskel. Kui enamik Eesti maalinnuseid on ehitatud kõrgematele küngastele või neemikutele, siis see siin täiesti tasasele pinnale. See on peamine põhjus, miks tal pea-aegu ideaalse ringi kuju on. Ja teistpidi aitab mõista, miks me selle linnuse Muhumaalt leiame. Muhu linnuse alistumine 1227 lõpetas muistse vabadusvõitluse. Saime 29 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ivo Ojamäe, Marko Mitt, Raido Raagmaa, Toomas Toomri, Triin Roosimäe, Harrys Poll ja Martti Suur.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kuigi pilt on Supilinna lipu värvides, on siiski võimalik märgata tugevat põhjasuunalist veevoolu, mis värvib pool kaadrist pruuniks. Põhjarannikul on paljud jõesuudmed värvunud soosetetest pruuniks, aga siin on jõevool erakordselt jõuline ja annab pikalt avamerre kontrastse veemasside piiri. Ju on kiire vooluga suuremat sorti jõgi. Purtse jõgi Lüganuse vallas Ida-Virumaal sinna kategooriasse kindlasti kuulub ja selle suudmest pilt ongi võetud. Saime 53 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Knut Tamm, Raido Raagmaa, Ülle Anton, Laur Saar, Aleksander Tamm ja Rasmus Tamm.
Tervitame saabunud kevadet. Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Lume ja jääga pilte ei kohta praeguse pildikomplekti juures just väga suurel alal, seetõttu polnud ülesanne üleliia keeruline - tegu on Kuningvere järve lõunasopiga Peipsiääre vallas, Alatskivist loodes. Pildi teevad huvitavaks kevadise jää mustrid, mille põhjuseks suures osas on kalameeste puuritud augud. Ilmselt on tegu hea kalajärvega. Saime 49 õiget vastust, seitse kiiremat olid Harrys Poll, Rasmus Tamm, Knut Tamm, Marko Mitt, Eleri Hirv, Sander Mirme ja Toomas Toomri.
Millega on (oli) tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

See on hea näide, kuidas reljeefil on mälu. Endistest hoonetest on selged jäljed maas. Kuna linnades, olemasolevate majade all, on reljeefimudelil sarnane väljanägemine, siis panime mustvalge põhikaardi leppemärgid peale, et ei tekiks kahtlust selle küsimuse paiknemisest metsas. Ehkki kaevete näol on tunda militaarset objekti, ei meenuta see kuidagi Nõukogude sõjaväebaase. Silma hakkab kunagise linnaku inimlik planeering kaunitel nõlvadel, mis kõrgusvärvingu järgi asub kõrgustiku serval. Jah, siin asus omaaegne Eesti kaitseväe Lõunalaager. Petseri lähedal Voropi ja Rääptsova küla maadel https://et.wikipedia.org/wiki/L%C3%B5unalaager#/media/Fail:L%C3%B5unala… Saime 37 õiget vastust, seitse kiiremat olid Sander Mirme, Eleri Hirv, Kadri Paulus, Mihkel Puusepp, Lennart Maala, Marta Olvet ja Toomas Toomri.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildi vasak serv viitab liivarannale. Ainuüksi see, koos põhja-lõunasuunalise maantee ja rannalähedase asustusega annab hea suuna koha leidmiseks. Meie küsimus keskendus pildi tsentris olevale kummalise kujuga ehitisele, millega paistavad seonduvat ka randa viivad laudteed ja vaatetornike. Objekt osutus kiiresti ja lihtsasti äratuntavaks - tegu on tõesti Kabli linnujaamaga Häädemeeste vallas, kus uuritakse lindude rännet. Sügisesel pildil võiksime näha siin suurt Helgolandi tüüpi rüsa, millega püütakse linde. Saime 76 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Laur Saar, Eleri Hirv, Toomas Toomri, Sander Mirme, Marko Mitt ja Martti Suur.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on keskseks elemendiks kolm betoonist "nuppu" kenasti ühel joonel. Nende tähendust on lihtne taibata, kui ollakse tuttav militaar-ajalooga. Tegemist on suurtükialustega ja enamasti olid need Eestis ehitatud ranna kaitseks. Avatud kadakane rand on pildi kirdenurgas jäätud orientiiriks ja sellega paralleelselt jookseb korralik asfalttee. Tegu on niisiis Sõrve säärel paikneva Sääre rannakaitsepatareiga nr 43, mis rajati sinna 1916-17. aastal Kura kurgu sulgemiseks. Saaremaaga seob küsimust veel see fakt, et 3. märtsil 1865 kinnitati Saaremaa talurahvaseadus:) Saime 55 õiget vastust, seitse kiiremat olid Harrys Poll, Rene Ottesson, Martti Suur, Sander Mirme, Maria Laidla, Eleri Hirv ja Triin Roosimäe.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Helesinised laguunid hakkavad juba Eesti ülevaatepildil silma. Raske kindlasti leida ei olnud Eesti soojuselektrijaama settebasseini Narva lähedal Auvere külas. Olulisem oli värvidega tähistada Eesti vabariigi aastapäeva. Saime 61 õiget vastust, seitse kiiremat olid Laur Saar, Maria Laidla, Raido Raagmaa, Martti Suur, Johannes Vind, Karl Joann Jürimaa ja Marta Olvet.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

See kena ovaalne, ilmakaarte suhtes vinklis "pildiraam" saab loomulikult olla vaid staadion. Ei ole ka keeruline taibata, et tegu on sisuliselt meie rahvusstaadioni - Kalevi keskstaadioniga Tallinnas. Saime 110 õiget vastust, seitse kiiremat olidLaur Saar, Marko Mitt, Maria Laidla, Triin Roosimäe, Martti Suur, Raido Raagmaa ja Liina Palu.
Kus asub see südamekujuline tiik südamekujulise saarega? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Sõbrapäeva nädala küsimuseks oli loomulikult südamekujuline tiik südamekujulise saarekesega. Asub see üpris Eesti südames, Väike-Kamari külas Põltsamaa vallas. Tähelepanuväärne ja kohta olulisel määral leida aitav objekt pildil on Kamari hüdroelektrijaam. Saime täpselt 50 õiget vastust, seitse kiiremat olid Toomas Toomri, Maria Laidla, Triin Roosimäe, Ivo Ojamäe, Rene Ottesson, Marje Jõearu ja Mihkel Puusepp.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Staažikad mängijad taipasid väga kiiresti, et me ei küsi suvalist maja niisama. Päris täpselt 2. veebruari peale küsimus küll ei sattunud, aga tõepoolest, maja asub Kadriorus aadressil J. Poska 8 ja kuulus Tartu rahu Eestipoolsele pealäbirääkijale ja delegatsioonijuhile Jaan Poskale, kellele tegime mõttes kummarduse. Saime 36 õiget vastust, seitse kiiremat olidLaur Saar, Martti Suur, Triin Roosimäe, Maria Laidla, Marje Jõearu, Marta Olvet ja Vaimar Abel.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Sellised staadionid on valdavalt ikka lastele mõeldud ja küsitava pildi leiame Saku lasteaiast Päikseskild, Teaduse tn 14, Saku alevik. Saime 52 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Marko Mitt, Triin Roosimäe, Maria Laidla, Toomas Toomri, Marje Jõearu ja Harrys Poll.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Sellised korrapärased vannid on selgelt inimtekkelised. Kui mastaapi uurida, siis nende "peenarde" mõõtmed on päris suured, umbes 160x500 m, mis tähendab, et tehnoloogilises mõttes päris suur ja kulukas ettevõtmine. Reljeefikaardil pole neid keeruline leida, sest see muster hakkab Jõhvi-Kiviõli ümbruses laialt silma. Pole raske mõista seost põlevkivitööstusega. Tegu on ammendatud põlevkivikaevanduste aladega, kus tühjad kaevanduskambrid on kokku langenud ja maapinnale meetri-pooleteisesed vannid tekitanud. Konkreetne pilt on võetud Sompa ja Peeri küla piiril Ida-Virumaal. Saime 61 õiget vastust, seitse kiiremat olid Aleksander Tamm, Harrys Poll, Ivo Ojamäe, Triin Roosimäe, Sander Mirme, Toomas Toomri ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kõigile, kes on Eestist kuhugi lennanud, peaks see koht olema tuttav. Igal juhul peame taolist asfaltplatsi, bussiootesaarekesi ja monumentaalset konstruktsiooni otsima mingist linnast. Ja kui taibata, et pildil läigivad trammirööpad, siis pole kahtlust, et jutt on Tallinnast. Tegu on tõesti Tallinna lennujaama väljakuga, nn Linnade pargiga, mis on loodud büroos Arhitekt Must. Idee on saadud vookaartidelt ja nii võime öelda, et oleme ära märkinud järjekordse Eestimaa pinnale joonistatud temaatilise kaardi :) Saime 76 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Roosimäe, Toomas Toomri, Martti Suur, Raido Raagmaa, Maria Laidla, Liina Palu ja Marko Mitt.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Aasta viimaseks küsimuseks leidsime muheda kaart-kaardis pildi, mis kujutab ühe maja katusele maalitud Pakri poolsaare ja saarte kaarti. Vähetõenäoline, et sellise kaardi leiaksime kuskilt Võru- või Valgamaalt. Välistatud ju ei ole, aga esimesena võib kahtlustada ikkagi selle kandiga tugevat seost omava kogukonnaga. Näiteks Lääne-Harju valda, rannarootslasi või Paldiski linna. Eriti siis viimast, kus võib leida suuri hooneid.Pildil on Paldiski Konsumi katus, aadressil Rae 38. Kõik see on Lääne-Harju vallavalitsuse akende all, väga vahva lahendus igal juhul. Saime 49 õiget vastust, seitse kiiremat olidMerit Mandel, Triin Roosimäe, Marko Mitt, Raido Raagmaa, Marta Olvet, Eleri Hirv ja Sander Mirme.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ilmselt pole väga keeruline taibata, et rannalähedasel veepinnal hullavad kolm lohesurfarit. Otsimine võiks tunduda üpris lootusetu, kuid mõned abistavad asjaolud on siiski mõistatuses olemas. Pilt on võetud mõne saare või poolsaare idarannikult, kuid tähelepanu tasuks pöörata tumedamale sügavaveelisele pinnale, mis pildi kirdenurgas teravalt põrkub maaga. See viitab sellele, et tegu võiks olla sadamalähedase alaga, kus tume ala on laevasõidutee ja ülaval nurgas on muul või kai. Veelgi enam abi võiks aga olla teadmisest, et lohesurfarid päris suvalises kohas ka meil oma hobidega ei tegele. Internetis leiab lohesurfarite lehed, kus on ära märgitud parimad rannad kindlate tuulte korral. Lohed tunduvad pildil olevat küll kagutuules, kuid sõidusuunda arvestades võib tõenäolisemaks pidada isegi idatuult. Üks vähestest äramärgitud idatuulerandadest lohesurfaritele on, muide, Vergi rand Lääne-Virumaal Vihula vallas. See onngi küsitav koht. Saime 25 õiget vastust, seitse kiiremat olid Harrys Poll, Erko Õunapuu, Vaimar Abel, Liina Palu, Risto Reinhold, Martin Tuul ja Toomas Toomri.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on üks paras disniländ - tornikesed, romantilised katused, veesilm ja hulga konstruktsioone. Ning üks oluline asi veel, mis kohe silma ei torkagi - kõrge sõrestiktorn, mille vari jookseb üle sinise katuse. See on küsitava koha kõige tuntum objekt - roigastest enam kui 30 m kõrge Hiiumaa Eiffeli torn Reigi külas. Pidi juba 2016 aastal eluohtlikkuse tõttu minema lammutamisele, kuid külastajad turnisid selle otsas veel sellelgi suvel. Saime 41 õiget vastust, seitse kiiremat olid Liina Palu, Triin Roosimäe, Raido Raagmaa, Merit Mandel, Merle, Martti Suur ja Joosep Aia.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

GIS päeva puhul küsisime, kus sellist kirja Eesti pinnal lugeda saab. Loomulikult ei ole tegu geoinformaatikaga. Suurema pingutuseta võib aru saada, et tegelik sõna on "logistika" ja tegu on suure laohoone katusega. Geograafiast on teada, et sellised laohooned kipuvad olema suuremate linnade servades heade ühenduste juures. Meie küsimus käis firma Logistika Pluss laohoone kohta Iru külas Jõelähtme vallas. Saime 42 õiget vastust, seitse kiiremat olid Laur Saar, Martti Suur, Merit Mandel, Triin Roosimäe, Rene Ottesson, Mihkel Puusepp ja Marko Mitt.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on näha soostunud kaldaga jõesuue, väin või kanal ja selles neli värvilist mummukest. Et need on punased ja rohelised ning vee pinnal, siis küllap läheb mõte kohe poide peale. Tegu on suurte faarvaatrimärkidega, kuid asja teeb imelikuks nende asetus - ilmselgelt pole nad positsioonil ega märgi väravatena laevasõiduteed. Uurisime asja - tegu on talveks jäävarju tõmmatud märkidega ja asuvad need Peipsi järves, Piirissaare ja Eesti väravate lähedal Kitsõkraavis Uhtinõna ja Sakinuki vahel. Saime 34 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Marta Olvet, Eleri Hirv, Kairi Terreping, Lennart Maala, Sander Mirme ja Liina Palu.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pealtnäha tavaline krossirada. Mis on siin aga ebatavalist - rada lõikub kahel korral ja järelikult pole see võistluste jaoks väga mõeldud. Lähemal uurimisel võib raja kontuurist välja lugeda Eesti Energia logo, mis oma 250 meetriga teeb sellest Eesti ühe suurema geoglüüfi. Pildilt võib aru saada, et rada-logo (või motopark, nagu Eesti Energia seda nimetab) paikneb paekivist aheraine kuhjatisel, kuhu tõuseb serpentiinis tee. Netist võib leida Eesti Energia aastaaruandeid, kus on ära märgitud ettevõtte tootmisüksused ja nende hulgas ka Estonia kaevanduse. Selle territooriumil siis Väike-Pungerja külas Alutagusel küsitava motopargi leiamegi. Saime 41 õiget vastust, seitse kiiremat olid Toomas Toomri, Rene Ottesson, Raido Raagmaa, Sander Mirme, Harrys Poll, Eleri Hirv ja Rasmus Tamm.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Elegantne sale poolsaar oleks nagu mingi trassi poolt läbi kaevatud. Me siiski ei suutnud tuvastada, miks see roostik nii kunstliku katkestuse on saanud – selline pilt on püsinud 2010. aasta ortofotodest saati. Oletame, et otseliikluse tagamiseks veel ja jääl, sest aktiivset tegevust sellel järvel jagub. Tegu on tõesti järvega – oleme juba varem põhjendanud, et mererannikul ei ole meil nii soostunud puistuga kaldaid. Selgub, et meie suurjärvedel Peipsil ja Võrtsjärvel ei leia sellist poolsaart. Järve otsimisel tuleb peale „rohelise“ pildi kasuks ka Eesti oosistike tundmine, sest nii pika poolsaare saladus peitub glatsiofluviaalsetes setetes. Üks selline ooside ahel jookseb Koeru alt läbi ja poolitab Järvamaa suurima järve Väinjärve. Muistendi järgi jäi Kalevipojal sillaehitus üle järve pooleli ja järele jäid piklikud seljandikud keset järve. Saime 19 õiget vastust, seitse kiiremat olid Harrys Poll, Rene Ottesson, Toomas Toomri, Raido Raagmaa, Merit Mandel, Triin Roosimäe ja Aleksander Tamm.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Nagu mõne aja eest Helme puhul, siis ka siin on tegu vanema ajastu linnusega, mis oma kaarja joonisega matkib suures osas eestlaste maalinna piirjooni. Müürid on selgelt paekivist ja paiknevad looduslikul astangul. Sellist pilti põhjarannikult ei leia, aga Eestis on veel teinegi paekivist astang - Siluri klindi astang, mis saab alguse Rootsist Ojamaalt, kulgeb läbi Läänemere ja tõuseb maapinnale Saaremaa põhjaservas ning jõuab mandrilegi, kus hääbub Vigala jõe ääres. Sellele joonele jääb Lihula, rikka ajalooga Läänemaa linn, mis tänaseks on arvatud juba Pärnu maakonda. Pildil ongi Lihula piiskopi- ja ordulinnuse varemed. Saime 45 õiget vastust, seitse kiiremat olid Harrys Poll, Triin Roosimäe, Rasmus Tamm, Martti Suur, Merit Mandel, Knut Tamm ja Marta Olvet.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Me pole tükk aega Eesti rahvusmaastike seisusesse tõusnud rabadele tähelepanu pööranud. Laudteid rabades on ju mitmel pool, sellel pildil kaunilt looklev matkarada asub Ida-Virumaal Alutaguse valla Metsküla territooriumil Selisoos. Saime 26 õiget vastust, seitse kiiremat olid Aleksander Tamm, Knut Tamm, Eleri Hirv, Rasmus Tamm, Sander Mirme, Marta Olvet ja Harrys Poll.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildi kõige erilisem detail on vast silmnähtav maapinna terrassilisus - jääb mulje, nagu oleks rasterpilt lahutuspiirini üles suurendatud. Teerajad annavad aimu, et tegu on teadlikult kujundatud pargitaolise alaga. Teedevõrk näitab, et asustus pole kaugel ja reljeefist võib välja lugeda vanu luiteahelikke. Väikesed terrassid on loomulikult hauaplatsid ja kuna neid on väga-väga palju, siis saab see olla vaid mõne suurema linna juures. Tegu on Eesti kõige prestiižsema rahupaigaga - Tallinna Metsakalmistuga Pirital Kloostrimetsas, mis avati ametlikult 1939 ja oli mõeldud kultuuriinimeste, riigimeeste, sportlaste ja teiste avaliku elu tegelaste matmispaigaks. Saime 39 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raneli Müllerson, Joonatan Kama, Kätlin Oviir, Marta Olvet, Ivo Ojamäe, Eleri Hirv ja Taavi Pipar. Küsimuse ülespanekul juhtus paar apsakat vangerduste pärast meeskonnatöös. Vabandust kõigi ees, kellele see meelehärmi põhjustas ja püüame edaspidi selliseid vigu vältida.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Tõenäoliselt hakkab pildi keskel horisontaalsel joonel silma kõrge astang - varjude järgi otsustades 9-10 m. Meie Soome lahe pankrannikul sellist kohta ei leia, tegu on ikkagi siseveekoguga. Veekogule suundub vasakus servas maanteesild, mis on küll kiuslikult välja lõigatud, aga aitab siiski mõista, et tegu on suure jõega. Kagusektoris asub vana kalmistu, selle väravakaare vari on samuti selgelt parikimisplatsil näha. Tõenäoliselt linn või kihelkonnakeskus. Eks pildi suvine tonaalsus ahendab otsinguala veel Lääne-Eestisse ka. Niisiis on pildil Pärnu jõe ääres asuv Tori ja silmas pidasime eelkõige Tori põrgut - Devoni liivakivipaljandit ning selles leiduvat koobastikku. Saime 40 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ivo Ojamäe, Rene Ottesson, Toomas Toomri, Raido Raagmaa, Aleksander Tamm, Merit Mandel ja Triin Roosimäe.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Näeme jõesuudmes olevat asulat, tõenäolist puhke/tegevuskeskust paatidega, kuid suurim tähelepanu pälviv element on suur hele kruusane plats. See oleks nagu parklaks ehitatud, kuid puhkekeskuse mastaape arvestades on tegu üledimensioneerimisega. Sadamaehitiseks ka väga ei sobi, sest puuduvad pollarid, tankur ja muud sadamaelemendid. Nojah, võib-olla ehitusjärgus. Aga kui silma teritada, siis väga huvitav detail asub platsi teravas nurgas - vee pinnal on näha tõeliselt suure lipu varju (vrd autode suurusega)! Ehk siis asi lõhnab tseremoniaalse rajatise järele. Võime seda objekti imetleda Vasknarvas, kus jõe teisel kaldal, Skamja külas, on pandud lehvima võimas Vene trikoloor: Saime 28 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Roosimäe, Merit Mandel, Rene Ottesson, Knut Tamm, Harrys Poll, Rasmus Tamm ja Aleksander Tamm.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Oleks pildil üks laevavrakk, võiks küsimuse lahendamist pidada juhuslikuks lotovõiduks. Aga me näeme siin vähemalt kolme-nelja metallskeletti. See ei tähenda, et tegu oleks laevasõiduks ohtliku madalikuga, pigem on need laevad siia kokku veetud. Ehk siis koht peab olema mõne piisavalt suure sadama või keskuse lähedal, kuhu tükeldatud vrakkidelt metall ära vedada. Madal põhjakaares asuv liivane põhi viiks mõtte Pärnu või meie suurte saarte kanti, kuid ka Paljassaare poolsaar pakub selliseid olusid. Pilt ongi Paljassaare sadama sissesõidualalt, kavandatavate Kõuesaare ja Ilosaare vahelt. Vastajad on teinud ära tubli töö - pakutakse, et näha on omaaegse suurima Eesti auriku "Eestirand" vrakki, mis Paljassaare külje alla tõepoolest veeti, kuid tegu võib olla ka kaubalaeva "Lunatšarski" jäänustega, nagu pakub Vello Mäss ühes delfi artiklis. Saime 39 õiget vastust, seitse kiiremat olid Vaimar Abel, Toomas Toomri, Triin Roosimäe, Merit Mandel, Martti Suur, Harrys Poll ja Ivo Ojamäe.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Reljeefitundmisega probleeme ei tekkinud, koht tunti kiiresti ära. Eks ole ju aru saada, et tegemist on muistse linnusega. Tradistsioonilistel eesti maalinnadel ei näe me müürijäänuseid, nii et tegu on olnud kivist linnusega. Kindlasti vanemast ajast, enne kahurite kasutuselevõttu. Maastiku järgi otsustades pigem Lõuna-Eestis. Maanteerist on samuti väga tugev vihje asukohale ja tegelikult ka lohud linnusest põhjas asuval künkal - need viitavad koobastele. Viljandi, Otepää, Vastseliina, Karksi, Tarvastu jt võib riburada välistada ja ega suurt midagi muud järgi jäägi, kui Helme ordulinnus ja koopad. Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Sander Mirme, Toomas Toomri, Merit Mandel, Triin Roosimäe, Martti Suur, Marta Olvet ja Ivo Ojamäe.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Välja näeb, nagu fragment moodsat abstraktset kunsti, aga ilmselt on kohe aru saada, et hall pinnas on tuhaväli ja mitte looduslik pinnas. Kus siis mujal, kui ikka põlevkivirajoonis. Tegu on Balti elektrijaama tuhaväljal paikneva tuulepargiga Narva külje all. Valged jooned on kraavitus vee ärajuhtimiseks ja laiemad vesihallid jooned on teed. Saime 69 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Roosimäe, Harrys Poll, Merit Mandel, Laur Saar, Raido Raagmaa, Toomas Toomri ja Rene Ottesson.

Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Valisime kevadhooaja viimaseks pildiks geograafia ja kartograafia sugemetega geomeetrilise motiivi, mis lähtub Eesti riiklikust ristkoordinaatsüsteemist L-EST. Tunneme selle ära selle järgi, et pildil kujutatud platsi jooned on täpselt paralleelsed ristkoordinaatvõrgu (ja ka pildi raami) telgedega. Tegu on siis Mõisaküla linna uue keskväljakuga. Saime 16 õiget vastust, seitse kiiremat olid Harrys Poll, Iris Laatsarus, Raido Raagmaa, Rene Ottesson, Eleri Hirv, Sander Mirme ja Vaimar Abel.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on lihtne põlluharimismotiiv, mis paelub tähelepanu oma sõõrja künnirajaga. Selle vormist võib hea tahtmise korral välja lugeda ka Õ-tähte. Pühendasime küsimuse eriolukorra lõpule, kevadisele põlluharimisele ja võitlusele Õ-tähe tunnustamise eest. Kõige reetlikum element asukoha tuvastamiseks on pildi kirdenurgas haigutav kõrge astang ja selle serval jooksev maantee. Ega meil palju kandidaate peale Ontika sellisele situatsioonile ei ole. Täpsemalt on tegu Valaste külaga Toila vallas. Saime 22 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Toomas Toomri, Harrys Poll, Marta Olvet, Annika Laidroo, Ivo Ojamäe ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pilt annab tunnistust kevadisest üleujutusest piisavalt suure veekogu ääres. Kallastel on männienamusega metsad, nii et võiks kahtlustada mõnda mõhnastikuala. Silmatorkavaks elemendiks on laudtee, mis jookseb triibuna üle niidetava luha. Enamasti leiab laudteid RMK matkaradadel. Tegu on siis Jõgevamaa Kääpa maastikukaitsealaga, kus Kaiu järve ääres jookseb Tammeluha matkarada mööda Siberi lehisest tehtud laudteed. Saime 35 õiget vastust, seitse kiiremat olid Eleri Hirv, Sander Mirme, Toomas Toomri, Mihkel Puusepp, Ülle Anton, Hannes Anton ja Raido Raagmaa.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eemalt vaadates võib jääda mulje, et külarahvas on rohumaale Nasca jooniseid imiteerinud või siis on mingi sportmängu käigus selliseid kujundeid tallatud. Ei, tegu on siiski täiesti ratsionaalse tegevusega, kui märgata, et tegu on ranna-äärse alaga, sadama ja suurte hoonetega sadamapiirkonnas, isegi kraanaga! Mis võiks tähendada ju kalapüüki. Niisiis on karjamaal hoopis arvukad kalavõrgud - kastmõrrad ja pikad juhtaiad, mis on laotatud kuivama, et saaks puhastada, ära parandada ning siis püüniste kuuri viia uut püügihooaega ootama. Kõik see viitab tugevale kutselisele rannakalandusele. Paneme nüüd kokku veel madala ranna idakaares, rohelise pildistamisperioodi, laiad avatud rannaniidud ning jõuame Pärnu lahe äärde. Tegu on Lindi külaga, mis haldusreformi veidruste tõttu on sattunud Pärnu linna. Saime 20 õiget vastust, seitse kiiremat olid Harrys Poll, Martti Suur, Joonatan Kama, Toomas Toomri, Eleri Hirv, Sander Mirme ja Anti Konsap.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Meie küsimus oli inspireeritud 8. mail toimunud vabariiklikust geograafiaolümpiaadist, mille üks põhikorraldajaid geograafia osakond on. Eriolukorrale kohaselt toimus seekordne mõõduvõtt virtuaalselt ja tinglikult Valga linnas. Korraldati ka virtuaalsed maastikuvõistlused Valgas Google Street View ja Maa-ameti kaardiserveri abil, nii et küsitud pilt peaks vähemalt osavõtjatele olema hästi tuttav. Valga linna uus kujundatav linnakeskus seob ehk kunagi tulevikus promenaadiga Eesti Jaani kiriku ja Lätipoolse Luke kiriku arhitektuurseks ja funktsionaalseks tervikuks. Eestis on programmi Hea Avalik Ruum abiga algus juba tehtud – pildi paremas servas näeme Jaani kiriku kuuskantis seinu ja sealt Läti suunas kulgevat uut linnaväljakut koos värvilise laste mängualaga. Saime 52 õiget vastust, seitse kiiremat olid Harrys Poll, Eleri Hirv, Joonatan Kama, Sander Mirme, Raido Raagmaa, Ivo Ojamäe ja Aleksander Tamm.
Mis on pildil ja kus see asub? Eesti suurim tootja omas kategoorias. Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on näha marjakasvatuse iseloomulikud detailid - kastmistiigid, hooajatööliste hütid, koristustehnika ja muidugi peenrad. Laiade vahedega peenrad on põõsad, kuid pildi lõunaservas kitsaste vahedega, kus laperdab ka vana kilemultš, on maasikapeenrad. Meie vihje käiski selle kohta - tegemist on Eesti suurima maasikakasvatusega, mis asub Nõo vallas Unipiha külas. Saime 31 õiget vastust, seitse kiiremat olid Toomas Toomri, Liina Palu, Martti Suur, Raido Raagmaa, Sander Mirme, Marta Olvet ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub? Sammas, mida on seostatud katkuga. Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Katkusamba (-tulba) nimetamine siin on muidugi eksitav. Tegu on geograafidele palju lähedasema objektiga - nimelt Struve geodeetilise kaare mõõtmise säilinud ja kaitse all oleva punktiga. Asub see Simuna aleviku servas Väike-Maarja vallas. Oleme varem juba küsinud sama geodeetilise baasjoone teist otspunkti Võiveres 4,5 km lääne pool. Teiselt poolt oli "sammas, mida on seostatud katkuga" ehk see õlekõrs, mis aitas küsitava objekti interneti abil välja sõeluda. Saime 55 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Joonatan Kama, Toomas Toomri, Liina Palu, Anti Konsap, Ivo Ojamäe ja Raido Raagmaa.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ringstruktuurid on meie lemmikud ja see siin pildi peal on üks värskemaid. Tegu on monumentaalse arhitektuurilise ansambliga, platsil on ka valged istepingid ja põhjaküljes must müür. Ehk mõtisklemise-meenutamise koht. Mustal seinal on heitunud mesilaspere ja Juhan Liivi luuleread. Jah, pildil on Kommunismiohvrite memoriaal Tallinnas Maarjamäel, mis avati 23. augustil 2018. Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Aleksander Tamm, Marta Olvet, Markus Ausmeel, Maris Freudenthal, Harrys Poll, Martti Suur ja Toomas Toomri.
Sarjast peidetud kunstipärleid. Kus asub selline taimelabürint? Vihje: Tartumaa. Teine vihje ka: Tartu vald Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsimus osutus raskeks ja seda taimelabürinti on tõesti pildifoonist raske eristada. Seda enam tunnustame kõiki, kes selle kena motiivi üles leidsid. Pildilt on näha, et labürint asub varjulises kohas ilma suuremate atraktsioonide ja juurdepääsuta. Tegu ongi privaatse aiaga, mis asub pea-aegu Saadjärve kaldal Valgma külas, Tartu vallas. Saime 19 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rasmus Karja, Ivo Ojamäe, Toomas Toomri, Jaan Olvet, Aleksander Tamm, Marta Olvet ja Raido Raagmaa.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Lubasime endile aprilli esimese päeva puhul veidi lõõgastuda ja panime kokku pildi Tartu turust ja Tallinna Lennusadamast, venitasime Emajõe veidi laiemaks ja lisasime veel jäämurdja Tarmo ning ühe lennuki Tallinna lennujaamast. Meeldiv, et olite meiega samal lainel, saime hulganisti mõistvat tagasisidet. Nii palju sõjalaevu pälvis loomulikult ka naaberriigi juhi tähelepanu - aadressilt ВВПутин@президент.ру saabus äratundmine: "Это, конечно же, Тартуский военный порт!" Saime 78 õiget vastust, seitse kiiremat olid Laur Saar, Toomas Toomri, Raido Raagmaa, Martti Suur, Mihkel Puusepp, Ivo Ojamäe ja Liina Palu.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildi tonaalsus jääb Lääne-Eesti poolele. Kinni on hakata veel sellest, et näha männi domineerimisega laiad metsad, mis siin polegi malelauaks raiutud. Järelikult on tegu looduskaitsealaga! Tähelepanelik silm võib eristada parempoolsete majade ümbruses liigirikast puistut, mis on Audaku arboreetum. Niisiis on tegu Viidumäe looduskaitseala keskusega Saaremaal Audakul. Nakkushaigustega seob Audakut aga seal 1904-1946 tegutsenud leprosoorium. Nagu täna koroonaga, oli Saarema ka omal ajal üks suurema pidalitõve leviku koldeid. Saime 25 vastust, seitse kiiremat olid Marko Mitt, Sander Mirme, Heiko Kruusi, Anti Konsap, Eleri Hirv, Rene Ottesson ja Hannes Palang.
Mis on pildil ja kus see asub? Veidi teistsuguse epideemia jälg kui praegu, 1695-97 Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on näha kaks hästi vaadeldavat kunstlikku ringjat vormi. Suurem neist on majaga võrreldavat mõõtu. Kividest laotud, mis võiks viia mõtted kivikalmeteni. Need on aga teadaolevalt meil paekivist. Niisiis on tegu natuke erilisema nähtusega - Palmse näljakangrutega, mis asuvad Haljala vallas Palmse mõisa lähedal. Kivikangrud olla tekkinud sinna 1695-1697 näljahäda ajal. Kohalik mõisnik oli andnud talupoegadele vilja ja vastutasuks korjasid need mõisniku põllult kive: http://www.monument.ee/vihula-vald/palmse-naljakangrud Saime 65 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Sander Mirme, Anti Konsap, Liina Palu, Marko Mitt, Markus Ausmeel ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Omapärane arhitektuur sulatatud männimetsa. See eriline harmoonia on paljudele tuttav ja näeb ilus välja. Tegu on loomulikult Arvo Pärdi keskusega Laulasmaal Lääne-Harju vallas. Saime 89 õiget vastust, seitse kiiremat olid Laur Saar, Liina Palu, Marko Mitt, Joonatan Kama, Merit Mandel, Marta Olvet ja Mikk Olesk.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsimuse päev 4. märts 1865 on kalendris mh ka Eduard Vilde sünnipäev. Vildega seotud kohtadest rääkides ei saa mööda vaadata Muuga mõisast Virumaal Vinni vallas. Kasutame tsitaati Vaimar Abeli vastusest: "See on Muuga mõis, kus praegu on põhikool. Mõisa ees on Eduard Vilde büst. Näha on ka tiiki, kus parvetamise eest noor Eedi omale eimesed triibulised sai. Veel mahub pildile all paremal pika punase katusega hoone ees olev kellatorn ja all vasakul sümboolne väravaehitis. Ülal paremal, teekurvist, jääb välja koht kus Vilde lapsepõlves elas ehk tema isa, aidamehe majakoht." Saime 48 õiget vastust, seitse kiiremat olid Joonatan Kama, Keelia Hallap, Triin Roosimäe, Harrys Poll, Ülle Anton, Marta Olvet ja Anti Konsap.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kitsas koridoris on näha maantee koos kõrvaloleva kergliiklustee, jõe ja kruusateega ning pildi nurka jätsime jupikese raudteed, mis kindlasti aitab kergemini välja peilida küsitava koha, juhul kui see pole varem ette jäänud. Tegu on Ülenurmes, Porijõe kaldal Eesti vabariigi 100ndaks sünnipäevaks rajatud 2000-st istikust Eesti kontuuriga: https://tartu.postimees.ee/4492545/ulenurmel-laiub-maailma-suurim-eesti… Saime 38 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marko Mitt, Raido Raagmaa, Martti Suur, Harrys Poll, Taavi Kõrvits, Liina Palu ja Marta Olvet.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil näeme viit silda. Jääb mulje, et jõgi pole tee-ehitusele selles linnas takistuseks olnud - kust vaja, sealt sild üle viiakse. Pildil nähaolev detailirohke kompleks on tingitud hüdroelektrijaamast - kahekorruselised funktsionalistlikus stiilis turbiinihooned ja vee ümberjuhtimise kanalid. Jõgi voolab kagu suunas, mis paigutab otsitava linna üpris üheselt Peipsi järve vesikonda. Jutt on siis Eesti sillapealinnast Põltsamaast, kus on kokku loetud 19 silda. Saime 70 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ivo Ojamäe, Raido Raagmaa, Sven Veskioja, Harrys Poll, Liina Palu, Toomas Toomri ja Marta Olvet.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eestimaal on mitmeid märgilisi treppe ja siin on üks neist. Pildilt on äratuntav klassitsistlik stiil, millele võib epiteedina ette lisada stalinlik. Ja siis on üpris selge, et tegu on Sillamäe esindustänava, Mere puiestee, algusega. Treppe on võrreldud kuulsate Odessa treppide väikevennana nii stiili kui ka hingematva merevaate tõttu. Saime 66 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Roosimäe, Toomas Toomri, Marko Mitt, Ivo Ojamäe, Marti Ranne, Marta Olvet ja Jürgen Pikk.
Mis sündmus on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pilt näeb välja kui miniatuurne Saimaa järvestik, millest saab läbi sõita oosiharjadel. Ainult pildil muidugi, reaalsuses on suhteliselt trööstitud kinnikasvanud vaated. Tegu on selgelt inimtekkeliste tiikidega ja võib aimata, et need on tehtud kalakasvatuse eesmärkidel. Eestis on kalatiike omajagu, kuid siin on näha omaaegse kolhoosikorra võib-olla kõige suurejoonelisema ettevõtmise jäänuseid. Tegu on Endise Linda kolhoosiga Võrumaal Kobelas ja meie küsimuse kaudsem mõte oli tähelepanu juhtida kohanimele, kus asus kolhoosi keskus - Boose. Seda nime, mis tuleb krahvinna Elisabeth von Bose järgi, pole õigupoolest Eesti kohanimekihistu suutnud siiani assimileerida. Saime 23 õiget vastust, seitse kiiremat olid Toomas Toomri, Harrys Poll, Marta Olvet, Marti Ranne, Kadri Paulus, Liina Härm ja Rene Ottesson.
Mis sündmus on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Näeme kergetel liivastel muldadel (hele pinnas) okasmetsi ja sõjaväesoomukeid. See viib mõtte otse loomulikult Kõrvemaal asuvale kaitseväe keskpolügonile. Leiame pildil oleva teeristi Kolgu külast, Pakasjärvest ca 2 km põhjas. Kaitseväe masinate sagimist on ortofotodele jäänud palju, mis tähendab, et tegu on laiaulatuslikuma õppusega. Seda küsisimegi. Foto ülesvõtmise aeg 6.05.2018 lubab viia sündmused pildil kokku suurõppusega Siil. Saime 35 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marko Mitt, Martti Suur, Siim Pikkur, Ivo Ojamäe, Elari Kalmaru, Knut Tamm ja Toomas Toomri. Need, kes meile suurõppuste Siil nime teada andsid, said vastuse eest lisapunkti.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Peale lennuki, mis oleks nagu lennurajalt välja sõitnud, näeme hulgaliselt kummalisi rajatisi, mis viitab sellele, et tegu on seikluspargiga. Selgub, et lennuk on pühendatud Kelly Sildarule. Tegu on Kiviõli Seikluskeskusega. Saime 46 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Knut Tamm, Mihkel Oviir, Rasmus Tamm, Mait, Peivo Pikhoff ja Kätlin Oviir.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kollased väljad pole tavalise maaviljeluse resultaat, siin võime näha mahajoonistatud eri suurusega platse, mis on kaetud nähtavasti saepuruga. Oluline vihje on tribüün ja laadatelgid. Ja vist tunneme ära ka traktori taha käivaid maaharimise seadmeid. Niisiis tegu on näituseväljakuga, mis valmistub võõrustama 2019. a Maamessi Tartu Näituste messikeskuses Fr. R. Kreutzwaldi 60. Saime 27 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Timo Kangur, Toomas Toomri, Pille Rossi, Raido Raagmaa, Anti Konsap ja Ivo Ojamäe.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Oleksime võinud vabalt kasutada esialgset mõtet ja autod kaadrist ka välja jätta - küsimus raskusi ei tekitanud, see on tõesti Paldiski Lõunasadama autoparkla. Kui alustadagi otsimist suurimate kaubanduskeskuste parklatest, siis saab peagi selgeks, et need on pildil küsituga võrreldes kääbused. Suurimaid koguseid sõiduautosid võime näha hoopis sadamates, uute autode transiidi vahelaos. Erinevalt kaubanduskeskustest on siis autod tavaliselt tihedalt pargitud, mida näeme ka pildi vasakus servas. Tegu ei ole parkimishälvikutega :) Saime 67 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Joonatan Kama, Toomas Toomri, Ivo Ojamäe, Marta Olvet, Martin Haamer ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Seda küsimust on paljud mängijad oodanud ilmselt mitu aastat. Eks sellepärast olegi viibinud, et see on nii ilmne, kuid mõnel aastal pole ka kontuurid näha Maa-ameti fotodel. Hooaja lõpetuseks aga kahtlemata väga sobiv küsimus. Tegu on loomulikult Eesti tuntuma labürinditaluga, kes viljapõldudele mitmesuguseid kontuure on maha märkinud. Sarapiku talu asub Uuevälja külas Põltsamaa vallas Jõgevamaal. Saime 38 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Toomas Toomri, Joonatan Kama, Mihkel Oviir, Kätlin Oviir, Raido Raagmaa ja Raid Vellerind.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Suuri maa-/katusemärke on Eesti maastikes ikka tore näha. Antud juhul on tegu firma logoga. Ja juhul, kui see ei tule ka tuttav ette, aitab natuke geograafia tundmine. Esiteks männi ülekaaluga metsad, mis viitavad raba lähedusele. Neid linnu väga palju ei ole. Kuigi me ei saa olla kindlad, kas palgivirnad on seotud selle firmaga, annab ka puidutööstus suuna kätte otsida pildil olevat hoonet Pärnu Rääma linnaosast. Tegu on Metsä Wood Pärnu vineeritehasega. Saime 47 õiget vastust, seitse kiiremat olid Timo Kangur, Martti Suur, Mihkel Oviir, Marta Olvet, Raido Raagmaa, Mikk Olesk ja Joonatan Kama.
Mis maja on pildil ära märgitud ja kus see asub? Ei saa jätta märkimata, et sellel on tugev seos äsja ilmunud rahvusatlasega. Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil oleva eramupiirkonna katuste kuju, materjali ja ka haljastuse järgi võib aru saada, et tegu on enne teist maailmasõda ehitatud hoonetega. Seos rahvusatlasega peab olema kellegi isiku kaudu. Esimene kahtlusalune on loomulikult August Tammekann, kes enne sõda kavandas Eesti kaardistiku väljaandmist ja sai ka kõrgussuhete kaardi proovitrüki valmis. Pildil märgitu ongi Tammekannu villa, kuulsa Alvar Aalto projekteeritud funkstiilis elumaja, milles praegu asub teise suure geograafi, Granö, keskus. Et asi oleks kindel on pildile jäetud ka Vikerkaare tänava iseloomulik kurv. Saime 71 õiget vastust, seitse kiiremat olid Joonatan Kama, Raido Raagmaa, Ivo Ojamäe, Mihkel Puusepp, Angeli Ivanov, Toomas Toomri ja Martti Suur.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Veidi kiuslik kadreering ei suutnud peita asjaolu, et tegu on hästi tuntud paigaga. Liivane rand männimetsaga ja kalandus kui aktiivne elatusallikas piiravad võimalikke pildi päritolu kohti. Küllap on äratuntavad ka pikkade traditsioonidega meresõidupaadid, nii et siseveekogude äärest ei maksa otsida. Kui me oleksime saanud pildile äratuntavalt ka mõne külgkorviga mootorratta, siis oleks äraarvajaid kindlasti olnud tunduvalt rohkem, aga kõigile, kes Kihnu saarel käinud, peaks Suaru sadama kõrval olev vaade olema tuttav. Saime 19 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Harrys Poll, Eleri Hirv, Toomas Toomri, Heiko Kruusi, Rene Ottesson ja Lennart Maala.
Mis on pildil ja kus see asub? Vihjeks: küsimus on ajendatud möödunud nädalavahetuse WRC emotsioonidest. Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eestimaa reljeefis on üllatavalt palju rõugearmilisi Nõukogude armee sõjaväerajatisi veel näha. Pildil on iseloomulikud raketikompleksi ringvallid. Kuid need ei erutanud meid nädal tagasi. Vihje tuli ikka autospordist ja värske maailmameistri lapsepõlvekodule lähim paarisrada on reljeefis samuti väga hästi näha. Tegu on niisiis Oriküla (Karida) endise mõisa territooriumiga Saaremaal, Kärlast mõni kilomeeter idakagusse. Saime 31 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Angeli Ivanov, Aigar Tarre, Raid Vellerind, Kätlin Oviir, Anti Konsap ja Kaur Maran.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Meil õnnestus ette ennustada linn, mis tõuseb nädalavahetuse uudiste tulipunkti. Peale elektrikatkestuse on Võru linnas muidki toredaid asju ja üheks selliseks on kindlasti kapitaalne auhinnatud betoonist rulapark, mis valmis 2017. Asub rannapromenaadi kõrval Vee tänava ääres ja nagu pildilt näha, aktiivses kasutuses. Saime 53 õiget vastust, seitse kiiremat olid Joonatan Kama, Laur Saar, Mihkel Puusepp, Rasmus Tamm, Harrys Poll, Martti Suur ja Eleri Hirv.
Mis ruudukujuline rajatis on pildi keskel? Vihjeks: küsimus on pühendatud 18.-20. oktoobril toimunud rahvusvahelisele SpaceApps Challenge häkatonile Tartus, mida korraldasid ühiselt TÜ geograafia osakond, TÜ Arvutiteaduse Instituut, Tartu Observatoorium ja Tartu Teaduspark. Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildi keskel asuv ruudukujuline ehitis on on Tartu Observatooriumi rajatud lennuki- ja satelliidimõõtmiste peegeldusetalon Järvseljal. Eestis ei ole ühtegi looduslikku ega ka muuks otstarbeks rajatud tehisobjekti, mille peegeldusomadused püsiksid muutumatud, sellepärast rajas Tartu Observatoorium 2010. aastal Järvseljale spetsiaalse 10 m x 10 m peegeldusetaloni, mille peegeldustegur on umbes 20%. Küsimus oli pühendatud nädalavahetusel Tartus toimunud Space Apps häkatonile, kus osalejad püüdsid kaugseire andmete abil lahendada erinevaid probleeme. Saime 26 õiget vastust. Seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Joonatan Kama, Peep Teppo, Karl Tammiste, Sander Mirme, Kairo Kiitsak ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on näha linna uue keskväljaku osa, mille kandvat elementi peavad paljud tõrvaahjuks. Meie arvates on see ettenägelikult planeeritud rohkem rahvusliku odakätt hoidva õlaliigese moodi. Kumma poole pealt asja ka vaadata, viitavad mõlemad üheselt Tõrva linnale. Et asi oleks kindel, siis on linna nimi ka suurelt vallavalitsuse ette maha kirjutatud. Meie andmetel ainuke linn Eestis, mille nime saab ortofotolt lugeda. Saime 49 õiget vastust, seitse kiiremat olid Toomas Toomri, Joonatan Kama, Harrys Poll, Mihkel Oviir, Kadri Paulus, Mihkel Puusepp ja Martin Haamer.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Suure valge inglikujulise lehvikuga kihutab loomulikult kaater. Peagi ajab ta alla väikese saleda süsta, mida näeme pildi vasakus servas. Milline jõgi on veel nii tiheda ja mitmekesise liiklusega? Eks ikka Suur Emajõgi. Et kaldad on soised ja jõgi omajagu juba kitsas, siis tuleb otsida kohta Tartu ja Võrtsjärve vahelt. Leiame Kavilda jõe suubimiskoha lähedalt, Sibulakoolu kõrvalt. Saime 41 õiget vastust, seitse kiiremat olid Joonatan Kama, Martin Haamer, Marko Mitt, Angeli Ivanov, Ivo Ojamäe, Ülle Anton ja Toomas Toomri.
Kus see asub see järv järves ja mis on selle nimi? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Polügon polügonis nähtused on alati põnevad. Siin on üks järv, milles on ujuv saar ja selle sees omakorda järv. Üks tuntumaid saar-järv-saar-järv näiteid on Taali kraatrijärv Luzoni saarel Filipiinidel. Meil siis leiab ka veidi sarnaseid asju ja küsimuseks oli Plaani Salujärv Mahtja külas Rõuge vallas. Saime 36 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Joonatan Kama, Raido Raagmaa, Maria Anttila, Ivo Ojamäe, Markus Puusepp ja Taavi Tiirik.
Mis on pildil ja kus see asub? On Baltimaade suurim. Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eks väike sarnasus ole päikesefarmide, kasvuhoonete või garaažidega, aga ükski neist ei sobi, kui lähemalt uurida. Aga ka loomakasvatuses näeme sedaliiki kitsaid pikki katuseridu. Andsime vihje, et tegu on Baltimaade suurimaga ja siin siis tegu Karjaküla karusloomafarmiga, millest on pildile jäänud vast kuuendik, kui sedagi. Asub Harjumaal Keila naabruses. Saime 40 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Eleri Hirv, Mihkel Puusepp, Ivo Ojamäe, Joonatan Kama, Martin Haamer ja Ülle Anton.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Harulised taimestikuta maasääred näitavad, et rannikuprotsessid on siin väga intensiivsed. Võib vist väita, et Eesti kõige intensiivsemad. Selle põhjuseks on avatus tormituultele, sügava jäävaba mere lähedus, sobivate setete olemasolu tuulte suunas ja eks ka maatõus. Sellise kombinatsiooni leiab Saaremaa loodenurgast Tagamõisa poolsaarega liitunud Harilaiul. Selle lõunakaldas silmnähtava kiirusega kasvavat Kelba maasäärt on pikka aega jälginud ja kaardistanud Tallinna loodusgeograafid. Mõne aasta pärast ennustatakse laguuni sulgumist. https://arhiiv.saartehaal.ee/2018/08/02/harilaid-kinkis-riigi-juubeliks-... Saime 47 õiget vastust, seitse kiiremat olid Angeli Ivanov, Ivo Ojamäe, Martti Suur, Taavi Nuum, Raido Raagmaa, Martin Haamer ja Joonatan Kama.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil nähtav tiik pole niisama lõbus maastikukujunduselement, vaid on seotud kõrvaloleva autoteega. Näha on, et pinnas on soine ja kevadise suurveega küllastunud. Varjud osutavad, et tee asub kõrgel tammil, näha on isegi kõrgenemine itta ja põhjuseks on tõus sillale. Autoteel on kummaski suunas üks sõidurida ning kõrval jookseb lai piirdega kergliiklustee. Järelikult asula on käeulatuses. Varjudest saab aru, et sõidutee on rinnakõrguse betoonpiirde vahel. Jutt on siis Ihaste sillast Tartu linna lõunapiiril, vanglast mõnisada meetrit idas. Meie andmetel on tiigi otstarve sade- ja pinnasevee kogumine ja looklevad kraavid üpris sage praktika võimaliku reostuse püüdmiseks. Saime 30 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Martti Suur, Raido Raagmaa, Eleri Hirv, Martin Haamer, Harrys Poll ja Rene Ottesson.

Kus asub see põhjasuunda näitav kompass? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Lõpetasime kevadise hooaja traditsiooniliselt sümbolistliku pildiga. Seekord kompass, mis on orienteeritud tõepoolset ilmakaarte suhtes. Tegu on selgelt kalli ja esindusliku linnaväljakuga, ära võib tunda muu hulgas munakivitee ja mis väga oluline, ka turvapiirded. Üks auto ootab turvatõketest läbipääsu, milleks on tänavatasapinnast tõusvad postid. Ja kui see ainumas võimalik koht on ära arvatud, siis tunneb ära ka Toompea lossi rõdu ja Aleksander Nevski katedraali esise kõnnitee Toompeal. Niisiis, tegu on Tallinna Toompea Lossiplatsiga. Saime 39 õiget vastust, seitse kiiremat olid Laur Saar, Mihkel Puusepp, Joonatan Kama, Marti Ranne, Marta Olvet, Raido Raagmaa ja Marek Karm.
Mis kultuurigeograafiline piir on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ega sellel pildil nüüd midagi väga põnevat näha ju ei ole. Ka piir, mida küsisime, pole otseselt ühegi nähtava joonega kokku viidav. Küsimus oli siiski vastajatele tuttavalt päevakajaline, sest just täitis meediat Saaremaal maha märgitud ja käraga eemaldatud Õ/Ö hääliku piir. Selle sildi asukoht Reina küla piiril Saaremaal Pöide kihelkonnas on siis pildil. Saime 45 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Joonatan Kama, Marta Olvet, Knut Tamm, Raido Raagmaa, Mikk Olesk ja Rene Ottesson.
Mis on pildil ja kus see asub? Mis omanäoline maastik? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on üks vähetuntud ja omanäolisi maastikke Eestis - mitmekesised ja liigirikkad madalsoo ja loopealsete kooslused vaheldumisi nõmmede ja laialeheliste metsadega. Tegu on Tõrassoo looduskaitsealaga. Päris Eesti südamikus Raplamaal - muinasajal peeti umbes ühe penikoorma kaugusel Raikkülas ümbruskonna eesti hõimude kärajaid. Meie küsitud ala moodustas osa Harju- ja Läänemaa looduslikust piirivööndist ja see on tuntav ka tänasel maastikul. Küsimus osutus üle ootuste keeruliseks, õige vastuse leidsid üles 10 vastajat: Mihkel Puusepp, Harrys Poll, Eleri Hirv, Sander Mirme, Ivo Ojamäe, Rene Ottesson, Lennart Maala, Toomas Toomri, Ülle Anton ja Jaan Olvet.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ortofoto pealt ei hakkaks suurt midagi silma, aga reljeef paljastab sõja haavad. Ja mitte ainult viimase sõja omad. Pildil näeme 8. mail lõppenud teise ilmasõja pommiauke ja kaitsekraave. Kõige silmatorkavam range geomeetriaga kolmnurksete retuutidega kindlustuste süsteem peaks pärinema aga koguni Põhjasõjast. Ja kus mujal võib leida kõige rohkem sõjast jäänud märke, kui Jaan Eilarti nimetatud Rindemaal - Sinimägede kandis Ida-Virumaal. Meie küsitud pilt on Pimestiku külast Narva lahe ääres. Kahjuks ei leidnud seletusi selle konkreetse rajatise kohta, aga umbes 700 m läände jääb samasuguse joonisega Rootsi vall ehk Rootsi kants, mis kulges siit rannast üle Sinimägede Auvere soodesse. Saime 36 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Sander Mirme, Lennart Maala, Eleri Hirv, Heiko Kruusi, Harrys Poll ja Liina Palu.
Mis on pildil ja kus see asub? Mis asula? Sai linnaõigused 81 aastat tagasi, 1. mail 1938. Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

1. mai puhul oli meil väikese rütmimuutusega küsimus. Küsisime, mis asulaga on tegu, mis juhuslikult sai linnaõigused 1. mail 1938. Pea pooled Eesti linnad ongi selle kuupäevaga linnad. Tegelikult jäi lisamata veel üks liiga ilmne vihje - see asula on üks neljast Eestis, kus on 1. Mai tänav, paarisaja meetri kaugusel pildil kujutatust. Ka ilma nende vihjeteta on asula äratuntav - on näha paate hoovis ja väga iseloomulik sadama slipp suunaga itta. Palju variante ei ole, tegu on Kallaste linnaga. Täpsemalt on kaadrisse jäetud küll kunagise Pärsikivi küla süda - Pärsikivi veskikoht ja paisjärv. Saime 41 õiget vastust, seitsme kiiremana läks kirja Karin Pai, Johannes Vind, Iris Laatsarus, Ketlin Pekko, Eleri Hirv,Mikk Olesk ja Sander Mirme.
Mis on pildil ja kus see asub?Lisaküsimus: miks on tuuliku labad kõverad? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Iseloomulik tuulikuga sadamakompleks avaneb lõunasuunda. Laevaehitust igast pisisadamast ei leia. Niisiis, palju variante ju ei ole - leiame sellise situatsiooni Saaremaalt Nasva sadamast Baltic Workboatsi kaidelt. Nüüd lisaküsimus. Tuuliku labad on reaalsuses ikka sirged. See, et need pildil on palmiokste moodi sorgus, on tingitud tiivikulabade liikumisest ja pildistamise tehnoloogiast - Maa-amet kasutab ribasensorkaamerat, mis jäädvustab aerofoto mitte täiskaadrina üheaegselt, vaid rida-realt skaneerides. Iga järgmise rea jäädvustamisel jõuavad liikuvad objektid grammikese nihkuda. Sama efekti võib märgata ka nt sõidukite puhul maanteedel - sõltuvalt lennu- ja sõidusuunast võivad autod piltidel olla ühes sõidureas lühemad ja teisel jälle väljavenitatumad. Saime 50 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ivo Ojamäe, Rasmus Tamm, Knut Tamm, Marta Olvet, Joonatan Kama, Lennart Maala ja Raido Raagmaa. Lisapunkti vääriliseks pidasime 21 vastust.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Jaruska katusega silda Rannapungerja lähedal oleme juba küsinud, see on meie vastajatele tuttav. Siin koosneb sillal paiknev "ehitis" justkui kolmest plokist, lõunapoolne on seejuures lühem. Kui nüüd süüvida veidi situatsiooni, siis võib üle silla kulgevas noolsirges koridoris ära tunda vana raudteetammi. Selle pikendus on aimatav ka lõuna pool jõge. Niisiis seisab sillal väike kökats vedur ja vagunid. Paljudele teada-tuntud atraktsioon - tegu on Avinurme muuseumirongiga, mis on püsti pandud kunagisel kitsarööpmelisel Sonda-Mustve raudteel Avijõe sillal. Saime 54 õiget vastust, seitse kiiremat olid Toomas Toomri, Mihkel Puusepp, Marti Ranne, Joonatan Kama, Marta Olvet, Liina Palu ja Lennart Maala.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Korralik maantee, kergliiklustee, mis viitab suurema asula lähedusele. Paisutatud jõgi, natuke reljeefi, hooldatud rohumaa ja sinna ligipääsu tagavad sillad koos kingu serval asetsevate skulptuuridega annavad tunnistust kohast, mis võiks olla rahvakogunemiste paik. Pole just laululava ega spordiplatsi tunnuseid, aga kohaliku kultuskoha ilmingud on küll. Varju järgi otsustades on tegu inimfiguuridega ja kuna neid on mitu, siis võiks katsetada otsingut sõnaga "pere". Ja nii ongi, pilt on Mustla linna servast Tarvastust, kus 2013. aasta oktoobris pandi püsti puuskulptuurid "Õnnelik mulgi pere". Saime 30 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marti Ranne, Marta Olvet, Risto Reinhold, Toomas Toomri, Raido Raagmaa, Eleri Hirv ja Sander Mirme.
Mis on pildil ja kus see asub? Nimeta vähemalt ühe pildiloleva veekogu nimi. Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pealtnäha polegi pildil nagu eriti veekogusid. Suurima pinnaga on neist kahtlemata lahesopp paremas servas, kuid meie küsimus keskendub pigem isegi sellele vaevumärgatavale nirele pildi keskel. Võib aru saada, et tegu on tugeva kinnikasvamisega, mida näeb madalsoodes või ka sooldunud muldadega pinnal. Kahtlustada võib eutrofeerumist, aga ka maatõusu. Just viimasega on tegu - jutt on Noarootsi ja mandri vahel olnud väina riismetega ehk siis selles lõigus Eertsami (Hertsemaa) silmaga. Vasakul olev lomp kannab nime Lehmameri, mis samuti meenutab ajaloolist seost kunagisest mereühendusest. Ja huvitav fakt on, et sellest pildil olevast kokkukuivanud väinast olevat veel 1715. a läbi purjetanud Peeter I, kui ta Osmussaarelt tulles läks Haapsallu. Saime 32 õiget vastust, seitse kiiremat Tom Loik, Rene Ottesson, Marta Olvet, Raido Raagmaa, Toomas Toomri, Madis Rehepapp ja Rasmus Tamm.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil nähtav lapiline vaba paigutusega mosaiikne maastik rohkete veesilmadega saab olla ainult botaanikaaed. Territoorium on päris suur, näeme ka vaid heal juhul poolt sellest ning kasvuhoonetest paistab ainult väike serv. Küll aga on pildil näha sellele aiale iseloomulikud kuusnurksed roosipeenrad. Ja kuna Eestis ongi ainult kaks suurt (ametlikku) botaanikaaeda, siis pole keeruline arvata, et tegu on Tallinna botaanikaaiaga, mis on rajatud presidient Pätsu Kloostrimetsa talu maadele. Küsimus läks kokku ka selle poolest, et 27.03.1990 sõlmiti Eestimaa Rahvarinde ja Eesti Komitee vahel seal nn. Kloostrimetsa kokkulepe, mis võimaldas kahel rivaalitseval iseseisvusliikumisel jõud ühendada. Saime 35 õiget vastust, seitse kiiremat nende hulgas olid Eleri Hirv, Sander Mirme, Raido Raagmaa, Marti Ranne, Kätlin Oviir, Markus Puusepp ja Holger Ehrlich.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Sattus olema üks ehe loodusgeograafiline küsimus. Selline rahutu katkev sõlmedega vooluveekogu on omane karstialadele - suurvee ajal jookseb sängis vesi, kuival ajal kaob vesi maa alla jättes mõned lombid ja kurisud. Karstialad on meil teatavasti Pae-Eestis ja praktiliselt kõik on kaitse all. Äratundmist lihtsustab kõrgepingeliin, mis üle karstiala jookseb. Niisiis on võimalik ka selle liini järgi koht Põhja-Eestis üles otsida. Tegu on Uhaku karstialaga Lüganuse vallas Ida-Virumaal. Saime 27 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Mihkel Oviir, Eleri Hirv, Martti Suur, Sander Mirme, Toomas Toomri ja Marta Olvet.
Mis on pildil ja kus see asub? Mis on valge täpp pildi keskel? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Vastustes pakuti mitmel korral purilennukit. Need on siiski saledamad ja neil peaks kabiin selgelt näha olema ka väljapandud pildi lahutuses. Teine populaarne pakkumine oli droon. Meilgi käis see mõte peast läbi, kuid peale seda, kui mõõtsime lennukõrguseks ca 150 m ja tiibade siruulatuseks ümmarguselt 9 m jäi sõelale ainult väike Cessna lennuk. Miks peaks üks väikelennuk nii madalalt lendama? Vastus on marutaud. Veterinaar- ja toiduamet külvab metsloomade marutaudivastast vaktsiini just sellistelt lennukitelt ning eelkõige on murekohahaks piir vastu Venemaad. Vt nt Lõuna-Eesti Postimeest. Sealt Koidula piiripunkti lähedalt, Matsuri ja Säpina küla vahelt me pildi leidsimegi. Kaldaerofotodel on lennuk samuti näha: https://fotoladu.maaamet.ee/?basemap=hybriidk&zlevel=10,27.59687,57.8582... Täname Mait Metsurit Maa-ametist, kes meil aitas mõistatust seletada. Ülesanne oli kindlasti raskemast kaalukategooriast, selle lahendasid ära 11 vastajat: Harrys Poll, Marta Olvet, Toomas Toomri, Eleri Hirv, Sander Mirme, Rene Ottesson, Ivo Ojamäe, Jaan Olvet, Lennart Maala, Sven Veskioja ja Angeli Ivanov.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Tähelepanelik Eestimaa tundja teab, et meie küsimused lähtuvad mõnigi kord tähtpäevadest. Eelmine nädal meenutas 75 aasta taguseid traagilisi sündmusi. Oli Tallinna pommitamine, aga kolmapäev 06. märts 1944 sattus olema päev, mil Narva linn pühiti maa pealt. Vähemalt see, mis ta enne oli. Pildi valisime sellise, kus keskmes on Narva vanalinna serv ja väheseid säilinud elemente - Hahni trepp. Äratundmist lihtsustavad kindlasti uue jõeäärse promenaadi Päikeseplats, sillale suunduv tarastatud jalakäijate galerii ning Justitia bastioni terrassid. Saime 54 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marti Ranne, Joonatan Kama, Mihkel Puusepp, Sander Mirme, Raido Raagmaa, Ivo Ojamäe ja Marta Olvet.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil näeme staadioni, mis on selgelt väiksem kui tavaline kergejõustiku- või jalgpallistaadion ning proportsioonideltki on piklikum. Lumeriismed ei ole samuti juhuslikud. Tegu on kiiruisuovaaliga, mille minimaalmõõdud - sisekurvi raadius 15 m ja raja pikkus 200 m on võistluste jaoks siin tagatud. Selline staadion saab olla ainult Eesti uisuspordi Mekas, Adavere mõisapargis Põltsamaa vallas. Siin treenides on tuule tiibadesse saanud Saskia Alusalu ja Marten Liiv. Saime 58 õiget vastust, seitse kiiremat seekord Egert Indres, Raul Vibo, Raili Jahtmaa, Marta Olvet, Artur Lõhmus, Age Alas ja Tom Loik.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Püüdsime pildile seada neli olulist detaili: mererand, varemed/kiviaiad, võsaga nöörsirgelt piiratud lage ala ning heledad täpid. Et peaks viima mõtted Lääne-Eestisse kindlasti. Heledad täpid on oluline detail ja võti - täpid peavad olema lõkkeasemed, kus on oksariismeid põletatud ja järelikult on tegu rannaniidu-loopealse väljapuhastamisega. Jäljed viivadki programmini "LIFE to alvars", mille eesmärgiks oli taastada veel säilinud loopealseid Saaremaal, Muhus, Hiiumaal, Läänemaal ja Pärnumaal ja rajada alade edasiseks karjatamiseks vajalik taristu. Küsitava platsi leiame Hiiumaa külje alt Vohilaiult Mardi-Tooma kinnistult, millel nähtavad varemed kuuluvad endisele karjamõisale. Saar on olnud ajalooline karjakasvatuse ala. Vohilaiu nimigi arvatakse tulevat vanast soome tüvest vouhi'kits' - niisiis kitselaid. Loomadega seoses veel niipalju, et Eesti Vabariik andis 1920ndatel aastatel laiu põhjaosa Eesti Maahobuste Kasvatuse Seltsile. Saime 39 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Joonatan Kama, Raido Raagmaa, Mihkel Puusepp, Madis Rehepapp, Sander Mirme ja Kätlin Oviir.
Mis on pildil ja kus see asub? Vihjeks - märg ala Raplamaal Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

See trilobiiti meenutav kühmuke on turbatootmisala. Kraavitatud, freesitud, aga tootmistegevust näha ei ole. Siiski aktiivse turbavaruga ja reljeefis selgelt ümbruskonnast kõrgem. Andsime vihjeks, et asub Raplamaal. Tegu on niisiis Velise rabaga ja tuntud ka kohaliku tähtsusega Päärdu turbamaardlana. Velise raba teket seostatakse, muide, Kaali meteoriidiga - raba jääb meteoriidi langemise trajektoorile ning turbakihi alt olevat välja tulnud terved puutüved, mis siis viitavat katastroofile. Saime 30 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ivo Ojamäe, Sven Veskioja, Kairo Kiitsak, Marta Olvet, Angeli Ivanov, Sander Mirme ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsimus sai üpris kergeke - pole ilmselt raske ära tunda, et pildil on lumega kaetud rajad. Kogemustega aerofototundjad teavad ka, mis aladelt neid lume- ja jääriismetega pilte meil väljas on ja nii on esimesed kahtlusalused kindlasti Tehvandi suusarajad. Ja mis siin keerutada, nii ongi, pilt on Otepäält Tehvandi susaradadelt, kus eelmise aasta 14. aprillil kunstlumepõhjad veel kenasti vastu pidanud. Küsimus oli inspireeritud sellest, et osakond pidas eelmise nädala teisipäeval-kolmapäeval sealsamas kõrval, Marguse suusabaasis, traditsioonilist suusaseminari. Saime 50 õiget vastust, seitse kiiremat olid Joonatan Kama, Risto Reinhold, Rasmus Tamm, Holger Ehrlich, Eleri Hirv, Kaidi Korge ja Knut Tamm.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildi keskseks elemendiks on monument, mida keset põldu oleval saarekesel ei pruugi kohe märgatagi. Monument keset põldu ei ole väga tavaline, isegi ligipääsuteed ei ole! Nagu oleks kuri vaim sinna sisse pugenud. Ja nii tegelikult ongi. Paljud on sammast näinud Paidesse sõites Mäo külas Tornimäel ja see on pühendatud 1573. a langenud vene sõduritele. Täpsemalt küll Ivan Julma tema veelgi julmemale opritšina juhile Maljuta Skuratovile, kes ka Paide vallutamisel paistis silma halastamatusega. Skuratov on vast üks mõjukamaid võõrriigi isikuid, kes Eestimaa pinnal elu kaotanud. Saime 35 õiget vastust, seitse kiiremat olid Maris Pärn, Sander Mirme, Knut Tamm, Holger Ehrlich, Rasmus Tamm, Eleri Hirv ja Angeli Ivanov.
Kus asub selline jääring? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil nähtav ei ole loomulikult looduslik jääring, vaid inimkäte abil tekkinud jääkarussell. Küsimus ei tekitanud erilisi raskusi. Eesti juubeliks rajatud 100-meetrise läbimõõduga jääketas on ajakirjanduses piisavalt kajastatamist leidnud. Ka veekogu kalda detailid on paljudele väga tuttavad - liivarand, ujumissillad, valgustuspost, neljakandiline kanali kuju. Saab olla kuskil linnas... mis kõikidele geograafidele on väga hästi teada. Ehk siis pilt on Anne kanalist Tartus. Saime 63 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ivo Ojamäe, Eleri Hirv, Raido Raagmaa, Mihkel Puusepp, Angeli Ivanov, Rene Ottesson ja Sven Veskioja.
Mis on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on keskseks elemendiks augud ja kaeved. Need ei ole kindlasti pommilehtrid, mida me mitmel pildil varem oleme näinud. Lisaks on kõrval näha ka suuremad karjäärid. Niisiis paistab, et seos on mingi maavaraga. Kas tegu võiks olla karstiga? Ei, siin ei ole siiski paekivikarjääridele omaseid teravaid vorme. Näeme suure oru (looklev jõgi allservas) pehmeid kõrgeid nõlvu, millesse lõikuvad sälkorud. Pilt on omane Lõuna-Eesti lavajatele kõrgustikele ja seega tegu pigem liivase pinnaga. Ja väga selge vihje on loomulikult raudtee, mille noolsirge muldkeha võime orus ära tunda koos peatusele iseloomuliku teelaiendiga. Kokkuvõttes küsisime Piusa koopaid, mille langatuslehtrid tähelepanu köidavad. Täpsustuseks veel niipalju, et reljeefipildi panime kokku ise Maa-ameti kõrgusandmete alusel, mitte ei kasutanud nende valmispilti. Sest viimasele jääb liiga palju reetlikke vihjeid (kohanimed, teenumbrid jmt). Saime 34 õiget vastust, seitse kiiremat olid Markus Puusepp, Sander Mirme, Eleri Hirv, Iris Laatsarus, Madli-Johanna Maidla, Joonatan Kama ja Rene Ottesson.
Kus asub selline raudteede ristumine? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kes on raudteid lähemalt vaadanud, see ilmselt teab, et raudteeharud enamasti hargnevad. Seda, et need ristuvad, tavaliselt turvalisuse huvides naljalt ei lubata. Niisiis võib ristumist otsida mõnes suuremas raudteesõlmes, depoos, tehases või sadamas. Seni oleme ainult ühes kohas Eestimaal sellise nähtuse avastanud, kus rööbaste ristamise vajadus on tekkinud. Loomulikult Tapa raudteesõlmes, täpsemalt Tapa depoos. Saime 49 õiget vastust, seitse kiiremat olid Laur Saar, Teet Kalm, Ivo Ojamäe, Iris Laatsarus, Sander Mirme, Marta Olvet ja Martti Suur.
Mis on pildilja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsimuse esitamise päev, 28. november, oli meie Vabadussõja alguse 100. aastapäev. Algas see lahingutega Narva linna pärast. Ja kust mujalt, kui sealt meie pilt saigi olla - Siivertsis asuv Narva Garnisoni kalmistu ja Vabadussõjas langenute mälestusmärk. Pühendusega vabaduse eest seisjatele. Saime 48 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Sander Mirme, Ivo Ojamäe, Angeli Ivanov, Eleri Hirv, Joonatan Kama ja Raido Raagmaa.
Mis on pildilja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

See morni krabi ilmeline hoone on peaaegu meie Vanemuise 46 mõõtu ja sarnase põhiplaaniga. See on üks argument, miks ei tasu vastust otsida mõisahoonete hulgast. Ilmselgelt ühiskondlik hoone, aga paikneb soliidses eraldatuses. Kõige reetlikum on kindlasti aga pildi hägustamine hoone põhjaküljel. Hägustamist tehakse riigikaitselistel eesmärkidel ning tegu on Kuperjanovi jalaväepataljoni ühe kasarmuga Taara linnakus Võru külje all. Saime 29 õiget vastus, seitse kiiremat olid Sander Mirme, Eleri Hirv, Raido Raagmaa, Ivo Ojamäe, Priit Madisson, Maris Freudenthal ja Rene Ottesson.
Mis on pildilja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildi keskel on jõe käärus keset metsa hooldatud lagendik, kuhu viib üle sillake ja sinna see asi lõpeb. Paratamatult tekib küsimus, mis funktsioon sellel lagendikul on. Ei ole näha ei laululava ega muud atraktsiooni. Siiski võib aimata ringvalli ümber lagendiku ja see ongi meie küsimuse mõte - otsida tuleb objekti maalinnade hulgast. Kergliiklustee annab märku suurema asula lähedusest, edela-kagu-suunaline jõe- ja teedesüsteem Põhja-Eesti lavamaast. Tegu on Loone ehk Lohu Jaanilinnaga Kohila lähedal Raplamaal Keila jõe ääres, mis oli üks Muinas-Harju kesksemaid linnuseid. Tegelikult jääb pildile lõunasse üle jõe ka teine linnus, väiksem ja vanem Lohu linnus. Saime 46 õiget vastust, seitse kiiremat olid Joonatan Kama, Marti Ranne, Hannes Palang, Mark Ranne, Eleri Hirv, Harrys Poll ja Knut Tamm.
Mis kultuurigeograafiline nähtus on pildilja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Raske on Eestis leida, isegi linnades-alevites, nii tihedalt täisehitatud maalappe. Üks põhjus selleks on defitsiitne maa, mis on reeglina peenardeks haritud. Need peenrad on iseloomulikult kõrged ja pildil reljeefselt näha. Kõik, kes vähegi kursis, teavad, et tegu on sibulapeenardega. Ei ole vist mõtet rohkem midagi lisadagi - mosaiigi detailid on veel ilmatu pikk tänavküla, Sibulatee ja paadikanalid. Vene vanausuliste kirikut ei hakanud pildile sättima, küsimus oli niigi liiga lihtne - tegu on juhusliku kaadriga Peipsiääre valla Kolkja aleviku keskelt. Saime 65 õiget vastust, seitse kiiremat olid Joonatan Kama, Marti Ranne, Tom Loik, Rasmus Tamm, Sigrid Paavle, Siiri Rist ja Marta Olvet.
Mis GEO-asi on veski kõrval pildilväikeses ruudukesesja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil võib ära tunda H-kujulise koolimaja tüüpprojekti, mida on veidi ümber ehitatud. Koolile viitab ka kõrvalasuv staadion. Kuressaare Gümnaasium (mis kenasti ära tunti) on olnud produktiivne geograafide kasvulava ja näiteks ka 2009. aasta vabariikliku geograafiaolümpiaadi korralduskoht. Selle eest koolile suur tänu ja kiitus. Aga see polnud meie küsimuse peamine põhjus. Kooli kõrval, pildi keskel on triibuline väljak, mis sümboliseerib geograafilist võrku ja see ongi see "geograafia küsimus", millele püüdsime osutada. Geograafiaharidusega kooli direktori Toomas Takkise initsiatiivil märgiti nimelt selle õppeaasta alguses kooli kõrvale maha Saaremaa meridiaan (tuntud ka Arensburgi meridiaanina). Vt nt meie FB postitust 1. septembrila>. Saime 36 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Kätlin Oviir, Eleri Hirv, Priit Madisson, Ivo Ojamäe, Tõnis Laugesaar ja Sander Mirme. Lisaks saavad 16 vastust lisapunkti Saaremaa meridiaani eest.
Mis GEO-asi on veski kõrval pildilväikeses ruudukesesja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Raudteed pole raske ära tunda ja ka tupikul seisvat auruvedurit. Ja kuna see seisab ilmselgelt käidavas kohas kusagil linnas, siis Eesti geograafia ekspertidele see küsimus raskusi ei valmistanud. Segadus tekkis ainult sellega, kas tegemist on kitsa- või laiarööpmelise auruveduriga, sest internet annab Türi linna kohta üles kaks muuseumivedurit. Tegu on ikkagi Türil Viljandi tänava ääres raudteeülesõidukoha juures asuva laiarööpmelise auruveduriga L-5049. Saime 69 õiget vastust, seitse kiiremat olid Priit Madisson, Ivo Ojamäe, Harrys Poll, Triinu Ojala, Mihkel Puusepp, Sven Veskioja ja Sander Mirme.
Mis GEO-asi on veski kõrval pildilväikeses ruudukesesja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Näeme pildil mingit inimtekkelist joonelist objekti, mis on osaliselt täidetud soodest imbunud pruunika veega. See on võrdlemisi lai ja valendava pinnase järgi otsustades ka värske. Oleks me pildi allservas jätnud nähtavaks, kuidas pinnasetee lõikub küsitava objektiga, oleks väga ilmne, et tegu on ehitusega. Ja mis muu selline soost läbitrügiv trass saab olla, kui uue Tallinna-Tartu maantee ehitus Ardu lähedal Kukepala külas Kose vallas. Saime 30 õiget vastust, seitse kiiremat olid Sander Mirme, Sven Veskioja, Marta Olvet, Mihkel Oviir, Eleri Hirv, Hardi Kuslap ja Priit Lepiku.
Mis GEO-asi on veski kõrval pildilväikeses ruudukesesja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kenasti restaureeritud tuuleveskeid meil ülemäära palju ei ole, juba lihtsa pildiotsinguga sõelub kandidaadi välja. Aga meie pildiviktoriinist osavõtjatele ei valmistanud sugugi raskusi ka veski kõrval nelinurkse klaaspüramiidi all oleva punkti äratundmine. Mingi piisavalt väike "geo-asi", mis on maa seest välja puhastatud ja vaatajatele eksponeeritud? Ajalooline geodeetiline punkt ja Struve kaar on need märksõnad, mis viivad lahenduseni. UNESCO Kultuuripärandi nimekirja kantud Struve kaare Simuna-Võivere baas mõõdeti 1827. aasta sügisel välja ja mõlemad otspunktid on säilinud. Meie pildil on kaitsealune Võivere punkt, mis on oluline jälg Eesti täpse kaardistamise ajaloos. Saime 50 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marko Mitt, Maria Anttila, Rene Ottesson, Sander Mirme, Ivo Ojamäe, Raul Vibo ja Marta Olvet.
Mis sotsiaalpoliitiline ekstreemum on pildil ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Meie eelmise nädala pildimängu küsimus oleks miljöö mõttes võinud olla suvalisest Eesti asulast. Sellepärast lisasime väikese vihje. Sõna "poliitiline" selle vihje juures tahtis juhtida tähelepanu asjaolule, et diagonaalis üle pildi jookseb piir, täpsemalt riigipiir. Niisiis saab tegu olla Eesti - Läti piiriga ja kus mujal, kui Valgas Pudrumäel. Meie teada pole Eestil kuskil mujal nii väikest vahet kahe riigi elumajade vahel - tegu on umbes 7 meetriga ning aknast võib naabrile vaata et kätt sirutada. See on siisvihjessee "ekstreemum". Saime 24 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ivo Ojamäe, Mihkel Puusepp, Martin Haamer, Joonatan Kama, Raido Raagmaa, Marta Olvet ja Aarne Aramaa.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eks me oleme ka varem küsinud sarnaseid augukesi maastikus. Need on osutunud pommiaukudeks. Ka seekordne küsimus pole erand, kuid huvitav on see, et puittaimestik annab pommilehtrid ka täna veel välja. Ehkki pildil on mikroskoopiline tükike Eestimaa pinnast, polnud küsimus raske neile, kes on ajalooga kursis - üks tuntumaid pommitusväljakuid oli 1952. aastal rajatud Utsali polügon Alam-Pedja looduskaitsealal, pildil nähtava Pedja jõe ääres Laeva soostikus. Koha oli ära tundnud 52 vastajat, seitse kiiremat olid Priit Madisson, Mihkel Puusepp, Madis Rehepapp, Maria Anttila, Triinu Ojala, Sven Veskioja ja Joonatan Kama. 20-leannamelisapunkti pommiaukude äramärkimise eest.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on kahtlemata meresaar(eke). See omanäolise, atolli meenutava, kujuga maalapp on meie jaoks väga oluline, sest siin asub Eesti kõige läänepoolsem maismaapunkt. Niisiis on see Nootamaa. Saime 56 õiget vastust, seitse kiiremat olid Risto Reinhold, Sander Mirme, Raido Raagmaa, Harrys Poll, Eleri Hirv, Maria Anttila ja Marta Olvet.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildi keskmes on sõrestiktorm valge kupliga. Üks võimalus, et tegu on näiteks veepaagiga - selliseid vanamoodsaid veesüsteeme ikka leidub. Teine oluline detail on pildi paremas ülanurgas valge aia sees, milles geograafia-, eriti aga ilmahuviline tunneb ära meteoväljaku. Koos paadiga maja hoovis, kergliiklustee ja maanteega loksub nüüd kõik paika - tegu saab olla ainult Riigi Ilmateenistuse Tallinn-Harku aeroloogiajaamaga. Valge kupli all on üks kahest ilmaradarist, mille pilti kõik ilmaentusiastid tunnevad. Saime 74 õiget vastust, seitse kiiremat olid Sander Mirme, Karin Pai, Hannes Pehlak, Sirle Kangur, Priit Madisson, Holger Ehrlich ja Raido Raagmaa. Ühelt teiselt Hanneselt võtame küll pool punkti maha - õige on "jibidijee", mitte "jemeni jee" ;)
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil näeme puhast paeplatood. Võiks ju kahtlustada mingit karjääri Paekivi-Eestis, kuid hooned viitavad linnalisele keskkonnale ja sugugi mitte kaevandamisele. See paene ala on piklikus kanalis, mida palistavad üllatavalt kõrged müürid. Müüride kõrgusest saab aimu, kui kõrvutada neid neljakorruselise majaga. Oluline detail on astang paeplatoo all. Ja ega vesigi ole juhuslik, mis sealt alla niriseb. Müürid on vajalikud juhuks, kui vett on selles kanalis kordades rohkem. Paljudel õnnestus sel suvel sealsamas kõrval käia vaatamas etendust "Kremli ööbikud". Tegu on loomulikult Narva harujõe kuiva sängiga Kreenholmi saare kõrval ja Narva joaga. Mäng on kenasti käima läinud. Saime 74 õiget vastust, seitse kiiremat olid Joonatan Kama, Merle Annov, Sven Veskioja, Martin Haamer, Eleri Hirv, Liina Palu ja Risto Reinhold.

Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pealtnäha vana mõisahoone osutub tänapäevaseks villaks. Sellele viitavad mitmed ehituslikud detailid (nt katuseaknad, korstende vähesus, teede planeering jmt). Väiksele pildile jätsime nõela ülesleidmiseks heinakuhjast ka põhjaranniku järsu rannalõigu. Kõike kokku pannes paigutub see slaaviliku pompöössusega ehitatud elamu rahakeskuse - Tallinna lähedusse. Tegu on ühe kinnisvaraärimehe eramuga ja väga huvitavaks detailiks on just meie jaoks Eesti kontuur iluaias. Asukohaks Erika tee Suurupi külas Harku vallas. Saime 18 õiget vastust. Seitse kiiremat olid Sander Mirme, Eleri Hirv, Rene Ottesson, Raido Raagmaa, Priit Lepiku, Hardi Kuslap ja Angeli Ivanov. Lähme nüüd suvepausile ja jätkame 5. septembril. Seniks kõigile head Eestimaa avastamist!
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildile jäänud loomakari on võti asukoha lahendamiseks. Kari on arvukas ja mis väga oluline - nad on ennast ülbelt sättinud kohaliku maantee peale. Vabapidamisega kari niisiis, kes saab liikuda avamaastikul. Pole väga tõenäoline, et tegu oleks metsloomadega. Metssead päevavalguses ennast nii avalikult kätte ei anna, pealegi on nende arvukus seakatkuga seoses kriitiline. Ka metskitsi nii suures karjas tabada oleks sensatsioon. Üleval näeme rohumaal tallatud sõõri - tegu on kas toitmis- või joogikohaga, mis näitab, et kari on ikkagi suhteliselt paikne. Veiseid meil hoitakse siiski tarastatud koplites ja nad lastakse välja siis, kui midagi rohelist juba kasvab. Kes siis? Loodusuudiseid jälgivatel pildimängusõpradel pole ilmselt keeruline meenutada, et Lanksaare külas Pärnumaal, Saarde vallas liigub ringi üks probleemne konikute (metshobuste) kari, kes toodi siia 2011. a Hollandist maastikku hooldama. Praeguseks on kari kasvanud 100-pealiseks. Saime 18 õiget vastust, seitse kiiremat olid Priit Madisson, Raido Raagmaa, Kätlin Veber, Priit Lille, Angeli Ivanov, Jaanus Tuhkanen ja Kadri Paulus.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsitav laht kannatab juba veidike võrdlust Soome või Rootsi skäärrannikuga. Meie arvutuste järgi on tegu kõige suurema laidude kontsentratsiooniga Eesti rannikul. Loomulikult saab see olla kuskil Saaremaal. Hästi liigendatud on nii Kihelkonna-Atla lahestu kui ka kogu Saaremaa kagurannik Vätta poolsaarest Kübassaare poolsaareni. Selles lõigus ongi omapärane Laidevahe sulguv laht, milles võib üles lugeda umbes 50 laidu kahe ja poole ruutkilomeetri kohta. Selle lahe kaudu pääses muistsel ajal Lõve jõkke ja sealt omakorda saarlaste tugevaima linnuse Valjala alla. Saime 40 õiget vastust, seitse kiiremat olid Eleri Hirv, Liina Palu, Priit Lille, Jaanus Tuhkanen, Priit Madisson, Raido Raagmaa ja Risto Reinhold.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kui mõelda küsimuse päevale, 9. maile, siis vähemalt Tallinnas on üks tugev sümbol, mille ümber elu keerleb. Seda sümbolit me küsisimegi. Asus see algselt Tõnismäel ning koliti aastal 2007 Kaitseväe kalmistule Filtri teel Tallinnas. Jutt on loomulikult nn Pronkssõdurist või Aljošast. Saime 54 õiget vastust, seitse kiiremat olid Laur Saar, Rene Ottesson, Angeli Ivanov, Priit Madisson, Sander Mirme, Ivo Ojamäe ja Liina Palu.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Sedatüüpi rajatisi pole me veel küsinud. Meenutab natuke lennuvälja, kuid massiivsed vallid välistavad selle võimaluse. Vallid on millegi kaitseks. Eriti võimas on Põhjas asuv otsavall. Pealegi paikneb kompleks eraldatult keset metsi. Kes on relvadega kokku puutunud, tunnevad hõlpsasti ära lasketiirule omased jooned. Tegu on siin Kaitseväe Tsiatsungõlmaa (kirjakeeles seasongermaa) lasketiiruga Juba külas Võrumaal. Sellele paigaldatud elektroonilist sihtmärgisüsteemi peetakse Balti riikide moodsaimaks. Saime 37 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Sander Mirme, Mihkel Oviir, Maria Anttila, Priit Lille, Jaanus Tuhkanen ja Mihkel Puusepp.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil hakkab esimesena silma ilmselt labürint. No ja torniga loss ka muidugi. Midagi sarnast nagu Maarjamäe või Keila-Joa oma. Kindlasti asub Paekivi-Eestis, sest loss näitab end olevat sellest materjalist. Ilmselt lossi järgi võib koha kiiremini leida. Kuid kui otsida internetist mõistet "hekklabürint", tuleb otsitav ka väga kiiresti välja. Tegu on niisiis Laitse lossi ja selle pargiga Saue vallas Harjumaal. Kusjuures labürindil on tore nimi - Tuhande tuti mägi. Saime 58 õiget vastus, seitse kiiremat olid Eleri Hirv, Sven Veskioja, Priit Madisson, Risto Reinhold, Inga Otsa, Marta Olvet ja Maria Anttila.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eestimaa tundjatele ei tekita laululava äratundmine erilist raskust. See siin on päris unikaalne oma vette ulatuva sillaga ja niivõrd lähedal paiknemisega kaldale. Võiks kahtlustada, et tegu on mõne väiksema järvega, kus lainetus ja rüsijää ehitusele ohtlikuks ei saa, aga võta näpust! Asub see laululava Peipsi kaldal Tiheda külas, ehk jutt on Kasepää laululavast. Fragment pikast Peipsiäärsest tänavkülast on samuti abiks. Saime 57 õiget vastust, seitse kiiremat olid Priit Lille, Jaanus Tuhkanen, Merle Annov, Sander Mirme, Timo Kangur, Priit Lepiku ja Eleri Hirv.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Selle nädala lennukit oli lihtsam leida - pildi nurgas on näha suurem mitme pöördereaga maantee, bussipeatus, mis viitab suurema asula lähedusele. Samasugused vihjed on ka hooned, varemed, asfaltplatsid... Maastik on paepinna ilmega, hallid mullad, männid. Niisiis Põhja- või Lääne-Eestis. Kui lennukit otseselt ei tea, siis tõenäoliselt aitab guugel kiiremini selle leida, kui mehaaniline ortofotode kammimine. Tegu on Keila servas Valkse külas asuva vana AN-12, mida kasutab Keila mudellennu klubi oma koduna. Saime 39 õiget vastust, seitse kiiremat olid Maria Anttila, Raido Raagmaa, Mihkel Puusepp, Sven Veskioja, Aarne Aramaa, Harrys Poll ja Sander Mirme.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Meie küsimuse keskne detail on lennuk. Keset loodust, väljas oma loomulikust keskkonnast! Ka muu infrastruktuur on eriskummaline - kallid asfaltteed ja platsid ümber salukeste, tiik, palju träni, autovrakke, kuurikesi. Mingit mõistlikku tootvat tegevust ei oska siit välja lugeda. Õige on eeldada, et tegu on treeningalaga. Mõned punased sõidukid võiksid reeta, et päästekooli õppeväljakuga. Ja see annab lennukile võsa vahel ka tähenduse - selle peal saab harjutada spetsiifilisi päästeoperatsioone. Lennuk on kuulu järgi Ülemiste järve jääle 2010 hädamaandumise teinud Poola kaubalennuk AN-26. Õppeväljak ise kuulub Sisekaitseakadeemia Väike-Maarja päästekoolile ja asub Väike-Maarja külje all Ebavere külas. Saime 8 õiget vastust: Marta Olvet, Aigar Tarre, Eleri Hirv, Sander Mirme, Ivo Ojamäe, Angeli Ivanov, Rene Ottesson ja Harrys Poll.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Tekitasime väikese sotsiaalse eksperimendi ja uurisime, mil määral varem küsitud küsimus mõjutab vastajate struktuuri. Nimelt oli sama maastik meil mängus ka aasta tagasi 15.03.2017. Niivõrd omapärane muster kindlati väärib seda. Ja pilt on ikkagi uuenenud ka. Tegu on siis nn Pärnu lahe ehk Reiu/Tahkuranna golfiväljakuga Pärnu külje all Reiu külas. Saime 56 õiget vastust, seitse kiiremat olid Priit Madisson, Raido Raagmaa, Marta Olvet, Sven Veskioja, Madis Rehepapp, Mihkel Puusepp ja Laur Saar.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Selliseid halle ruudulisi plaadiridasid hakkab meie elus üha rohkem silma. Küllap tundsid kõik ära, et tegu on päikesepaneelidega. Kui mõni aeg tagasi tahtsime pildiküsimuseks panna geograafide osalusel loodud suurimat päikese(elektri)jaama Saiklas, mis on 8 paneelireaga, siis tänaseks on see rekord suurelt üle löödud. Momendil peaks suurima päikesejaama tiitlit hoidma just pildil olev Kärdla päikesejaam Hiiumaal, mis pandi püsti 2017. aastal. Tundub, et mitte kauaks. Üpris iseloomulik on päikesejaamadele see, et paneeliread on orienteeritud täpselt ida-lääne suunas (seda küll kaardivõrgu, mitte tõelise meridiaani järgi). Saime 45 õiget vastust, seitse kiiremat olid Kätlin Veber, Mihkel Puusepp, Sander Mirme, Madis Rehepapp, Mihkel Oviir, Eleri Hirv ja Esther Linask.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Mida muud me 14. märtsil, emakeelepäeval küsida saanukski, kui Kadrinas paiknevat emakeele ausammast. Kadrina kooli kõrval, pildi keskel pargis see seisabki, aabitsakuke stiliseeritud kujuga rahn, millel kiri "Sõna seob". Saime 23 õiget vastust, seitse kiiremat nende seas Holger Ehrlich, Sander Pukk, Marta Olvet, Eleri Hirv, Sander Mirme, Raido Raagmaa ja Angeli Ivanov.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Geograafiat õppinutele tundub see vasakpoolsem hoone kindlasti vääga Tartu raekoja moodi olevat, ainult et ümbruskond on teine ja pole suudlevaid tudengeid vihmavarju all. Aga raekojaga on tõesti tegemist ja Tartuga üpris lähedalt seotud, sest see parempoolne veidra konstruktsiooniga suur hoone on Tartu Ülikooli Narva kolledž. Ja loomulikult Narvas. Narva on saanud viimasel ajal päris palju tähelepanu, ei saa meiegi kehvemad olla :) Ei olnud keeruline küsimus, saime 74 õiget vastust, seitse kiiremat olid Sander Mirme, Ramon Reimets, Marta Olvet, Artur Lõhmus, Raido Raagmaa, Angeli Ivanov ja Priit Madisson.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil torkab kõigepealt silma ilmselt see, et rohumaa on kaootilisi ribasid täis tõmmatud. Kagusektoris näib olevat suur nool, aga suure tõenäosusega on see kaosest sündinud juhus. Täpsemal silmitsemisel on märgata olulisemat - postid, väikesed ehitised, milles võib ära tunda mäetõstukiradade konstruktsioone. Mobiilimast markeerib tippu. Niisiis, tegu on suusakeskuse nõlvadega ja konkreetsemalt Kuutsemäega Arula külas Otepää vallas. On ikkagi suusahooaeg! Hannes ja Peeter mõistsid ka meie teist mõtet selle pildiga. Saime 47 vastust ja seitse kiiremat olid Priit Madisson, Sander Mirme, Ivo Ojamäe, Laur Saar, Eleri Hirv, Raido Raagmaa ja Aigar Tarre.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Vabariigi 100ndat sünnipäevanädalat kaunistas kena Eesti kaardi motiiv. Näha on, et see asub küllaltki asustatud kohas ja kallilt rajatud. Pildil on ehitustööd pooleli, mis tähendab, et tegu on veel üpris uue asjaga - pole ka meie kuulnud, et seda kaarti laialt reklaamitud oleks. Enamasti riskivad taoliste rajatiste loomisega moodsa mõtlemisega muuseumid. Üks värske suurejooneline ehitus oli seotud Filmimuuseumi rajamisega Tallinnas Maarjamäe lossikompleksis, kus on ka tuntud Orlovi loss ja ajaloomuuseumi filiaal. Ja sealt, Maarjamäe lossi hoovist Pirita teelt, me Eestikujulise pargi leiamegi. Saime 36 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Hannes Pehlak, Sander Mirme, Priit Madisson, Knut Tamm, Eleri Hirv ja Aigar Tarre.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Nojah, see loogika, miks sõbrapäeval seda küla küsisime, põhineb südame sümbolil. See küla ise näeb veidi südamekujuline välja, aga värskete kalkulatsioonide järgi asub ta ka Eesti maismaa südames jättes kõik veed arvestusest välja. Tegu on Villevere külaga Türi vallas. Maismaakese siis 58°40'22"N; 25°28'36"E. Saime 24 õiget vastust, seitse kiiremat olid Sven Veskioja, Priit Madisson, Marta Olvet, Mihkel Puusepp, Raido Raagmaa, Rene Ottesson ja Sander Mirme.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Majad pildil ei paista sugugi olevat elumajade moodi - lamekatused, trepid, rõdud, puudub õuemaa jne. Mis on iseloomulik - hulk radasid, mis ei ole tavalised kaherööpalised sõidurajad ning valgustuspostid mitme sellise raja ääres. Keset looduslikku tühjust! No see peab olema spordirajatis. Vihjeks on meil vahel osakonna tegemised ja nädal tagasi viibisime suusaseminaril just sealsamas kuulsatel Kääriku radadel. Tegu on siis Kääriku suusastaadioniga Otepää vallas. Saime 25 õiget vastust ja seitse kiiremat nende hulgas olid Mihkel Puusepp, Marta Olvet, Raido Raagmaa, Eleri Hirv, Sander Mirme, Kätlin Veber ja Rene Ottesson.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kindlasti hakkab pildil silma talu arhailine väljanägemine - hoonetel on kelpkatused ja üpris tõenäoliselt on need õlgedest. Seda saab tekstuurist aru. Puuduvad ka moodsate aegade õunaaiad. Lisaks on üks kompleks kaetud sinise kilega, mis viitab, et hooned on pigem butafooria. Ja küllap tuleb nüüd meelde, et Vastse-Roosa (Borodino) külas võeti 2017. aastal üles suurfilmi "Tõde ja õigus" Vargamäe võtted. See siis ongi meie küsimuse plats. Küsimus oli pühendatud päev varem tähistatud A. H. Tammsaare 140-le sünniaastapäevale. Saime 32 õiget vastust, seitse kiiremat olid Sven Veskioja, Knut Tamm, Madis Rehepapp, Eleri Hirv, Sander Mirme, Valmar Põldpaju ja Angeli Ivanov.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Teeservas on üks auto politseivärvides ja teine nähtavasti kiirabi ja helkurvestis inimene. See paneb konteksti ka auto, mis on põllu servas posti varjuga kokku saanud. Niisiis avarii, teelt väljasõit. Üpris harukordne, et aerofotole on jäädvustatud selline hetk. Maantee on küll korralik ja nn rohelisel pildil, aga maastikul erilisi tundemärke ei ole. Seetõttu andsime vihje otsida Tartumaalt. Ilmselt suur osa vastajatest taipas kaardiserveris metainfo päringuga uurida, millal on aerofotod pildistatud. Kui see ajaaken kokku viia Politsei- ja Piirivalveameti liiklusinfo lehega https://www.politsei.ee/et/uudised/, siis võime välja sõeluda uudise "17.06.2017 kella 08.48 paiku toimus liiklusõnnetus Tartumaal Nõo vallas Uuta-Pangodi tee 2,2 kilomeetril, kus alkoholijoobes ja juhtimisõiguseta 22-aastane mees sõitis sõiduautoga VW Passat lauges vasakkurvis teelt välja paremale poole vastu betoonist elektriposti." Saime 22 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Sander Mirme, Eleri Hirv, Priit Madisson, Marta Olvet, Angeli Ivanov ja Laur Saar.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Objekt, mida me küsisime, on paljudele une pealt tuttav. Uhked paekivist barokse lossi varemed jäävad ju Hiiumaale sõitjale alati silma. Kellele aga on uudiseks Ungru loss Kiltsi külas Haapsalu-Rohuküla maantee ääres, siis koha peaks aitama tuvastada Paekivi-Eesti, suur maantee ja ka pildi edelaserva jäävad nõukogudeaegsed Kiltsi (Paralepa) sõjaväelennubaasi betoonplaatidest väljakud. Saime 83 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ivo Ojamäe, Priit Madisson, Raido Raagmaa, Mihkel Puusepp, Kätlin Veber, Angeli Ivanov ja Marta Olvet.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kahtlemata paikneb küsitud kivikülv kuskil põhjarannikul 2016. aastal pildistatud alal. Sellele viitab pildi tonaalsus. Koha aitavad ära tunda pildile jäetud maanteelõik ja ranna kaitseks laotud kivivall, mis tähendab, et asustus peab olema lähedal. Kogenud silm võib märgata ka korralikku rannaastangut. Pildil on Hageni (ka Tilgu) kivikülv Rannamõisa rannas Tilgu sadama lähedal. Oma nime on ta saanud baltisaksa kunstniku August Matthias Hageni (1794-1878) järgi, kes kujutas oma loomingus Rannamõisa rannast mitmeid rändrahne. Hageni kivikülv on kunagi olnud üks suur hiidrändrahn, tükkideks lagunenud on ta ilmselt looduslikult, kuid välistatud ei saa ka inimjõudu. Saime 26 õiget vastust, seitse kiiremat olid Priit Madisson, Eleri Hirv, Raido Raagmaa, Ivo Ojamäe, Kätlin Veber, Siiri Rist ja Madis Rehepapp.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on ilmselgelt kinnikasvav järv, milliseid Eestis ikka leidub. Eriliseks teeb järve seda läbiv puhas veesoon. See soon ei ole puhas looduslike protsesside tulemusel, vaid selle tõttu, et piki seda kanalit käib piisavalt tihe liiklus. Siit ka võti lahenduseks - tegemist on paadimatkajatele (aga ka loodukaitsjatele) tuttava Räägu kanaliga Endla soostikus Sinijärve peal. Pildi all vasakus nurgas, kanalil, on näha heleda täpina RMK Sinijärve lõkkekoht, mida matkajad kasutavad. Eriliseks maiuspalaks kanuutajatele on aga Sinijärve pais ja kärestik sealsamas, kus saab harjutada paadi püstijäämist. Saime aasta viimasele küsimusele 33 õiget vastust, seitse kiiremat olid Priit Madisson, Sander Mirme, Ülle Anton, Eleri Hirv, Angeli Ivanov, Ivo Ojamäe ja Kätlin Veber.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsimus osutus keeruliseks juba sellel põhjusel, et Maa-amet vahetas vahepeal serveris ortofotod uute vastu välja ning situatsioon on oluliselt muutunud. Saime Elli Altini vastusest teada, et "see järv lasti riigipiiri korrastamise käigus kalade kudemise ajal tühjaks". Riigipiiri võime pildilt leida aga küll - see on lai sirge siht, mis lõunast järveni jookseb. Ning ka maakasutus ida- ja läänepoolsel alal on märgatavalt erinev. Ja loomulikult võime nii liigestatud kaldajoonega järve leida künkliku reljeefiga piirkonnast. Tegu on Võru maakonna idapiiril Tserebi ja Viitka külas asuva Vanigõjärvega (Savihoovi järv). Saime 18 õiget vastust, seitse kiiremat vastajat olid Raido Raagmaa, Eleri Hirv, Sander Mirme, Rene Ottesson, Karli Kannel, Elli Altin ja Marta Olvet.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on Viljandi lossimäed. Õigeid vastuseid oli kokku 29 Seitse kiiremat olid Eleri Hirv, Raido Raagmaa, Aarne Aramaa, Ivo Ojamäe, Patrick Joan Thomson, Peep Teppo, Sander Mirme. Märgime ära ka tublid Lüllemäe Põhikooli 6. klassi õpilased, kes samuti vastuse ära arvasid :)
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on Koluvere loss Läänemaal. Õigeid vastuseid oli kokku 61 Seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Risto Reinhold, Timo Kangur, Madis Rehepapp, Eleri Hirv, Sander Mirme ja Angeli Ivanov.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Tegemist on Valga raudteejaamas asuva pöördsillaga ehk pöörderingiga, mida kasutatakse vedurite pööramiseks. Väidetavalt on see üks neljast veel kasutusel olevast pöördsillast. Teised kolm asuvad Tartus, Koidulas ja Muugal. Õigeid vastuseid oli kokku 48 Seitse kiiremat olid Priit Madisson, Angeli Ivanov, Raido Raagmaa, Mihkel Puusepp, Markus Ausmeel, Ivo Ojamäe ja Sander Mirme.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Selliseid helmeid on näha mitmetel meie jõgedel. Enamasti seal, kus on lai pehmete setetega lamm, lauge mõõdukas veevool. Meie tarkade klubi arvab, et helmeste põhjuseks on kaldaid uuristavad veepöörised, mis tekivad jõe põrkeveergudel, ojade-kraavide suubumiskohtadel, vanade sootide jäänukitel, ka allikate avanemisel. Meie küsitava pildi pruun raagus tonaalsus on omane Loode-Eesti veerandile ja sealt tuleks seda jõge siis otsida. Kuuse-kase metsad viitavad sellele, et lähedal võivad olla Kuusiku nimega kohad ;) Jõgi on Eesti mõistes korraliku voolusängiga ja oru kulg kipub pigem kirde-edela suunda võtvat, mis pole Soome lahte suubuvatele jõgedele näiteks väga omane. Tegu on niisiis Vigala jõega Kuusiku ja Rapla vahel Iira ja Väljataga küla piiril Raplamaal. Küsimus osutus päris keeruliseks, saime 16 õiget vastust. Seitse kiiremat olid Sander Mirme, Eleri Hirv, Harrys Poll, Rene Ottesson, Ivo Ojamäe, Marta Olvet ja Timo Kangur.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil oleva objekti üheks oluliseks tunnuseks on võimas tara. Et siis territooriumi on vaja välisest maailmast kaitsta. Või vastupidi? See, mis seal hoovis on, reedab paarkümmend väikest nelinurkset ehitist, mille ümber on näha mururingid. Mesitarudeks pole põhjust neid pidada, ilmajaama platsiks ka ei sobi. Aga koerakuudid oleks väga loogiline seletus. Ja annab ka muudele hoonetele tähenduse. Ju see koduta loomade varjupaik olema peab. Väike aadressikontroll annab ka kinnituse, et Tartus pseudo-Roosi tänavas selline asutus tõesti paikneb. Muudes linnades nii iseloomulikku pilti just ei leia. Saime 38 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marta Olvet, Raido Raagmaa, Sven Veskioja, Priit Madisson, Hendrik Neubauer, Sigrid Paavle ja Esther Linask.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Oli selline lihtne lõõgastav küsimus. Pildil on loomulikult üks Eesti kreisimaid linnaväljakuid, mille kuulsus on tänu novaatorlikele jõulupuuinstallatsioonidele jõudnud ka piiri taha. Rakvere keskväljak siis. Nagu mõnigi vastaja pakkus, oli küsimus ajendatud ajakirjandusse jõudnud uudisest, et Rakvere uus koalitsioon toob keskväljakule tagasi traditsioonilisi väärtusi kaitsva jõulupuu ;) Saime 88 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Mihkel Puusepp, Sander Mirme, Karl Hendrik Holst, Anniki Inno, Maria Anttila ja Kätlin Veber.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on üpris salapärane kinnikasvav soine järv, mille veepeegel värvub fotol valgest pruunini. Laudteest matkarada reedab, et see kuulub RMK objektide hulka. Pruunist sooveest läbikumav valge värv on tegelikult järve iseloomulik tunnus - settinud paks järvelubja kiht teeb järve omapäraseks. Tiit Kändleri reportaaži http://epl.delfi.ee/news/melu/nissi-valla-jarved-kaovad-ning-ilmuvad-taa... järgi saab jalad valgeks, kui "mutta" astud. Niisiis on loogiline, et järv kannab Valgejärve nime. Tegu on Riisipere Valgejärvega (ehkki Riisipere asub ikka päris kaugel). Järve suurim sügavus on kõigest 1 m. Saime 28 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marta Olvet, Anna-Helena Purre, Sander Mirme, Angeli Ivanov, Triinu Ojala, Eleri Hirv ja Maria Anttila.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kindlasti hakkab pildi keskel hoonete kõrval silma väikelennuki figuur, mis annab vihje ka pikale sirgele pruunikale triibule sellest põhjas. Tegu on murukattega lennuväljaga. Pildi edelanurka on vihjeks jäetud maanteejupp. Eesti lennuväljade nimestikust leiab paarkümmend nime. Rahvusvahelisi ilmselt ei pea kahtlustama, aga murukattega lennuvälju on kõigest tosinajagu. Osad võib kiiresti välistada (näiteks saartel paiknevad) ja ega palju variante ei jäägi! Kiireim vastus tuli veerand minutiga. Tegu on tõesti Nurmsi (või ka Koigi) lennuväljaga Paide lähedal, Tartu-Tallinna maantee kõrval. Kaitseliidu Järva Maleva hallatav lennuväli on langevarjurite meelispaik. Saime 43 õiget vastust, seitse kiiremat olid Laur Saar, Sander Mirme, Maria Anttila, Mihkel Puusepp, Timo Kangur, Eleri Hirv ja Karl Hendrik Holst.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on äratuntav liivarand - iseloomulik rannalähedane vööndilisus ja ka tükike veepiiri jääb pildile. Ranna orientatsioon on nüüd selline, mis meie tuntuimale rannakuurordile Pärnule ei sobi. Sellel pildil näeme kuurortide kuldajale omaseid uhkeid kaitsemüüre, mis tõid promenaadid läbi luidete otse randa. Pole raske arvata, et tegu on meie tuhmunud pärliga - Narva-Jõesuu rannaga, mille hiilgeajad jäid tsaariaega ja toitusid Peterburi rikastest klientidest. Ka Eesti vabariigi ajal kuurort õitses ning seda meie küsimuse teine osa ka sihtis - näha on müürid, millel seisis 1935ndal aastal valminud moderne rannahoone. Seda on peetud ekslikult kuulsa Soome arhitekti E. Saarineni tööks, tegelikult projekteerisid selle Robert Ederma ja Erich Otting. Olgu siinkohal toodud ka pilt rannahoonest: http://entsyklopeedia.ee/meedia/narva-j%C3%B5esuu3/1_389_narvajoesuu_suv... Saime 46 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ramon Reimets, Ülle Anton, Priit Madisson, Mihkel Oviir, Mikk Olesk, Karl Hendrik Holst ja Raido Raagmaa. Kuuele inimesele, kes mainisid ära hävinenud rannahoone, andsime ka lisapunkti (Mikk Olesk, Raido Raagmaa, Mihkel Kree, Maria Anttila, Laur Saar ja Timo Kangur).
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildi tonaalsus vihjab Lõuna-Eestile. Et seda oleks lihtsam läbi kammida, on tõenäoliselt kasulik lülitada Maa-ameti kaardirakenduses sisse maardlate rakendus koos mäeeraldistega, sest ilmselgelt on tegu veega täitunud karjääriga. Karjääri servast jookseb mööda ka korralik asfaltkattega maantee. Varustatuna selliste ruumianalüüsi teadmistega peaksime jõudma lihtsasti Restu külla Sangaste vallas, kus asub Männiku liivakarjäär. Sellele nime andnud talu on jäänud saarena vetevälja keskele. Ülesande lahendas seekord 29 Eestimaa tundjat, seitse kiiremat olid Priit Madisson, Mihkel Puusepp, Mihkel Oviir, Ülle Anton, Markus Puusepp, Siim Ausmees ja Janek Jakoby.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil köidavad tähelepanu kaks süstjat kujundit, üks neist lõikab brutaalselt isegi sõiduteed. Viimasel ajal on trendiks arheoloogilisi leide ja kohti eksponeerida ja needki süstjad moodustised pole midagi muud, kui kahe põneva muinasaegse viikingilaeva leiukohtade markeeringud. Laevad avastati 2008. ja 2010. aastal kergliiklustee ehitusel Salme külas Saaremaal, kooli kõrval. Koolihoone on pildil allnurgas näha, abiks on ka korvpalliplats. Saime 61 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Edgar Prass, Anna-Helena Purre, Timo Kangur, Raido Raagmaa, Mariann Sulg ja Maria Anttila.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on pealtnäha suvaline mets, mida Eestimaal jagub igasse kanti. Tumedam on siiski männimets, mis on juba natuke indikatiivne ja vihjab liivastele maadele. Kõige iseloomulikum tunnus on aga eriliselt jõuline metsasiht, mis moodustab saapa kuju. Eriliselt laiaks on siht saanud sellepärast, et seda mööda jookseb piir. Esimene mõistepaar piir ja saabas peaks Eesti inimestel seostuma sellise asjaga nagu Saatse saabas. Jah, selline see Saatse saabas siis välja näebki - Vene föderatsiooni piir kiilub sellise saapana Põlvamaal Mustoja mõhnastikule. Saapa sulgeb kurikuulus maantee, mis kilomeetri ulatuses jookseb Vene territooriumil, seda tohib läbida sõidukiga ja peatumata, aga mitte jalgsi. Koht on põnev veel selle poolest, et Vene poolele jäävad lagendikud olid veel mõne aastakümne eest lahtiste liivadega -- need olid Eesti kaitseväe kunagised Lõunalaagri harjutusväljakud. Saime 37 õiget vastust. Seitse kiiremat olid Jako Niit, Sander Mirme, Mihkel Oviir, Eleri Hirv, Priit Madisson, Risto Reinhold ja Esther Linask.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Hooaja avaküsimus sai veidi pidulikum lippude lehvitades. Loogika on lihtne -- tegu ei saa nähtavasti olla tähtpäevaga, sest riigiasutus nagu Maa-amet sel päeval ei lendaks ja pilti ei teeks. On küll lipupäevi, aga tõenäolisem, et selline esinduslik lipumastide komplekt (sh Euroopa Liidu lipp) asub kuskil riigiasutuse või institutsiooni juures. Hoone vari ja trepp vasakus servas ja murulapp paremas, piinlikult puhas plats keskel ja valitud autopark on küllalt olulised vihjed suunamaks pilgu Kadriorgu. Tegu on siis Vabariigi Presidendi Kantselei lipuväljakuga, kus tavaliselt võetakse vastu kõrgeid külalisi. Õigeid vastuseid saime 42 ja seitse kiiremat olid Mihkel Oviir, Martin Haamer, Rene Ottesson, Marta Olvet, Silver Eensaar, Ülle Anton ja Kätlin Haas-Tšernjuk.

Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Väga ilus geograafiline küsimus lõpetas meie kevadhooaja - näeme pilti pildis, amfiteatrit ja selle keskel platsil kaart linna ajaloolise südamikuga. Silma teritamisel on võimalik see kindlusvöönd vabalt ära tunda, sest näeme suurt jõge ja selle kõrval vallikraavi koos bastionidega. Tartu? Narva? Pärnu? Jah, just Pärnu ja seal vallikraavis see laululava just asubki Õhtu tänava ääres. Saime 33 õiget vastust ning seitse kiiremat olid Edgar Prass, Sander Mirme, Hannes Palang, Marta Olvet, Kätlin Veber, Mihkel Oviir ja Laur Saar. Head suvepuhkust ja jätkame septembri esimesel nädalal!
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsitaval pildil on esmapilgus üpris arusaamatu tehnorajatis. Metsasel tühermaal kummalised piklikud platsid ja veega täitunud augud, mis on ühendatud jõuliste teenindusteedega sugugi mitte kõige otsemal maršruudil. Niisiis, midagi, mis ei peaks olema asustuse vahetus läheduses ja väärib investeeringuid. Ümmargused augud on võti - need on tuugerite, tuulegeneraatorite sammaste süvendid ning geograafidest diletantide komisjon pakub, et need piklikud platsid on samba monteerimiseks vajalikud. Tuulikuid pannakse Eestis püsti päris mitmel pool, äratundmist toetavad Erra jõgi ja Koljala suvilakooperatiiv. Tegu on niisiis rajatava Purtse tuulepargiga Koljala külas Sonda vallas Ida-Virumaal. Saime 19 õiget vastust, seitse kiiremat olid Sven Veskioja, Eleri Hirv, Aigar Tarre, Raido Raagmaa, Timo Kangur, Kätlin Veber ja Ivo Ojamäe.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Meile teadupärast meeldivad rõngasstruktuurid. Üks selline on jäänud pildile ja see kindlasti ei ole KUMU. "Nurgatornile" vaatamata on tegu uuema aja ehitisega, kõrval on staadion ja laste mänguväljak. Aga siiski mitte nii titekas, et kompleksi lasteaiaks pidada. Viimasel peaks olema ka tara, mida siin näha ei ole. Tegu ongi koolimajaga. Kuskil raudteeäärses asulas. Äratundmiseks on raudtee servas näha ka iseloomulik terviserada. Tegu on Käruga ja Käru põhikooliga. Saime 33 õiget vastust, seitse kiiremat olid Karl Hendrik Holst, Ramon Reimets, Marta Olvet, Raido Raagmaa, Eleri Hirv, Kätlin Veber ja Priit Madisson.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on Eesti üks omapärasema kujuga järvede komplekt. Pikad sõrmelaadsed poolsaared ja lahesopid viitavad liustikujõelisele tekkele. Sopilised põllumaad ja vähene soostumine on omane kõrgustikule. Tegu on niisiis Kisejärvega (Kisõjärv, ka Küsajärv, Kiisajärv, Kisi järv), tema idapoolse naabri Pahijärve (ka Paijärv) ja muude seltsilistega Kärinä külas Misso vallas Haanja kõrgustikul. Pildi põhjaservas on näha ühe tuntuma piimafarmi - Nopri talu maad. Järved koos ümbruskonnaga on liigitatud Kisejärve maastikukaitsealaks, mis pakub elupaigakaitset muu hulgas ka kalakotkale. Saime 36 õiget vastust, seitse kiiremat olid Timo Kangur, Sander Mirme, Eleri Hirv, Raido Raagmaa, Kätlin Veber, Ivo Ojamäe ja Karl Hendrik Holst.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsitava pildi iseloomulikuks tunnuseks on suur mahajäetud hoonete kompleks looduslikus keskkonnas suhteliselt rohke värske vee läheduses -- näeme katusel kasvavaid puid, varemeid, jõge ja all vasakus nurgas ka hüdrorajatisi lüüsidega. Tegu on tööstusliku iseloomu omava kompleksiga, kuid nähtavasti on idapoolsemad osad puhkekeskustena siiski kasutusel. Pildi roheline foon osutab Ida-Eestile ja kaserikkale madalale piirkonnale. Leiame küsitava Kullavere jõe äärest, Metsakülast Kasepää vallast. Tegu on Kirovi kalurikolhoosi Omedu osakonna ja valgumarjatsehhiga, huvitava muinsuskaitseameti poolt väärtustatud arhitektuurse rajatisega, mis praegu inimtühjas paigas laguneb. Saime 18 õiget vastust, seitse kiiremat olid Priit Madisson, Timo Kangur, Eleri Hirv, Aigar Tarre, Priit Rooden, Marta Olvet ja Ivo Ojamäe.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsimus oli inspireeritud osakonna viimasest ekskursioonist, mis tegi peatuse ka pildil nähtava vaatamisväärsuse juures. Nimelt on fookuses sild, millel on katus. Teadaolevalt on see ainuke katusega sild Eestis. Tegu on Järuska sillaga üle Pungerja jõe Tudulinna vallas Lemmaku külas. Katus pole ainult ilu pärast, sellel on kaks olulist funktsiooni -- esiteks kaitseb see puitkonstruktsioone ja teiseks, kannab ka silla raskust. Pildil on näha vanajõe soodid, millel paiknevaid madalaid heinamaid kutsutakse kohalikus pruugis loimadeks. Lisaks on märgata Pungerja jõe kaldal jooksev üpris kilplaslik tankitõrjekraav, mille punaväelased rajasid 1941. aastal. Saime 45 õiget vastust, seitse kiiremat olid seekord Karl Hendrik Holst, Mihkel Puusepp, Marta Olvet, Sven Veskioja, Eleri Hirv, Raido Raagmaa ja Timo Kangur.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil nähtav maastik on poollooduslik, kummaliste tehisküngastega ja hoonete jäänustega, millel võimust võttev võsa näitab, et tegu on nõukogude aja jäänukiga. Selliseid objekte on Eestis üllatavalt palju. See siin on Pahkla raketibaas Raplamaal Kohila vallas, mis rajati alles 1973ndal aastal. Pildil on näha komandopunkti, lokaatorimäge ja muid militaarseid jäänuseid. Tegelikult ei valinud me pilti raketibaasi pärast. Sellel endisel kinnisel territooriumil paikneb ka hulk suuri rändrahne, millest kaitsealused Eestimaa kivide kuningas ehk Pahkla Suurkivi ja Mägrakivi jäävad pildil komandopunktist põhja pool olevasse metsatukka. Saime 14 õiget vastust, seitse kiiremat olid seekord Sander Mirme, Mihkel Oviir, Eleri Hirv, Ülle Anton, Mihkel Puusepp, Sven Veskioja ja Priit Madisson.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Üksik korsten - jäänuk endisest tööstusest ja väga omanäolised ovaalsed müürid. Äratundmiseks on jäetud põhja-lõunasuunaline raudtee oma kolme rajaga, mis viitab jaamale või suuremale asulale. Tegu on tööstusega, mis on andnud näo asulale nagu seda täna tunneme. Korstnal on, muide, uhke kiri KADAK. Karl Kadak tõusis karjapoisist lubjakuningaks, Eesti üheks jõukamaks meheks. Lubjatööstus tegutseb Rakkes edasi oma iseloomulikul valendaval moel, mida me seekord pildile ei jätnud. Saime 44 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marta Olvet, Tanel Dovnar, Maria Anttila, Priit Madisson, Kätlin Veber, Mihkel Puusepp ja Kristi Zirk.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Hindasime nähtavasti üle perioodilist nurinat, et meie küsimused on liiga lihtsad. Täna saame tõdeda, et vastajaid oli rekordiliselt vähe, ainult kolm. Seekordse geograafilise mõistatuse lahendasid Timo Kangur, Elli Altin ja Eleri Hirv. Võimalik, et ülesanne kukkus nõela heinakuhjast otsimisena välja. Paar pidepunkti aga mõistatuses siiski vist leidus - pildi tonaalsus viitab eelkõige Viljandimaale ning üks korraliku kattega maantee. Tegu on Vana-Virsti taluga Mäekülas Karksi vallas Viljandimaal. Ja Elli Altini vastusest saime teada, et pildi silmaks olevas tiigis elabki kaitsealune tiigikonn, keda kudemisrände ajal aidatakse seal üle tee. Nii et meie konnade rändest ja põllulapi kujust inspireeritud küsimus tabas märki.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Meandreerumist, sootide-vanajõgede teket saab otsida tasastel laiadel lammidel ja eriti seal, kus kaldad on liivased või turbased. Neid on Eestis omajagu. Kohe tuleksid meelde Koiva, Mustjõgi, Valgejõgi, Vääna, Halliste, Põltsamaa, Pungerja, Piusa, Õhne jne. Meie küsitu on vaata et kõige tuntum ja kindlasti üks silmatorkavamaid - jõgi kuulub Eesti esimesse kategooriasse ja suurema osa oma voolust viib ta soiste tasandike vahelt läbi. Jutt on Suurest Emajõest Nasja nurga juures, Kavilda jõe suudmealal, Puhja vallas. Saime 52 õiget vastust, seitse kiiremat olid Priit Madisson, Jako Niit, Marta Olvet, Sander Mirme, Karl Hendrik Holst, Maria Anttila ja Ramon Reimets.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on põnev järvistu, mille igal järvel on praktiliselt eri tooni veepind. Tuleb see järvede erinevast toitumisest ja veerežiimist. Tegu on loomulikult Aegviidu Nelijärvede kagupoolse osaga, kus all nurgas on heleroheline vetikatest reostunud Purgatsi järv ja ülanurgas tume Vahejärv. Piibe maantee ja raudteelõik aitavad samuti. Saime 38 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marta Olvet, Madis Rehepapp, Maria Anttila, Sven Veskioja, Sander Mirme, Krista Tõnisson ja Mihkel Puusepp.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pole raske mõista, et tegu on inimkäe poolt kujundatud maastikuga. Paistab suhteliselt värske ja hooldatud olevat ja ilmselgelt mitte kuigi odav. Mis tähendab, et millegagi peaks kõik see tagasi teenima. Jah, tegu on golfikeskusega, millel hakkab silma rohkesti liivaväljakuid. Liivane pinnas on selle golfikeskuse tunnusmärk, Balti maades unikaalne ja leiame ta Reiu külast Pärnu külje alt mere äärest. Õigeid vastuseid tuli 36 ja seitse kiiremat olid Priit Madisson, Sander Mirme, Mihkel Puusepp, Tanel Dovnar, Eleri Hirv, Sven Veskioja ja Raido Raagmaa.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Raske pole mõista, mis küsitaval pildil on - sedatüüpi vonklevaid krossiradasid on pea igas vallas, kohati igas külas. See siin on kindlasti vägagi silmatorkav - me pole Eestis veel kohanud paika, kus erineva suuruse, katte ja harrastuse jaoks mõeldud radasid oleks nii palju ning tihedalt pilkupüüdva ornamendina kokku surutud. Roosaare saaks seda kasutada näitena fraktaalsest joonest. Tegu on Laitse rallipargiga, mis asub Hingu külas, Kernu vallas. Saime 58 õiget vastust. Seitse kiiremat, kes preemiapunkte saavad, on Sven Veskioja, Jako Niit, Ramon Reimets, Mihkel Puusepp, Hannes Palang, Marta Olvet ja Timo Kangur.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on üks omapärane küla, mis oma geograafilise iseärasuse omandas 1957ndal aastal piiriõgvenduste tagajärjel Vene NFSV-ga. Tehniliselt pole tegu Eestimaaga, mille tundmise ümber meie mõistatamine keerleb. Küla asub järve kaldal, pildi järgi võiks arvata, et isegi neemel (mis on tõsi). Ja nagu näha - on täiesti mahajäetud, inimtegevuse aktiivseid jälgi ei ole, külas võtab võimust võsa ja teed on rohtunud. Tavaliselt rüüstatakse sellised hüljatud majad kiiresti ja tassitakse laiali, aga see ongi üks küla täpsema asukoha leidmise võti - tegu on Tupka (Dupki) enklaaviga, millele naljalt ligi ei pääse. Tuleks sõita läbi Eesti territooriumi või ligineda Pihkva järvelt Kulkna saare poolt. Saime 25 õiget vastust, seitse kiiremat, kes preemiapunktid saavad, on Priit Madisson, Raido Raagmaa, Eleri Hirv, Sander Mirme, Hannes Pehlak, Ivo Ojamäe ja Karl Hendrik Holst.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pealtnäha ilmetu ja sisutühi pilt oli antud võimalikult suures mõõtkavas, et näha oleksid olulised vihjed. Kõige silmatorkavamad nendest on ehk tihedalt maapinda täkkivad ümarad augukesed, mida me oleme varem kohanud juba Kõrvemaa keskpolügoonil. Tegu on pommiaukudega. Pildi lõunaservas on kadunud küla jäljed kiviaedade näol. Maastik on loopealselt mererannalt, näha on ka meie lemmikud rändrahnud :) Kui hävinud küla, Bisagidbyn, ära nimetada, siis viib otsing kiiresti Suur-Pakri saarele, mida nõuka-ajal kasutati õppepommitamise harjutusväljakuna. Saime 20 õiget vastust, seitse kiiremat seekord Sven Veskioja, Jako Niit, Ivo Ojamäe, Kätlin Veber, Priit Madisson, Raido Raagmaa ja Timo Kangur.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Julgesime küsida väga hästi äratuntavat kohta - Eesti geograafia seisukohalt on märkimisväärseim kindlasti jõel nähaolev juga. Sellel on varju järgi kõrgust nii kahekorruselise maja jagu, seega 6-7 meetrit. Ega meil neid jugasid ülemäära palju ei olegi, siin komplektis näeme aga ka uhket iseloomuliku arhitektuuriga lossi, mis ei lase palju kahelda, et tegu on Keila-Joaga. Kes taipas prof Oja tsitaati "See ei ole Eesti - seda nüüd kohe kindlasti --" otsingus kasutada, jõudis ka väga kiiresti vastuseni :) Saime 52 õiget vastust, seitse kiiremat olid seekord Sven Veskioja, Mihkel Puusepp, Priit Madisson, Timo Kangur, Mihkel Kree, Eleri Hirv ja Marta Olvet.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Ilmselt pole keeruline taibata, et pildil on üks meie tehnogeensetest maastikest. Seda reedavad veekogu hallid, järelikult paesed, perved. Eristada võib murtud kaldaid kui ka puistanguid. Niisiis paepinnasesse rajatud karjäär, mis on vett täis. Kanuutajate järgi võib hinnata kanali laiuseks 50-60 m ning tõenäoliselt ei kohtaks siin matkajaid, kui tegu oleks lühikese lokaalse karjäärikesega. Meie pilt on võetud Eesti tuntuimast, Aidu, karjääri rajatud vee- ja seiklusmatkakeskusest Aidu-Nõmme külas, Püssist mõne kilomeetri kaugusel kagus, kõige idapoolsemas tranšees. Saime 37 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marek Karm, Priit Madisson, Kätlin Veber, Sander Mirme, Mihkel Puusepp, Sven Veskioja ja Marta Olvet.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildiga püüdsime anda väikeses panuse juba hääbuma hakkavasse Eesti märgi kampaaniasse. Tegu on rändavate kividega, mis on enda taha, madalasse vette, jätnud nähtava vao. Eeldab liivasegust rannikut paraja suurusega kividega. Kõige tüüpilisemalt leiame sellise Väinamerest. Konkreetne pilt on Kakrarahul, Puise nina lähedal Ridalas. Kivide rändamise põhjust pole raske ära arvata - tegu on jäälükkega. Suurele jäämassile pole kivimüraka liigutamine probleem. Huvitav on see, kui palju ühe hooajaga kivi liikuda võib. Tähelepanelikul vaatlemisel võime näha ka varasemate liikumiste jägi. Abiks on ka vanemad ortofotod. Saime 19 õiget vastust, viie kiiremana läksid arvesse Hannes Pehlak, Eleri Hirv, Madis Rehepapp, Jako Niit ja Heiko Kruusi.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eelmise nädala kommentaaridest saime juba selgeks, et defektina mõjuv pildi "määrimine" tuleb kõrgusmudeli veast - foto venitakse valele kõrgusele ja see tähendab ka pikslite horisontaalset nihet. Miks ja kus selline kõrgusmudeli viga võiks olla? Nimelt, ajalehe Põhjarannik 3. mai numbris 2013 leiab artikli pealkirjaga "Maalihe viis kaasa tüki Purtse Hiiemäest" http://pr.pohjarannik.ee/?p=7605, mis kirjeldab üht kõrguste kiire muutumise põhjuseid. Nagu ortofoto metainfost lugeda võime, toimus maalihe vaid paar nädalat enne pildistamist. Saime 28 õiget vastust, viis kiiremat olid Tanel Dovnar, Timo Kangur, Kätlin Veber, Priit Madisson ja Risto Reinhold.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Väljapeetud geomeetria kuulub ilmselgelt inimmõjude valdkonda - tegu on madala luhaga, kus jõed on aetud süvendatud kanalitesse. Kraavitamisega tõstetud kaldavallidel on õrnas kevadises roheluses pajuvõsa. Pildi uurimisel võib selgeks saada, et selle sünge toon tuleb luhta katvast suurveest. Pannes nüüd elemendid kokku - niidetav avar luht, kevadine mastaapne üleujutus, jõuline hüdroloogilise võrgu korrigeerimine - jõuame kõige tõenäolisemalt Matsalu rahvusparki. Sealt ongi võetud meie pilt Raana jõe suubumisest Martna (Rannamõisa) jõkke. Saime 32 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Sander Mirme, Jako Niit, Eleri Hirv, Laur Saar, Sven Veskioja ja Priit Madisson.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Et tegu on inimtekkelise muuliga, ei ole keeruline aru saada. Natuke ootamatu on aga selle asukoht. Pildilt on näha, et see on rajatud settimise takistamiseks, tõenäoliselt jõega seotult, ja peab olema märkimisväärse vanusega - settinud luitevallid ja nendevahelised älved täidavad kogi pildi parempoolse serva. Läänerannikult me sellist muuli ei leia. Oleme ka varem tähelepanu jutinud sellele, et mererannikul nii lähedal veepiirile puistut praktiliselt ei leia. Ja siin ongi üllatus - tegu on ainsa Eestile kuuluva maatükiga Peipsi vastaskaldal, täpsemalt küll teisel pool Narva jõge Skamja (Kuritšeki) külas, Narva jõe lähtel. Tegu on ühega neljast tammist (buunist), mis rajati 1930ndate lõpus kaitsmaks Peipsi väljavoolu ummistumist setetega. Kuigi Nõukogude ajal lõigati Eestilt Narvatagused vallad ära, ei muudetud piiri Peipsil ja selle lähtepunkti Kozlov Beregi kaldas ja nii kuulub strateegiline pääs Peipsilt Narva jõkke (seni veel) täielikult Eestile. Lähemalt: Pae, Taavi (2014). Eesti-Vene piir Vasknarvas Euroopa Liit Narva jõe paremkaldal. Akadeemia, 10, 1731−1746. Saime 38 õiget vastust, seitse kiiremat olid seekord Ramon Reimets, Jako Niit, Timo Kangur, Raido Raagmaa, Eleri Hirv, Sander Mirme ja Edgar Prass.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Seekord siis vahelduseks oli suhteliselt lihtne küsimus, eriti neile, kellel kogemusi looduse matka- ja õpperadadega. Tegu on kõrgele tõstetud piirdega, millel vaateplatvormid. Maastikku on kõvasti hooldatud - laudtee keskel näeme niitmise jägi, pildi servas on lausa niidetav muruplats, mis viitab inimasustuse lähedusele. Pildi edelaserv on aga eriti reetlik - liivarand ja veepiir koos paviljonidega osutavad selgelt Pärnule. Tegu on niisiis Pärnu rannaniidu matkarajaga rannapromenaadi lõpus. Saime 38 õiget vastust, viis kiiremat olid Eleri Hirv, Mihkel Oviir, Maria Anttila, Tanel Dovnar ja Ramon Reimets.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Kui ufod ja muud paranormaalsed nähtused loovad Ameerikas kõigile tuntud maisipõlluornamente, siis Eestis on nende katsepolügon, kus harjutatakse murutraktoriga kirjutama lihtsamaid sõnu. Kui me küsimuse välja viskasime, ei teadnud, et "see on väga geograafiline küsimus :) Nimelt on Võrumaal Varstu vallas Harjukülas Jõeäärse talus (kohe MIA põllu kõrval) 1981. aastal TRÜ lõpetanud geograafide Jaak ja Külli K*** suvekodu." Nii saime teada Ülle Antoni vastusest. Lisapunkt Üllele! Küsimus oli kahtlemata raske, erilist pidepunkti peale Võrumaale viitava pildi tonaalsuse ja võibolla ka mustsõstraistanduse eriti võtta ei olnud. Õigeid vastuseid saimegi ainult 10, mille tõttu premeerime lispunktidega seekord esimest seitset: Sander Mirme, Eleri Hirv, Ülle Anton, Ivo Ojamäe, Ülle Liiber, Rait Roosve ja Krista Tõnisson. Tänud ka küsimuse autorile Rene Ottessonile!
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pealtnäha nõela otsimine heinakuhjast muutub natuke lihtsamaks, kui panna kaks asjaolu kokku: a) koht peab olema mõne linna lääne-loode suunas väljuval maanteel (NB! kergliiklustee! tänavavallgustus) ja b) kevadine spordiüritus. Kasuks tuleb lahendusel ka üks infopäring, mida väga palju ei taibata ilmselt kasutada - metainfo küsimine. Sellega saab teada, millal ortofotod on tehtud ja selgub, et järgi jääb sõrmeotsatäis kuupäevi ja variante. Meie pilt on tehtud 10.05.2015 ning sellel päeval toimus Tartu jooksumaraton Otepäält Elvasse. Otepäält startinud jooksjad ongi ülelennule peale jäänud. Saime 34 õiget vastust ja enamikule andsime ka lisapunkti Tartu jooksumaratoni mainimise eest. Viis kiiremat olid Sander Mirme, Eleri Hirv, Kätlin Veber, Raido Raagmaa ja Mihkel Puusepp.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Lumememme varju omav objekt on teravamal vaatamisel tuuleveski. Ja kindlasti mitte mõni vare, mida on Eestimaal sadu, vaid täisvarustuses tuulelabadega, korralikult eksponeeritud, sest näeme parklat, kõnniteed, ringikujulist kiviaeda jne. Koht on ka selline, et tuuleveski peaks olema maastikul hästi märgatav ja märgiline. Eesti tõenäoliselt kõige tuntum tuulik - Adavere oma see kindlasti ei ole - kõrvalolev tee on selleks tunduvalt madalama kategooriaga ning puuduvad juurdeehitesed. Meie pildi veskit tuleb aga samuti otsida heast põllumajanduspiirkonnast ja kuskilt mõisakeskuse lähedalt, sest puude allee sellele viitab. Tegu on niisiis Kuremaa mõisa hoonetekompleksi kuuluva Kuremaa tuuleveskiga Jõgevamaal Mooritsa külas. Saime 46 õiget vastust, seitse kiiremat olid Taavi Pipar, Jako Niit, Ivo Ojamäe, Priit Madisson, Kätlin Veber, Ramon Reimets ja Holger Ehrlich. Selle küsimusega tõmbame aastale 2016 joone alla ja kuulutame peagi välja võitjad.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Panime mõõdu pildile näitamaks, et tegu ei ole mingi suvalise uppunud rauast paadiga. Tegu on korralike mõõtmetega laeva jäänustega, ühe tuntuma ja ka nähtavama Eesti vetes. See laev sõitis madalikule 1980-ndal aastal ja oli aastaid tontlik monument merele kiikajatele. Tänaseks on veepealne osa suuremas osas vanarauaks lõigatud. Jutt on niisiis Sõrve poolsaare läänekaldas, Kaugatoma lahes asuvast nn Kreeka laeva ehk Volare vrakist. Saime 32 õiget vastust. Seitse kiiremat olid seekord Mihkel Puusepp, Timo Kangur, Eleri Hirv, Sander Mirme, Kätlin Veber, Priit Madisson ja Hannes Pehlak.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Eestis võib leida mitmeid selliseid rõngasvalle. Jutt on maalinnadest. Paljud neist kasutavad ära looduslikke olusid - kõrgendikke ja neemikuid. Ka pildil nähtav on kohalikus mõttes kõrgendikul, kuid ilmselgelt on tegu üldiselt tasase maaga. Miks nii palju oli vaja vaeva näha tasasele maale sellise valli ehitamisega? Ju siis pidi muinasajal olema siin rahvast palju ja ühiskond jõukas. Ettevõtlikud saarlased said loomulikult sellega hakkama. Tegu on Saaremaa ühe suurema linnusega - Pöide ehk Kahutsi maalinnaga. Saime 33 õiget vastust, seitse kiiremat olid Jako Niit, Kätlin Veber, Mihkel Puusepp, Ramon Reimets, Sander Mirme, Risto Ülem ja Timo Kangur.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Tegemist on saarekesega, mis on omapärase pika kitsa nabanööriga - maasäärega, tombologa - maa küljes kinni. Sellist pilti võiks kahtlustada Häädemeeste või Tahkuranna kandis, kus rannajoon jookseb põhja-lõunasuunaliselt ja asustus jääb päris kaldasse. Aga ei, sealt me seda ei leia. Niivõrd rannas jooksvat sõiduteed koos kergliiklustee ja ülesvuntsitud eramutega tuleks otsida ikka kuskilt linna lähedalt. Kui mõte viib Viimsi poolsaarele, siis on vastus ka leitud. Pildil on Pandju saar, mille meri on päris pisikeseks uhtunud. Nimi tulenevat samast tüvest, mis soomlaste pantio - linnu- või kalapüügivahend. Saime 55 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ramon Reimets, Hannes Pehlak, Madis Rehepapp, Priit Madisson, Peep Teppo, Eleri Hirv ja Sander Mirme.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Võiks ju arvata, et tegu on Põhja-Eesti mingi tööstusliku haruraudteega, sest kõik rajad on kaubavagunitega kinni pandud. Kui siin peaks mingi reisirongiliiklus toimuma, siis selline situatsioon poleks lubatav. Ka jõgi on muljetavaldav - tegu pole kindlasti mõne tagasihoidliku ojaga. Väga oluline detail on tehnilist laadi - pildid on kokku kleebitud diagonaalis. Keset Eestit seda tegema ei peaks. Kuna piirialadelt on väljas uued ortofotod, siis tekkis meil kiusatus jätkata eelmise nädala lainel :) Niisiis, koht, kus me kõike seda näeme on Eesti kagupiiril. Tegu on Petseri raudteejaamaga, mis jääb Vene poolele, Piusa jõega ja Voropi külaga sellest põhja pool. P.S. Petseri jaamast pärineb ilmselt ka Eesti kõigi aegade kuidagigi mõõdetud külmarekord. Kohaliku kirjasaatja teatel oli Petseri raudteejaamas termomeeter näidanud –50 °C ja lisab, et enam madalamat temperatuuri ei saanud kraadiklaas näidata, kuna skaala lõppes ära :( 1940. aasta 17. jaanuari varahommik. Küsimus ei olnud keeruline, saime 43 õiget vastust, seitse kiiremat olid Ramon Reimets, Maarja Kõue, Merli Ilves, Mihkel Puusepp, Eleri Hirv, Madis Rehepapp ja Timo Kangur.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Väga vastuollu me oma pildimängu pealkirjaga "Tunne Eestimaad" siiski seekord ei läinud. Igaks juhuks jätsime hübriidkaardi väljanägemise, millelt tunneb ära riigipiiri leppemärgi pildi vasakus ülaservas. On üldse vast viis-kuus varianti, kus sellise orientatsiooniga piirilõik lubab lõunapool sood ja järve, või vähemalt, kus saaks seda kahtlustada. Kõige ilmsemalt Lätis, Häädemeeste valla naabruses. Seal siis ongi Reiu jõe lätted, mis saavad alguse pildil olevast Kodaj või ka Soka järvest. Tõsi, ametlikult loetakse Reiu alguseks seda kraavikest, mis Eesti poole peal pildil õrnalt näha jääb. Saime 31 õiget vastust, viis kiiremat olid Peep Teppo, Sander Mirme, Tanel Dovnar, Raido Raagmaa ja Timo Kangur.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildil on ilmselgelt järv ja selles paistev heldam laik. Selles laigus sisaldubki vastus küsimusele. Tegu on järves asuva seljandikuga, millel on muistse järveasula jäänused. See on Eesti jaoks unikaalne arheoloogilise leid ja muistis. Kui see fakt tuttav ei tundunud, siis natuke abiks on ka järve selge vesi, mille poolest on järv meil esirinnas. Läänepoolsel kaldal on kunstlik tiik, nii et asustamata paigaga ka tegu ei ole. Tegu on niisiis Koorküla Valgjärvega, mis asub Valgamal Hummuli vallas Jeti külas http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/artikkel2315_2312.html Õigeid vastuseid saime 18, viis kiiremat olid Sander Mirme, Priit Madisson, Eleri Hirv, Jako Niit ja Kätlin Veber.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Meid paelus küsimuse esitamisel efektne geomeetria ja ootamatu seik, et kuskil kaugel metsade vahel paikneb selline haritav maatükk. Pildil on siis Läänemaal Noarootsi vallas asuv Gräsve talukoht, mis aeti nõukogudeaegse maakorralduse käigus n.-ö sirgeks. Ajalooliselt on talu ümbrus olnud pigem sooheinamaad ja maastik valdavalt avatud. Tänasel hetkel siis valdavalt metsane, vaid vana talukoht meenutab kunagist maastikustruktuuri. Mitmed vastajad olid targemad kui me ise, vastustest saime teada veel ka seda, et hetkel on seal röövlindude ja rähnide seireala. Õigeid vatuseid saime 23, viis kiiremat neist olid Sander Mirme, Ramon Reimets, Kätlin Veber, Raido Raagmaa ja Mihkel Puusepp.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Esitatud pildi pühendasime eelmise nädala neljapäeval toimunud sündmusele. Tegu on ilmselgelt olulise hoonega, sest mingi suvalise farmihoone varemeid sellise hoolega ei konserveeritaks. Liigendatud välismüür ja avatud pargiala ümber selle viitavad mõisahoonele. Nüüd jääb natuke veel mõelda, millise mõisahoone müürid sellises seisus võiksid olla ja vastuse leiame selle mõisaga seotud asutuse pompöösse uhiuue maja kõrvalt. Tegu on niisiis Eesti Rahva Muuseumi koduga - Raadi mõisa südamikuga. Saime 34 õiget vastust, viis kiiremat olid Ivo Ojamäe, Eleri Hirv, Sander Mirme, Mihkel Puusepp ja Jaanus Padrik.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Küsimuse juures märkisime vihjena, et jätkame rõngasstruktuuride lainel. Pildi keskel, tõepoolest, võib märgata päris korrapärast ringikujulist, ümbritsevast eristuvat taimkattekooslust. Pind on veidi pruunikam, ilmselt siis turbasem ja niiskem ning ringi serval on puude kõrgus suurem, mis viitaks nagu mineraalsemale vallile soosetete all. Kui 2005. aastal avastati Maa-ameti kaardiserveris ortofotot silmitsedes see ümar struktuur, siis mõtted viisid potentsiaalsele meteoriidikraatrile. Hilisemad uuringud on siiski kinnitanud, et ilmselt pole tegemist meteoriidi jäljega, vaid lihtsalt väikese ringile sarnase kujuga rabalaamaga. Koha leidsid üles 28 vastajat, viis kiiremat olid Ramon Reimets, Peep Teppo, Eleri Hirv, Triin Hinnosaar ja Raido Raagmaa.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Pildi keskel on ilmselgelt staadion, väga heas korras, ei mingi butafooria. Nii veideral staadionil peab olema hea põhjus olla just nii väike ja nii ümar. Automudellismis, kus võiks ümar staadion kõne alla tulla, pole vaja markeerida aga jooksuradasid. Kuid meil on ju olemas vähemalt üks kiiksuga koht, kus sellised asjad oleksid omal kohal. Jah, tegu on Lottemaa staadioniga Reiu külas Pärnu külje all - suhteliselt värske asjaga Maa-ameti ortofotodel. Saime 33 õiget vastust, viis kiiremat olid Ramon Reimets, Maria Anttila, Madis Rehepapp, Sirle Kangur ja Age Alas.
Millega on tegu ja kus see asub? Puzzle Image
Allikas: Maa-amet

Esmapilgul võiks pakkuda, et tegemist on mõne naftašeigi villaga kõrbe servas, aga Eestis ei saa ju seda olla! Mis siis põhjustab palja maa teket kõrge taraga piiratud hoovis? Üks põhjustaja on pildi keskel ka silma teritamisel näha – selle vari meenutab kangesti elevanti. Ja elevandiga ongi tegu! Niisiis on pildil Tallinna loomaaia paksunahaliste maja koos ümbritsevate tarandikega. Saime 31 õiget vastust, viis kiiremat olid Ramon Reimets, Kätlin Veber, Mihkel Puusepp, Madis Rehepapp ja Oskar Vevers.
geograaf

Kutsume ettevõtteid ja organisatsioone pakkuma välja magistritööde teemasid

Publik

Tule kuula doktorantide põnevaid välkloenguid ja vali oma lemmik!

Geograafia osakonna seminar: „Eddy-covariance measurements in wetlands and urban areas“, Prof. Krzysztof Fortuniak

Geograafia osakonna seminar: „Eddy-covariance measurements in wetlands and urban areas“, Prof. Krzysztof Fortuniak