Selle aasta viimane küsimus. Mis on pildil ja kus see asub?
Lõpetasime aasta päikesepaistelise idüllilise pildiga kuskilt ajaloolisest rannakülast, sest rannal tihedalt kokku hoidvad majakesed, mille ees on paadid ja kividest seatud paadilautrid, ei saa olla muud kui võrgu- ja paadikuurid. Näha on ka varesjalad ehk harjamalgad katuseharjadel, mis käivad kokku rookatustega. Seega lõhnab muinsuskaitse järele. Paraku ainult lõhnab, kaitse all on vaid kividest lautrid kuuride ees! Sellele vaatamata annab põlise rannaküla internetiotsing koha kiiresti välja, kuigi paljudele on see põhjaranniku maamärk niigi teada. Tegu on Altja võrgukuuridega ja Tite- ehk Suurkiviga nende ees Lääne-Virumaal Haljala vallas. Soovime pildiga sitkust ja püsivust kõigile pildimängu osalistele ning päikeselist ning turvalist saabuvat aastat! Teeme nüüd pikema pühadepausi ja jätkame 15. jaanuaril.
Õigeid vastuseid saime 67, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Andres Org, Aleksander Tamm, Liina Palu, Heiko Kruusi, Marje Jõearu ja Mariann Lutsoja.
Mis on pildil ja kus see asub?
Peame möönma, et pilt on veidi monotoonne, aga selles peitub ka oma võlu. Noodijoonestikku meenutavad võred on kaootilises seisus, sest oleme lõiganud kaadri asjandusest, mis on alles ehitusjärgus. Kõige olulisemaks tunnuseks on täpne ida-läänesuunaline ridade joondus, sest nii saab lõunast langeva päikeseenergia kõige efektiivsemalt kätte. Jah, päikesepaneelid on siin veel monteerimata, aga asja mastaapsust on võimalik hinnata all pildi nurgas oleva pinnasetee järgi. Tänaseks on Kirikmäe päikesepark juba avatud ning on hetkel Baltimaade suurim. Asub see ajaloolisel Läänemaal, Lihula külje all Alakülas.
Saime 46 õiget vastust, seitse kiiremat olid Hendrik Neubauer, Martti Suur, Marje Jõearu, Elmo Jõeleht, Mariann Lutsoja, Raido Raagmaa ja Martin Tuul.
Mis on pildil ja kus see asub?
Selle võrdlemisi värvikireva rabamaastiku juures torkavad silma risti üle kraavi jooksvad triibud, mis ongi asja tuumaks. Meenutades haava kinninõelumise õmblust on nendegi mõte ravida katki tehtud organismi. Otse öeldes on tegu soode taastamise ühe näitega, kus kraavile on rajatud väljavoolu takistavad vallid. Asub see Lahemaa rahvuspargi territooriumil Laukasoos, Lääne-Virumaal ja see on ELFi projekt.
Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mariann Lutsoja, Andres Org, Elmo Jõeleht, Mihkel Puusepp, Martti Suur, Eleri Hirv ja Raido Raagmaa.
Mis on pildil ja kus see asub?
Mis on pildil ja kus see asub?
Pilt on valitud eelkõige langevaid tetrise klotsikesi meenutava geomeetria tõttu. Veekogud on kahtlemata inimtekkelised. Nende planeeritud kaldad paistavad hallika tooni järgi otsustades sisaldavat lubjakivi ja see piirab juba otsinguala! Mis on nende tiikide otstarve, meie öelda ei oska. Üks võimalus on, et kuivenduseks, sest kõrval on näha madalsoo ja tiigi kaldad on sellest paar meetrit kõrgemale tõstetud. Muus osas domineerivad valgusrohked männimetsad ja teedevõrk ümber tiikide on üllatavalt tihe ja nurgeline, justkui ootaks uute elamute kerkimist. Kui saaksime siia peale panna katastrikaardi, siis pole enam kahtlust - ongi krunditud uusarenduse piirkond. Usaldame mitmeid saabunud vastuseid, mis väidavad, et tegu on ebaseaduslike tiikidega kaitsealuste taimeliikide kasvukohas Rooslepa külas, Lääne-Nigula vallas. Ai-ai, paha lugu!
Saime 26 õiget vastust, seitse kiiremat olid Siim, Marje Jõearu, Kristjan Kajaste, Lauri Kann, Hendrik Neubauer, Mihkel Mikkelsaar ja Joosep Truupõld.
Mis on pildil ja kus see asub?
Sellised sõõrid meres on Eesti oludes väga unikaalne nähtus. Mujal maailmas on see palju levinum. Kui ära tabada, millega on tegu, siis pole ilmselt keeruline kohta üles leida. Tegemist on avamerekalakasvatusega, neid ringe nimetatakse kalasumpadeks ja leida võib neid Saaremaal Tagalahes Veere sadama ees.
Saime 63 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Mariann Lutsoja, Vaimar Abel, Helari Buht, Mihkel Puusepp, Raido Raagmaa ja Andres Org.
Mis on pildil ja kus see asub?
See kolmekeelse kitarri kõlakasti ava meenutav motiiv asub üpris selgelt suure kõrgepingeliini all - ka teine trass jookseb kõrval. Nii et jutt on laiast, vähemalt 150-meetrisest liinitrassist ja nähtavasti 330kV pingest. Selliseid on raske mitte märgata kuuse-männi-segametsadest läbi jooksmas. Ja väga tihti need liinid üle järve ei jookse. Aga Kõrvemaal Anija vallas, Kakerdaja raba läheduses asub väike Kreo Linajärv, mis ongi meie pildi fookuses.
Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Joonatan Kama, Andres Org, Eleri Hirv, Marta Olvet, Hendrik Neubauer, Vaimar Abel ja Helari Buht.
Jällegi pildid Eestimaa pinnal. Millega on tegu ja kus see asub?
Parkimisplats on kindlasti suhteliselt värske rajatis - tähelepanu tõmbav trompetiga ingli sümbol on uuem matuste pop-kultuuri osa, ehkki viimsepäevapasunat puhuv barokne peaingel Miikael pole meie kirikutes sugugi tundmatu. Surnuaed ise on aga selgelt vana. Sellest annavad tunnistust maakividest laotud aed, vanad hauad ja väärikad puud. Renoveeritud parkla viitab omavalitsuse jaoks kesksele kalmistule. Asfalti puudumine aga kergele distantsile suurematest linnadest. See on aga üpriski tavaline kihelkonnakirikute või nende kalmistute puhul. Nii et otsimisel võiks kõigepealt need üle vaadata. Ja tõepoolest, tegu on Helme kihelkonna kalmistuga Tõrva linna külje all.
Saime 75 õiget vastust, seitsme kiirema hulka jõudsid Aleksander Tamm, Joonatan Kama, Mariann Lutsoja, Mats Mikkor, Helari Buht, Martti Suur ja Sigrid Paavle
Mis on pildil ja kus see asub?
Meie tähelepanu langeb pildi keskel olevale väljakule. Sellel võib ära tunda minigolfiraja. Golfist endast põnevam on ühele geograafile kindlasti kolme Balti riigi kontuur, millel see rada lookleb. Hajusalt paiknevad kivikatusega majad viitavad sellele, et tegu võiks olla üpris suure mõisakompleksiga, kuhu on oodatud külastajaid. Metsades on näha palju mändi, aga ka kuuske ja lehtpuud, mida võiks otsida kuivematelt leetmuldadelt. Lõuna-Eesti künkaid kuskilt ei aimdu, aga jõeoru sisselõikumine näitab siiski piisavalt tugevat gradienti. Sellise tunnuste koosluse leiame Lahemaa klindi eest, kus asub ka küsitav Vihula mõis Haljala vallas.
Saime 66 õiget vastust, seitse kiiremat olid Aleksander Tamm, Raido Raagmaa, Janno Tilk, Sigrid Paavle, Marje Jõearu, Knut Tamm ja Liina Palu.
Mis on pildil ja kus see asub?
Meil on tuuleparke omajagu ja uute tuugenite püstipanek pole teab mis uudis. Ilus muidugi vaadata ehitustööd. Erilisem aga on sellel pildil piirkond - see ei ole harjumuspärane Lääne- või Põhja-Eesti rannikuvöönd, mis on avatud tuultele. Tasaste põllupindade mullatoon on küllaltki äratuntavalt punaka varjundiga ja Devoni aluspõhjale viitav. Mis tähendab, et kohta tuleks otsida lõuna poolt ja sisemaalt. Jätsime teadlikult pildile piirid, mõnele oli see ehk abiks, aga meie tagamõte oli sellega esile tõsta ka veel seda, et tegu on ühe sopilisema maakonnapiiriga Eestis. Pildil on Saarde tuulepargi ehitus Tõlla külas Pärnumaal.
Saime 61 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marje Jõearu, Raido Raagmaa, Eleri Hirv, Martti Suur, Aivi Kasik, Mariann Lutsoja ja Liina Palu.
Pildi keskel on midagi kirjutatud. Kus see asub?
Ilma kirjata oleks ülesande lahendamine nähtavasti üpris keeruline. Maantee, ehitamisel olev maja, männid ja veekogu on küll pidepunktideks, aga Eestis on meil ainult üks Lenna! Nii et see kultuurigeograafiline küsimus viib meid kiiresti Setomaale. Tuhkvitsa ojale paisutatud Obinitsa paisjärve ääres ja Seto lauluemade mälestusmärkide juures asub Ilmaveere keskus. See on renoveeritud viimastel aastatel 1904. aastal valminud õigeusu Obinitsa kool-kirikust. Ettevõtmise eesotsas on laulja Lenna Kuurmaa pere. Pinnase planeerimisega nõlval tegi kopamees lauljale üllatuse, mis ka ortofotolt siis näha.
Saime 79 õiget vastust, seitse kiiremat olid Liina Palu, Aleksander Tamm, Martti Suur, Mats Mikkor, Janno Tilk, Raido Raagmaa ja Marje Jõearu.
Sügishooaja avaküsimus. Mis on pildil ja kus see asub?
Pildi asukohta pole ilmselt keeruline ära taibata - kõrgete sammaste poolt heidetud varjudest võib välja lugeda gooti stiilis sakraalehitise varemeid, mis on korralikult konserveeritud. Ida-läänesuunaline orientatsioon ainult kinnitab seda. 11. septembri küsimusele kohaselt on sellel ehitisel kaks torni. Mõlema torni tippu on valatud vaateplatvormid ja geograafiaga on neil sel moel ühendust, et õrnad kriipsud, mis seal peal paistavad, on suunad erinevatesse linnadesse. Meie hinnangul on suunad õigesti välja mõõdetud. Tegu on siis Tartu Toomkiriku varemetega.
Saime 86 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mats Mikkor, Martti Suur, Raido Raagmaa, Mihkel Puusepp, Martin Tuul, Liina Palu ja Aleksander Tamm.
Kevadhooaja viimane küsimus enne suvevaheaega. Mis on pildil ja kus see asub?
Meil oli kaalumisel see pilt üles panna 22. mai küsimuseks. Oleksime saanud prohvetiks, sest kahe päeva pärast jõudis meediasse ärev teade sellest, kuidas Vene piirivalve eemaldas Narva jõest laevateed tähistavad poid. Kaks vastastikku sõitvat kaatrit ei sõida küll piiril ja nähtavasti ei ole kuidagi seotud kirjeldatud sündmustega. Aga ikkagi, tegevusareen on põhimõtteliselt sama. Pildi kõige tunnuslikum element on lagunenud muuli jäänused, mis jooksevad loodesse. See on Narva-Jõesuu maamärk, kui nii tohib väljenduda.
Saime 58 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marje Jõearu, Janno Tilk, Raido Raagmaa, Andres Org, Vaimar Abel, Aleksander Tamm ja Tiia-Linda Purge.
Meile meeldib, kui kuskil midagi toimetatakse. Mis on pildil ja kus see asub?
Alati on nauditav jälgida, kui pildile on jäänud mingi tegevus. Antud juhul on näha killustikukeeled, mida buldooser laiali lükkab. Käib ühe asula keskväljaku uuendamine. Internetist leiame kommentaari ehitustööde kohta: "nii äge bussiootepaviljon tualettruumidega, et seal võiks bussi ootama jäädagi". Asukoha reedab kindlasti kihelkonnakirik ja selle ees olev pastoraadihoone. Tegu on Avinurme keskväljaku ja kirikuga.
Saime ümmargused 50 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Mariann Lutsoja, Marje Jõearu, Aivi Kasik, Klaid Melnikov, Mats Mikkor ja Andres Org.
Mis on pildil ja kus see asub?
Kui see saab selgeks, et mõistatuslikud valged objektid pildil on tuulegeneraatorite labad, siis edasi on juba lihtne tuletada, kus need asuda võiksid. Tulevad Eestisse meritsi, eks ole? Ja vaheladu kuskil sisemaal ei ole mõtet pidada - keeruline suure veose transport läheb ühe korraga sadamast ehitusplatsile. Nii et see on meie teine sadamapilt järjestikku ja sadamaks on väga loogiliselt Paldiski Lõunasadam.
Saime 92 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Marje Jõearu, Mariann Lutsoja, Ülle Anton, Jürgen Pikk, Raido Raagmaa ja Harrys Poll.
Taas Ukraina lipu motiivi. Mis on pildil ja kus see asub?
Kui mastaapi ei tajuks, siis tunduksid olevat telliskivi mõõtu väiksed klotsid. Sõidurajad asfaldil annavad aimu, et tegu on siiski merekonteineritega. On vaid paar-kolm sadamat, kus neid sellises koguses näha võib. See pilt pärineb siis Muuga sadamast Tallinna ja Maardu külje all. Mõned "klotsid" andsid kokku ka Ukraina lipu värvid.
Saime 82 õiget vastust, seitse kiiremat olid Joonatan Kama, Martti Suur, Maria Anttila, Jürgen Pikk, Liina Palu, Mariann Lutsoja ja Hendrik Neubauer.
Mis on pildil ja kus see asub?
1. mail koguneb maailma progressiivne üldsus punaste lippude alla, sellest ajendatuna domineerisid meie pildil rohelised katused. Näha on, et tegu on ühtse kompleksiga. Kõrvalolev põllusiil annab mõista, et linnas see ei asu. Mõnes Eesti mõisas võib ka rohkem maju leida, aga siis on need selgelt majandushooned, need siin näevad välja kui elumajad. Mõni puhkekeskus? Aga ega me ei suutnud ju varjata reetlikke detaile - paaril hoonel on näha sibulakuplid, ehkki tuntud peahoone on kaadrist väljas. Pildil on näha ka kuulsad majakõrgused puuriidad ja isemajandamist toetavad peenramaad. Tegu on kohe-kohe Moskva patriarhaadi alluvusest lahkuva Kuremäe Pühtitsa nunnakloostriga (Hannes P.) Ida-Virumaal, mis eelmisel nädalal uudisekünnise ületas.
Saime 54 õiget vastust, seitse kiiremat olid Klaid Melnikov, Aivi Kasik, Anneken Pipar, Raido Raagmaa, Vaimar Abel, Liina Palu ja Marta Olvet.
Mis on pildil ja kus see asub?
Nojah, paistab olevat korralik täismõõtmetega staadion. Kõrval on suurem hoone, jõgi, hooldatud murulapid, hulga garaaže. Ilmselt on tegu suurema asulaga, sest katusega tribüüne väiksemates külades naljalt ei leia. Meid võlus see, et pildil on tabatud kevadiste öökülmade õhustik - katteloorid on staadionimurule kaitseks peale tõmmatud. Näeme Võru linna staadioni, kus rahvas teeb ka jooksuringe.
Saime 79 õiget vastust, seitse kiiremat olid Liina Palu, Mihkel Puusepp, Marje Jõearu, Joonatan Kama, Tiia-Linda Purge, Janno Tilk ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub? Vihje: küla on palju rohkem tuntud kevadise suurvee poolest
Pildi keskseks elemendiks on pusletükki meenutava ringpiiriga kalmistu. Hallikas muld ja sirged künnisiilud suunavad otsingu Põhja-Eesti poole. Pildi värvigamma sobib kõige paremini 2023. a asulate madallennuga. Külas on teisigi märkimisväärseid objekte. Ühe kohta andsime väikese viivitusega vihje - küla on palju rohkem tuntud kevadise suurvee poolest. Pidasime silmas Tuhala Nõiakaevu. Küsitav pusletükk on niisiis Kose valla Kata külas asuv Tuhala kalmistu, mille kaarja väljasopistuse moodustab Kullakangru-nimeline kalme.
Saime 32 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Mihkel Madalvee, Vincent Dautancourt, Iris Laatsarus, Kadi Külasalu, Eleri Hirv ja Elmo Jõeleht.
Mis on pildil ja kus see asub?
Suurvesi ei ole veel täielikult taandunud, sellest siis on küsimus saanud inspiratsiooni. Aga siin pildil ei näe me uusarendajaid, kes vaatamata korduvatele manitsustele on majad ehitanud üleujutustsooni, vaid tegu on Eesti ühe unikaalseima külaga - võiks öelda, et Eesti oma ujuvkülaga, kuhu ei saabu ühtegi teed. Kogu liiklus käib mööda vett ja kevadine uputus on normaalne elu osa juba sajandeid. Jutt on Suur-Emajõe suudmes asuvast Praaga külast.
Saime 61 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martin Tuul, Joonatan Kama, Mats Mikkor, Martti Suur, Ivo Ojamäe, Liina Palu ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub?
Oleme pildile saanud järjekordse ebahariliku objekti, mida on esmapilgul raske seletada. Näeme korrapäraselt asetatud paviljone, suuremat hoonet, mis võiks keskuse funktsiooni täita ning veel piirdeid, varjualuseid ja radasid. Ja tegu pole sugugi ühekordseks sündmuseks, näiteks põllumajandusmessiks kokku pandud väljakuga, vaid statsionaarse rajatisega. Võib-olla kõige rohkem reedavadki asja olemust rajad, eriti see kahelt poolt piiratud pikk koridor, millel lõunas kaks stardi/finišivärava majakest. Siit jõuamegi sellise spordialani nagu kestvusratsutamine, kus võistlused toimuvad maastikul märgitud radadel ühisstardist. Pildil on Padise ratsakeskus Vihterpalu külje all Vintse külas Lääne-Harju vallas.
Oli vist jällegi pähkel - saime vaid 19 õiget vastust, seitse kiiremat olid Eleri Hirv, Marje Jõearu, Raido Raagmaa, Mats Mikkor, Mariann Lutsoja, Piret Raud ja Marge Valdmets.
Mis on pildil ja kus see asub?
Näeme arvestatavas koguses paate ja kaadrist väljas on neid veelgi rohkem. Rahvas askeldab ka kaldal. Tegemist oleks justkui mingi rahvaüritusega. Meil ei õnnestunud välja selgitada, millega on tegu, aga usaldame Aleksander Tamme, Kadri Pauluse ja Aivar Avalo veendumust, et tegu on kevadise särje- või ka vimmapüügiga ja võib-olla spontaanse kalameeste peoga. Lihtsam on vastata, kus see kõik aset leiab, sest näha on võrdlemisi laia jõe suubumist hulga laiemasse jõkke, mis voolab edela suunas. Lisaks näeme nurgas ka maanteesilda. Ei ole raske ära arvata, et tegu on Sindi-Lodja sillaga üle Reiu jõe. Ei saa jätta irooniliselt mainimata, et tegu on Pärnu linna Pärnu linnaga.
Saime 64 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mats Mikkor, Jürgen Pikk, Joonatan Kama , Eleri Hirv, Aivi Kasik, Klaid Melnikov ja Liina Palu.
Mis on pildil ja kus see asub?
Ega vist kohe ei pruugi märgatagi, mis siin pildil erilist on. Suvaline teerist? Ei, oluliseks elemendiks on varjud, mis reedavad järjekordse kõrgepingevõrkude disainmasti - "Sookurg". See asub Tartusse sissesõidul Tiksojal ja on Eesti esimese disainmasti - "Soorebane" sõsar.
Saime 102 õiget vastust, seitse kiiremat olid Janno Tilk, Martin Tuul, Tiia-Linda Purge, Raido Raagmaa, Mihkel Puusepp, Liina Palu ja Ivo Ojamäe.
Mis on pildil ja kus see asub?
Paistab, et suutsime oma kogenud mängijaid mõnevõrra üllatada, sest vastuseid tuli vähe, aga küsitav objekt ei saa kuidagi olla mingi tähtsusetu nurgatagune suvilakooperatiiv. Pildil võib ära tunda kolm kupli all seisvat jaama/antenni, kompleks on tarastatud ja seega kõrgendatud valve all. Esimene mõte võiks tüürida sõjaväerajatiste suunas, aga sel juhul peaks objekt olema hägustatud. Seda ei ole. Mis see võiks siis olla, et pole saanud suurt avalikkuse tähelepanu? Näiteks erafirmale kuuluv sidejaam. Tegu on Ameerika Ühendriikide satelliidifirma Globalstar sidejaamaga, mille ülesanne on vahetada andmeid satelliitidega. Asub see Kilingi-Nõmme linna lääneservast kilomeetri kaugusel. https://www.err.ee/1608318893/usa-satelliidifirma-rajas-kilingi-nommele…
Saime 22 õiget vastust, seitse kiiremat olid Märt Kütas, Eleri Hirv, Allan Allik, Lauri Kann, Knut Tamm, Tiia-Linda Purge ja Kadri Paulus.
Mis on pildil ja kus see asub?
Näeme veidrat ujuvat konstruktsiooni, mis on maaga võib-olla (võib-olla mitte) ühendatud ainult peenikese silla või toru abil. Vesi kindlasti eriti madal ei ole ja arvestades seda, et konstruktsioonil on ca 380 m pikkust, siis võiks see olla mõeldud suurte laevade vastuvõtuks. Kollased torud on üldiselt gaasivõrkude markeerimiseks ja ilmselt neist vihjetest on rohkem kui küll, et ära tunda Lääne-Harjus, Pakri poolsaare tipus asuv (kuri)kuulus vedelgaasi- ehk LNG-terminali haalamiskai.
Saime 98 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martin Tuul, Martti Suur, Jürgen Pikk, Vaimar Abel, Janno Tilk, Hendrik Neubauer ja Raido Raagmaa.
Mis on pildil ja kus see asub?
Alati on põnev pildil näha mingit sündmust. Rahvast on kokku sõitnud hulgi ja ilmselt pole tegu kevadlaadaga, vaid motokrossivõistlusega. Sellele viitab värskelt sisse sõidetud rada ja autode vahele pargitud krossirattad. Mullad on punaka varjundiga ja tunda on ka künklikku reljeefi - nii et kusagil Lõuna-Eestis. Vihjeks on ka männimetsad ja kergliiklusteed, mis enamasti tähendab suurema asula lähedust. Nii on, Põlva on kiviviske kaugusel ja jutt on Rosma krossirajast. Pilt ütleb, et võistlus toimus siin 1. mail 2023.
Saime 68 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marje Jõearu, Mattias Maidla, Raido Raagmaa, Martti Suur, Joonatan Kama, Eleri Hirv ja Mihkel Puusepp.
Mis on pildil ja kus see asub?
Need õngekorgilaadsed ritta seatud asjandused on meremärgid ja kuna neid on laoplatsil nii palju, peab see asetsema kuskil sadamas olulis(t)e veetee(de) läheduses. Sest milleks neid kaugelt kohale sikutada. Üheks kahtlusaluseks on Tallinn. Aga meie pildi peal on meremärke oluliselt rohkem kui Hundipea sadamas! Järelikult peame otsima veelgi keerulisemat laevasõidupiirkonda. Selline on loomulikult madal meri Haapsalu lähedal, kust kulgevad liinid Vormisile ja Hiiumaale, lisaks Väinamerele. See laoplats on niisiis Rohuküla sadamas.
Saime 74 õiget vastust, seitse kiiremat olid Silver Tammepuu, Klaid Melnikov, Aivi Kasik, Heiko Kruusi, Mats Mikkor, Tiia-Linda Purge ja Raido Raagmaa.
Head sõbrapäeva! Mis südamekujulise järvega on tegu ja kus see asub?
Sõbrapäeval panime üles südamekujulise järvekese keset metsi. Paljud vastajad tulistasid peast, et pildil on Parika Väikejärv Põhja-Sakala vallas, mis on tõepoolest kõige rohkem kuulsust kogunud. Aga võta näpust! Parika järv on küll sarnase kujuga, aga asub rabas ja teistsuguse orientatsiooniga. Küsitava pildi fenofaas on natuke rohelisem ja läheb kokku Kagu-Eesti ja künklikuma reljeefiga. Metsa-alad tunduvad olevat massiivsed ja sellised leiab Valga suunalt. Tegu on Kuussaarõ järvega Laanemetsa külas Valgamaal.
Saime 57 õiget vastust, seitse kiiremat olid Maria Anttila, Raido Raagmaa, Kadi Külasalu, Mihkel Puusepp, Hendrik Neubauer, Aleksander Tamm ja Elmo Jõeleht.
Miskit on "kirjutatud". Mis on pildil ja kus see asub?
Oleme pildiga künklikul maastikul - ümarad vormid on nii põllulappidel, neid ääristavatel segametsaribadel kui ka teedel. Lõunaservas on näha soostunud kallastega järv - jällegi väga iseloomulik künklikule alale. Ja siis see hekist kujundatud kiri tundub olevat "5 km", mis viib mõtte mõne tuntud suusaraja kaugusele finišist. Ehkki see on vale eeldus, viib see ometi meie otsingud täiesti õiges suunas - paari kilomeetri kaugusel asubki tuntud suusameka, Haanja Puhke- ja Spordikeskus. Pilt on nimelt Suure Munamäe naabrist Kunn'mäest Plaksi külas ja altservast piilub meile tuttav Eesti kõrgeimal paiknev Tuuljärv. Linnalegend kõnõlõb, et punt lõbusaid orienteerujaid kujundas hekist tähed SKM, mille tähendus viisakamalt väljendudes on "siga kõvad mehed".
Saime 36 õiget vastust, seitse kiiremat olid Liina Palu, Eleri Hirv, Aleksander Tamm, Ivo Ojamäe, Raido Raagmaa, Lennu Vaher ja Ülle Anton.
Mis on pildil ja kus see asub?
Pildil on täiesti ehtne püramiid, selle tunneb varjudest ära ja läheduses paistva majakese abil võime hinnata, et ka küllaltki suur. Võib-olla just mitte Cheopsi püramiidi mõõtu, aga ikkagi. Suure maantee ääres keset lagedaid välju, jõgi on ka läheduses. Värvide järgi umbes 60 m absoluutkõrgust, aga jõe poole on ca 20 meetrit langust, nii et viitab Lõuna-Eesti lavamaale. Parkla on kõrval ja kõigi tunnuste järgi peaks olema mingi memoriaal. Kalendri järgi oli postituse kuupäev, 31. jaanuar, kuulsa vabadussõjaaegse Paju lahingu aastapäev ja seep see ongi - Paju lahingu mälestusmärk Valga ees Tartust tulles.
Küsimus polnud ilmselt raske, saime 102 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Marje Jõearu, Marti Ranne, Mats Mikkor, Martti Suur, Aleksander Tamm ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub?
Tänu tuulevaikusele püüab pilku rahustavates toonides merepõhja kaunis reljeef. Veealust paerannikut võib jälgida Osmussaare - Pakri joonel, veelgi rohkem aga Saaremaa looderannikul. Küsitaval pildil näeme eriliselt purdset ja karstunud Jaagarahu lademe paekivi, mis on tekkinud suures osas korallriffidest. Tegemist on Vaika saartega, täpsemalt Keskmise Vaika saarega (nimetavas käändes Vaigas!). Siin on Eesti looduskaitse häll ja esimene looduskaitseala. Sada aastat tagasi läksid saared reservaadina Tartu Ülikooli valdusesse.
Saime 72 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Marje Jõearu, Liina Palu, Klaid Melnikov, Andres Org, Eleri Hirv ja Aivi Kasik.
Mis on pildil ja kus see asub?
Et tegu on ranna-alaga, sellest annavad tunnistust riietumiskabiinid. Ilmselt suurema asula juures, sest nii kalleid installatsioone väga nurgatagustesse kohtadesse ei rajata. Tegu on siseveekoguga. Sellest on meil mitmel korral juttu olnud, et meri ei luba rannal murukamara kinnistumist. Veelgi enam - taimestik vees on kergelt joondatud, mis tähendab, et meil on tegemist jõega, suure jõega. Geograafia osakond on kõige enam aga sillas istumisplatvormidest, millele on antud kaardi märkenõelte kuju, nagu me Google'i kaartidel oleme harjunud nägema. Nagu Jaak Laineste juba märkis, on selliseid kartograafilisi leppemärke varemgi maha märgitud ja antud juhul on tegu samuti Tartuga, täpsemalt 2022. aastal renoveeritud linnaujulaga Lodjakoja kõrval.
Saime 94 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Aleksander Tamm, Grethe Reedi, Raido Raagmaa, Marje Jõearu, Liina Palu ja Ülle Anton.
Jääb veel ehk imestada, et miks pole märkenõelad orienteeritud täpselt põhja suunas, nagu Tartu Kaubamaja katusele maalitud lehtpuu leppemärk. Siiski-siiski - siin on ehk sobilik meenutada topograafia kursust ja seda, et on kaardivõrgu põhi, mis paistab meile "otse üleval" olevat, aga on ka tõeline põhjasuund, mis lähtub maa poolusest ja mida järgivad meridiaanid. Istumisplatvormid järgivadki laias laastus tõelist põhjasuunda:
Selle aasta viimane küsimus. Mis on pildil ja kus see asub?
Teed, veesilmad, pingid ja valgustus näitavad, et meil on pildil ühe suurema pargi osa. Tegu on ilmselt iluaiaga, aga mitte kuskil avatud linnasüdames, sest vastasel juhul oleks see kõigile liiga hästi teada. Varjud reedavad, et tegu on terrasseeritud peenardega ja see on mägiaedade tunnus. Nii et pilgud pöörduvad Tallinna Botaanikaaia suunas, kus 2022. aastal sai alpinaarium uue atraktiivse väljanägemise.
Saime 56 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Raido Raagmaa, Marje Jõearu, Ivo Ojamäe, Harrys Poll, Liina Palu ja Heiki Järveveer.
Mis on pildil ja kus see asub? Piisab koha märkimisest
Põnev elamine, kas pole? Üksi pisikesel saarel jalad vees ja ligi saab ainult paadiga. Peab olema järve- või jõesaarel, sest meri ei jätaks kaldale nii lähedal midagi alles. Saare piklik kuju viitab estruaarile, lahesopis asumisele ja leiame selle Võrtsjärve lõunatipust. Nimeks on Pähksaar.
Saime 68 õiget vastust, seitse kiiremat olid Eleri Hirv, Marje Jõearu, Raido Raagmaa, Aleksander Tamm, Kadi Külasalu, Jürgen Pikk ja Aivi Kasik.
Mis on pildil ja kus see asub?
Pilt on päris kirju, meenutab lausa segasummasuvilat. Paremas servas jookseb maantee, mis on veidi petukaup, sest palju olulisema maantee vallid on jäetud pildilt napilt välja. Märkimisväärseimaks detailiks on piklikud viilkatused maantee servas, aimata on ka kaitsetornilaadset kõrgemat osa. Kohe kõrval on suur murust puhtaks trambitud plats, kus on näha rahvast tegutsemas ja ilmselt vibu laskmas. Kalatiigi ja ehituskompleksi põhjaserval on parajalt suur autoparkla, nii et tegu peab olema mingi külastuskeskusega. Tähelepanuta ei saa jätta ka märkimisväärselt suurt jõge. Ehk eristab silm ka jõe kaldal seisvat paati? See on eriliselt sale ja pikk ja selgub, et tegu on väikese viikingilaevaga. Mis on ilmne viide tuntud Viikingitekülale Saula külas Tallinna - Tartu maantee ja Pirita jõe ääres. Küllap kõik on mööda sõites näinud.
Saime 64 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mihkel Puusepp, Raido Raagmaa, Hendrik Neubauer, Liina Palu, Marje Jõearu, Aleksander Tamm ja Jaagup K.
Mis on pildil ja kus see asub?
Mida me pildil näeme, on tohutu suurel alal (hinnanguliselt üle 500 hektari) kribu potipõllundust. Ehk aiandusühistud. Siia sobivad sünonüümiks ka daatšad. Eesti suurim omataoline. Enamasti on Nõukogude ajast jäänud nö suvilakooperatiivid meil tasapisi muutunud elamupiirkondadeks korralike eramutega. Siin aga erilist gentrifikatsiooni, kui kasutada võõrterminit, toimunud ei ole. Olla saab see suure tööstuslinna haardeulatuses ja selleks on loomulikult Narva. Üpris veider, et halduslikult ongi tegu Narva linnaga, ehkki see lahustükk asub päris linnast 7 km kaugusel Narva-Jõesuu külje all. Tegu on Kudruküla aianduskooperatiividega.
Saime 90 õiget vastust, seitse kiiremat olid Mats Mikkor, Elari Kalmaru, Helari Buht, Mihkel Puusepp, Marje Jõearu, Mati Tiit ja Aleksander Tamm.
Mis on pildil ja kus see asub?
Pilt on üpris jabur - keset ääretut turbaväljade tühjust valendab üks platsike, milles võime ära tunda elektrialajaama. Aga selles jaburuses on oma majandusgeograafiline loogika - ammendatud turbaväljad on midagi, kuhu on võimalik rajada "mitte minu tagahoovi" soovimatuid rajatisi. Antud juhul on tegu skandaalse planeeritava Tootsi tuulepargiga Pärnumaal Metsakülas, mille tulekut ennustab Sopi alajaam.
Saime 72 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martti Suur, Raido Raagmaa, Mihkel Puusepp, Harrys Poll, Ülle Anton, Marje Jõearu ja Maria Anttila.
Mis siin suurtel väljadel kasvab ja kus see asub? Väidetavalt on tegu Euroopa suurima kasvatusega!
Võib-olla pildiliselt polegi see küsimus väga põnev, aga kui koht üles leida, siis avaldab kindlasti muljet, kui paljudel põlluväljadel niisugust mustrit näha võib. Mujal Eestis seda naljalt ei leia. Tegu on põõsana kasvava kultuuriga, kuid millega? Meil on siin-seal marjapõõsaste istandikke, nii et vihje tõenäoliselt Euroopa suurima kasvatuse kohta oli oluline õlekõrs. Jutt on nimelt astelpaju kasvatusest, mis on tugevalt kanda kinnitanud Hiiumaal. Pilt on Nõmmerga külast, endise Putkaste riigimajandi maadelt.
Saime 43 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Mariann Lutsoja, Eleri Hirv, Martti Suur, Marje Jõearu, Andres Org ja Klaid Melnikov.
Mis on pildil ja kus see asub?
Pildiküsimuse kommentaariks tuleb öelda, et 25. oktoobril 1632 avati piduliku aktusega Tartu Ülikool (Academia Gustaviana). Pildimäng valis seda tähistama Tartu Ülikooli ühe kaasaegsema ja märgilisema Delta õppehoone Emajõe kaldal, mille tunneb ära kolmnurksest põhikujust. Küsimus ei valmistanud raskusi - saime 101 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Mihkel Puusepp, Hendrik Neubauer, Kaur Maran, Tiia-Linda Purge, Eleri Hirv ja Vincent Dautancourt.
Seekord küsime mitte just kõige tavalisemat maardlat. Mis on pildil ja kus see asub?
Hele ülesäritatud pind näib olevat lubjakivikarjäär, milliseid Põhja- ja Lääne-Eestis on ikka päris palju. Seetõttu meie vihje "mitte just kõige tavalisemast maardlast" võiks suunata pilgud hoopis Lõuna-Eestisse, kus endise Piusa liivakarjääri asemel ammutatakse klaasiliiva nüüd Tabina karjäärist Sutte külas Võru vallas.
Kiiremad vastajad avaldame hiljem, kui ülikooli IT-poisid kaduma läinud veebivormi taastavad.
Mis on pildil ja kus see asub?
Pildil on päris palju detaile, mis aitavad kohta tuvastada. Esiteks, silmatorkava arhitektuuriga kallis sild, mille funktsioon peaks olema vesilike ja muu ökosüsteemi vaatlus. Rikkale ja rahvarohkele omavalitsusele viitab ka välijõusaal (Baltimaade üks suuremaid) pildi allservas. Näeme samuti paljast pae pinda, mis tähendab Põhja-Eestit. Kõrgepingeliinid omakorda tööstust ja majanduslikku potentsiaali. Tegu on Tallinnas Lasnamäel paikneva Tondiraba pargiga.
Saime 48 õiget vastust, seitse kiiremat olid Helari Buht, Sten Väinaste, Siim Pikkur, Eleri Hirv, Miia Kraun, Kersti Ristimägi ja Mariann Lutsoja.
Mis on pildil ja kus see asub?
Pildil on näha rajad rohumaal. Võiks arvata, et tavaline krossirada, mida võib leida igas teises Eesti külas, kui poleks üht eripära - murukamar on krossirataste poolt lõhkumata. Nii et tegu on siiski millegi erilisemaga. Nimelt on need rajad hõljuksõidukite jaoks ja asub see Juraski külas, Jurassik Pargis Võrumaal. Kohta aitab leida alla nurka jäetud mosaiik teisest lennukaadrist.
Saime 20 õiget vastust, seitse kiiremat olid Liina Palu, Harrys Poll, Anne Serv, Martin Tuul, Raido Raagmaa, Mariann Lutsoja ja Eleri Hirv.
Mis on pildil ja kus see asub?
Pildil torkab eelkõige silma räsitud sakiline paekallas. Ilmselt viib see mõtte kohe karstinähtuse peale, sest märgata võib ka jõe kuiva sängi ja muidki kulutusvorme. Tegu ongi Eesti ühe suurima ja vaheldusrikkaima Kostivere karstialaga. Oleme siin küll 2011. aastal juba olnud, aga praegune suvine sametine pilt on hulga efektsem.
Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Hinnosaar, Eleri Hirv, Ivo Ojamäe, Liina Palu, Hendrik Neubauer, Helari Buht ja Sten Väinaste.
Mis on pildil ja kus see asub?
Ega lõunasse orienteeritud liivaranda ja männimetsa meil ülearu palju ei ole. Siin on eristavaks elemendiks kaunid laudteed ja puhkenurgad. Küsimus oli lihtsate killast - ilmselt pole kedagi, kes ei oleks Peipsi põhjarannikul Kauksi rannas käinud.
Saime 92 õiget vastust, seitse kiiremat olid Aleksander Tamm, Raido Raagmaa, Marje Jõearu, Martin Tuul, Elari Kalmaru, Siim Pikkur ja Kätlin Oviir.
Vahelduseks rabapilti. Mis on pildil ja kus see asub?
Eks selliseid rabasid vaatetorni ja laudteega ole meil kui mitte sadu, siis kümneid. Aga põnevamaks teeb situatsiooni diagonaalis üle raba jooksev siht. See on nimelt Eesti-Läti piir. Nii et sellest vaatetornist saab nautida kahe riigi soomaastikku. Tegu on Rongu rabaga Sookuninga looduskaitsealal Pärnumaal.
Saime 37 õiget vastust, seitse kiiremat olid Valdo Hälvin, Kadi Külasalu, Aleksander Tamm, Ivo Ojamäe, Andres Org, Liina Palu ja Helari Buht.
Alustame sügishooaja küsimustega! Mis on pildil ja kus see asub?
Kui mõõtmeid mitte hoomata, võiks tunduda, et üksteise kõrvale on justkui kenasti laotud savist kedratud arheoloogilised leiud. Hea küll, killustikuhunnikud tunneb ju ikkagi ära, aga enamasti on need ehitusplatsidel korrapäratus kaoses, siin aga lausa lust vaadata. Tõenäoliselt pole kohta samuti raske taibata – kõik viitab suuremale tee-ehitusele. Normaalmõõtmetes tee laius on ju kõrval näha, uue tee trass viitab neljarealisele Tallinna–Tartu maanteele. Ja et kõik see kulgeb läbi laiuvate põllumaade, siis kahtlemata Järvamaa. Täpsemalt Purdi külas Otiku maanteesõlme kõrval. Keel tõrgub ütlemast, et kõik see on ametlikult Paide linn.
Saime 45 õiget vastust, seitse kiiremat hõikame ka välja, need on Raido Raagmaa, Mats Mikkor, Eleri Hirv, Aivi Kasik, Klaid Melnikov, Anne Serv ja Martin Tuul.
Kevadhooaja viimane küsimus! Mis on pildil ja kus see asub?
Lõpetasime kevadsemestri pildiküsimused järjekordse "geomeetriaga". Eks ringikujulisi objekte ole Eestis päris palju, seda vormi kasutatakse tihtipeale pargikujunduses. Kui me seda konkreetset pilti tähelepanelikumalt uurime, siis näeme, et see on spiraal - mõnevõrra unikaalsem nähtus. Ilmselt on tegu Eesti suurima spiraaliga, millel läbimõõtu oma 120 meetrit. Spiraal kuulub teatud kompleksi, kus on näha eramute tunnuseid. Aga milleks see maa "raiskamine" spiraali näol? Tundub, et sümboolse ja vaimse tagamõtte tõttu. Nimelt, kui kujutada ette, et tegu on vaimse puudega noortele rajatud keskusega, siis tundub asi väga loogiline. Tegu on kurva saatusega Liikva Päikesekoduga Harjumaal Harku vallas.
Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Janno Tilk, Helena Sild, Marje Jõearu, Elmo Jõeleht, Martti Suur ja Richard Reiles.
Mis on pildil ja kus see asub?
Näeme kummalist rada, millel on idapoolses servas korralik vari ehk kõrgus, piirdeid ja platvormid. Otsad viivad jõeni, aga haakumist jõelaevandusega ei paista kõigel sellel olevat. Omab sarnasust Pärnu rannaniidu matkarajaga. Jõe laevatatavusest annab tunnistust kaldas olev laev. Asjatundjad võiksid selles ära tunda uurimislaeva "Bioloog" ja see on juba suur samm mõistatuse lahendamisel. Pildil on Tänassilma jõgi ja Oiu sadama matkarada Võrtsjärve ääres.
Saime 46 õiget vastust, seitse kiiremat olid Aivi Kasik, Aleksander Tamm, Klaid Melnikov, Marta Olvet, Mats Mikkor, Kriss Oha ja Kadri Paulus.
Mis on pildil ja kus see asub?
Mõned värvilised pontoonid reedavad, et tegu on veepargiga, muidu võiks ju asjasse pühendamatu inimene kahtlustada mõnd keerukamat tehnorajatist. Kohta aitavad tuvastada kindlasti Kesk-Eestile omased avarad põllumassiivid erksa kollase rapsiväljaga ja järve kaldas jooksev asfalttee. Sellist kombinatsiooni väga mujal ei näegi, kui Põltsamaa lähedal Kamari (pais)järves.
Saime 60 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Liina Palu, Marta Olvet, Madis Joonsalu, Richard Reiles, Mati Tiit ja Kadi Külasalu.
Mis on pildil ja kus see asub?
Võime pildil ära tunda motoringraja terava kurvi, millel näeme valget palakat. Parasjagu ukerdab seal punane auto. Paljud on sõiduõppe käigus sellise asja läbi teinud ja teavad, et tegu on libedarajaga. Neid leidub eelkõige autokoolide juures, aga sellise kõvera saabli kujuga libedaraja leiame Vana-Võidust, kus asub Viljandi Kutseõppekeskus (VIKK).
Saime 32 õiget vastust, seitse kiiremat olid Elmo Jõeleht, Mariann Lutsoja, Marje Jõearu, Richard Reiles, Siim Pikkur, Raido Raagmaa ja Helari Buht.
Mis on pildil ja kus see asub?
Mitte igal staadionil pole huvitavaid sirgeldisi, mis näevad välja nagu mikroskeemid. Aga uutel spordiväljakutel püütakse ikka midagi põnevat kehakultuuri edendamise nimel lisada, nagu see harjutusrada. Kurb, et sama staadion sattus 30. aprillil traagiliste sündmuste keskpunkti. Jutt on Aruküla aleviku staadionist Raasiku vallas.
Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marta Olvet, Liina Palu, Harrys Poll, Eleri Hirv, Madis Joonsalu, Aleksander Tamm ja Kersti Ristimägi.
Mis on pildil ja kus see asub?
Pole ju välistatud, et mingi hipikogukond rajab endale heaolukeskust ja manifesteerivad sellise suure sümboliga toetust kanepi legaliseerimisele. On ka teine, mõnevõrra väiksema mässumeelsusega kanepilehe eksponeerimise võimalus - juhul, kui jutt on Kanepi vallast. Mõnigi vastaja oli teadlik Savernas viljapõldu lõigatud kanepilehekujulisest labürindist. See pole paraku Maa-ameti aerofotodele jäänud, aga Kanepi alevikus endas, Otepää maantee ääres Savimäel on sama motiiv näha meie pildil.
Saime 64 õiget vastust, seitse kiiremat olid Liina Palu, Mihkel Puusepp, Mats Mikkor, Richard Reiles, Marje Jõearu, Siim Pikkur ja
Helari Buht.
Mis on pildil ja kus see asub?
Kui me näeksime sellist pilti õhus, siis ütleksime, et tegu on tabamuse saanud leegitseva sõjalennukiga, mis sööstab maa poole, must suitsujuga taga. Siin toimub äkšen madalas rannikumeres ja tegijaks on ilmselt mootorpaat. Mis täpselt toimub, ega me ei tea, aga paistab kangesti sedamoodi, et tegu on kütuselekkega. Kas peaks keskkonaametit teavitama? Kohta võib-olla lihtne leida ei olegi, sest pilt ei ole võetud avamere rannikust, vaid jäänukjärvest - ülaservas on aimatav, et seal tuleb ka rannik vastu. Siin leidub rändrahne ja roostikku (aga kus neid ei leiduks), kuid pöörake tähelepanu igihaljaste puude varjudele. Need on kadakad! Pildi tonaalsus sobib Saaremaa või siis Pärnumaa rannikuga. Ida-Saaremaal, Kübassaare poolsaare juures on Arjulaht, seal see ongi.
Saime 22 õiget vastust, seitse kiiremat olid Eleri Hirv, Raido Raagmaa, Marje Jõearu, Helena Sild, Siim Pikkur, Helari Buht ja Maris Pärn.
Mida on punases raamis näidatud kohas maha kirjutatud ja kus see asub? Ilmselt selle asula või ka kihelkonna nimi ongi vastuse võti
Teoreetiliselt võiks ju igas külas olla oma nimega õhust vaadeldav peenar. Õnneks on siin mõned filtrid pildi lokaliseerimiseks. Esiteks on tegu vähemalt alevikumõõtu asulaga, mida näitavad üksteise külge lükitud krundid ja kergliiklustee. Kindlasti on tegu ka hea põllumajanduspiirkonnaga, kus on avarad ja pigem tasased põllumaad. Oluline maantee on kõrval, võib-olla on siin isegi sõlmpunkt. Siis veel varakevadine rohelus, mis pole väga lopsakaks jõudnud areneda ja jätab üle poole Eestist vaatluse alt välja. Andsime veel ühe võtme - tegu on ka kihelkonnakeskusega. See ahendab valikut veelgi. Sedaviisi jõuame õige pea Viru-Jaagupisse Lääne-Virumaal Vinni vallas.
Saime 51 õiget vastust, seitse kiiremat olid Vaimar Abel, Marje Jõearu, Timo Kangur, Aleksander Tamm, Martti Suur, Sten Väinaste ja Maris Pärn.
Mõni võib siin näha ka lihavõttejäneseid. Häid saabuvaid pühi! Nendel jänesekõrvadel on aga ka kindel nimetus. Kuidas neid nimetatakse ja kus see kõik asub?
Rabasse kiilunud metsased siilud peavad olema kuivemad alad. Sellele piirkonnale omaselt on need piklikud ja kõverad, mis reedab nende luitelist päritolu. Need on massiliselt sisemaal ja muistsest Peipsi järvest jäänud, enne kui see lõuna poole ära valgus. Jah, soosaared või võhmad küll, nagu rohkesti pakuti, kuid siin, Alutaguse madalikul, Iisaku kihelkonna maadel nimetatakse neid kriivadeks. See oli see maagiline nimetus, mida me Pootsiku luidestiku kõrval väga kuulda tahtsime. Pooled õigesti vastanutest seda ka märkisid.
Saime 55 õiget vastust, seitse kiiremat olid Kaur Maran, Vaimar Abel, Marko Mitt, Marje Jõearu, Eleri Hirv, Anne Serv ja Kadri Paulus.
Üks eriline objekt. Mis on pildil ja kus see asub?
Võiks ju arvata, et pildil on mõne Tallinna sadama kaid, aga see rajatis on veidi liiga keeruline laevade tavaliseks sildumiseks - miks peaks sadamakail näiteks olema kitsad kanalid? Ja ega ka kaide seisukord ole väga hea, need on ilmselgelt pikka aega lagunenud, ehk loogiliselt võttes nõukogudeaegne militaarrajatis. Tegu on Hara endise sõjaväesadamaga, kus demagnetiseeriti laevu ja allveelaevu magnetmiinide vastu.
Saime 110 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Aleksander Tamm, Elmo Jõeleht, Raido Raagmaa, Mats Mikkor, Ivo Ojamäe ja Marje Jõearu.
Mis on pildil ja kus see asub?
Jällegi oleme pildil tabanud midagi tavapäratut - hulga rõngaid ja abstraktseid kontuure ja ka üks väike trikipark. Selgub, et rõngaste keskel kasvavad puud ja küllap on tegu mingi memoriaalpargiga. Võib arvata, et puid on rohkem kui 30, ütleme et näiteks 100? Mis tähendab, et rajatud Eesti Vabariigi 100ndaks juubeliks. Nii see on, pildil on Tamsalu EV100 esindustammik "Sõnasalud", kus iga tamme ümber on vanasõnaga vöö.
Saime 47 õiget vastust, seitse kiiremat olid Raido Raagmaa, Marta Olvet, Vaimar Abel, Marko Mitt, Eleri Hirv, Helari Buht ja Sten Väinaste.
Tervitame teid eilse emakeele päeva puhul! Kus on niimoodi kirjutatud?
Väga lihtne vist seda kohta leida ei ole. Kaks põhilist abinõud otsimisel on pildi suvine roheline tonaalsus ja lõunaservas näha olev korralik jõgi. Reljeef ei ole hästi tajutav, aga kiri on lõigatud siiski oru nõlvale. Oleksime ju võinud pilti venitada veidi põhja poole, kus jookseb ida-läänesuunaline raudtee, aga siis oleks kiri jäänud liiga kribuks. Au neile vähestele, kes koha tuvastasid Soena külas Võrumaal Piusa jõe ligiduses.
Saime 17 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marje Jõearu, Eleri Hirv, Aleksander Tamm, Rene Ottesson, Ivar-Elbert Parman, Martti Suur ja Joosep Aia.
Mis on pildil ja kus see asub?
Pildil avaneb veidi kummaline vaade jõele, mis justkui lookleks läbi pruuni mudavälja. Roheline saar ainult kinnitab seda, et tegu pole meelepette või ajutise kevadise üleujutusega. Selline pilt on omane paisjärvedele, kui seal vesi alla lasta. Tegu on Põlva järvega, kus sillaehitus nõudis veetaseme langetamist.
Saime 23 õiget vastust, seitse kiiremat olid Triin Hinnosaar, Mats Mikkor, Karl Tammiste, Raido Raagmaa, Birgit Purga, Siim Pikkur ja Elari Kalmaru.
Mis on pildil ja kus see asub?
Pildil on ilmselgelt mõni linnapark, paljudele peab tuttav olema ka kunstlik veenire betoonist rennis. Meid paeluvad aga pildi keskel olevad rohelised figuurid, mis meenutavad kangesti elevante. Elevandid aga need ongi! Loomad paistavad võtvat endale Pärnu vapiloomade rolli. Konkreetne elevandipere püstitati Pärnu rannaparki 2021. aastal.
Saime 63 õiget vastust, seitse kiiremat olid Rene Ottesson, Liina Palu, Raido Raagmaa, Martin Tuul, Triin Roosimäe, Mats Mikkor ja Ülle Anton.
Vahelduseks talvist pilti
Tartu maratoni tuules. Mis on pildil ja kus see asub?
Kevadisi kaadreid, kus on lume- või jääkatet näha, on Maa-ameti piltidel vaid näpuotsaga. Seda põnevam, kui neilt võib leida huvitavaid lisandusi. Sellel pildil näeme kahte viirgu rändlinde lendamas. Tegu on Poka järvega Kastre vallas Tartumaal.
Saime 48 õiget vastust, seitse kiiremat olid Elmo Jõeleht, Marta Olvet, Harrys Poll, Triin Roosimäe, Marje Jõearu, Siim Pikkur ja Martti Suur.
Meenutades sõbrapäeva. Mis on pildil ja kus see asub?
Selline südamekujuline pinnavorm on reaalselt olemas ja võime veenduda, et ka piisavalt suur – hakkab vabalt veerandi Eesti pealt silma. Piirjooned on piisavalt tahutud, nagu oleks Kalevipoeg ise käinud seda voolimas. Kõrgusvärving viitab selgelt Otepää kõrgustiku tonaalsusele. Mäe otsas keskel on näha mingi rajatise jälgi, kuhu kahelt poolt tõusevad ühendusteed. Rajatis on moodsas keeles väljendudes „klassifitseeritud“. Mägi ise õnneks mitte, tegu on Tõikamäega Pilkuse külas Otepää vallas.
Saime 59 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marje Jõearu, Eleri Hirv, Liina Palu, Marta Olvet, Vaimar Abel, Ivo Ojamäe ja Rene Ottesson.
Mis on pildil ja kus see as
ub?
See, et pildil on tuulepark kuskil madalal tasasel alal, on üpris selge - kraavitus annab sellest aimu. Puändiks on keskmine tuulegeneraator. Võib jääda mulje, et seda pannakse tükkidest kokku, aga ei! Täpsemal vaatlemisel võib aru saada, et see on hoopis murdunud ja vastu maad purunenud. Juhtus see Salme tuulepargis Saaremaal täpselt aasta tagasi.
https://www.err.ee/1608502058/galerii-salme-tuulepargis-murdus-tuulik
Saime 86 õiget vastust, seitse kiiremat olid Martin Tuul, Madis Joonsalu, Rene Ottesson, Eleri Hirv, Urmas Nõgu, Liina Palu ja Kadri Paulus.
Mis on pildil ja kus see a
sub?
Risti rist kõlab vastusena ka väga hästi ja koht on õige, aga pildi keskel on üks veelgi põnevam objekt elektrikõrgepingeliini nurgas, mida võib ära tunda roostekarva värvist ja ebahariliku kujuga varjust - tegemist on Eesti esimese disainmastiga Soorebane Läänemaal Rõuma külas (arhitektid Sille Pihlak ja Siim Tuksam).
Saime 122 õiget vastust, seitse kiiremat olid seekord Triin Roosimäe, Marko Mitt, Raido Raagmaa, Eleri Hirv, Mats Mikkor, Mati Tiit ja Siim Pikkur.
Mis on pildil ja kus see asub?
Värske ilmega park rohkete jalgradadega asub tõenäoliselt linnas või suuremas asulas, sest sellel on parasjagu mastaapi ja hinda. Seda mõtet toetab ka võrdlemisi suure hoone ja parkimisplatsi olemasolu pildi ülaservas. Kui me sellist asja Tallinnas ei leia, siis tasub pilgu pöörata Ida-Virumaale. Muide, laste mänguväljaku värvid on iseloomulikud just sellele piirkonnale. Tegemist on Eesti Vabariigi 100. aastapäeva pargiga Narvas Puškini tänavas. Seal asub lisaks veel 100 tamme salu, Eestimaa rahvuste salu, Jaapani aed ja spordikeskus.
Saime 49 õiget vastust, seitse kiiremat olid Marko Mitt, Aleksander Tamm, Raido Raagmaa, Martti Suur, Toomas Toomri, Triin Roosimäe ja Marje Jõearu.